אלוביץ' מכר מניות אינטרנט זהב ובי־קום ב-90 מיליון שקל

המכירה נעשתה בחודש וחצי האחרונים - ונועדה להגדיל את הנזילות של יורוקום ואינטרנט זהב

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת התקשורת בזק , ביצע מאז תחילת דצמבר כמה עסקות כדי להגדיל את הנזילות בחברות שבקצה הפירמידה שלו. בסוף השבוע האחרון מכרה חברת אינטרנט זהב לגוף מוסדי ישראלי גדול כ-2% מהון המניות של חברת בי קומיוניקיישנס (בי־קום) ב-97 שקל למניה (הנחה של כ-2% לעומת מחיר המניה בבורסה), ובתמורה כוללת של 56 מיליון שקל.

נוסף על כך, יורוקום תקשורת הפרטית (החברה האם של אינטרנט זהב) מכרה בשבועות אחרונים 389 אלף מניות אינטרנט זהב תמורת 4.1 מיליון דולר (16 מיליון שקל). זאת, אחרי שמכרה בתחילת דצמבר 2015 411 אלף מניות אינטרנט זהב תמורת 4.4 מיליון דולר (18 מיליון שקל). כך, בתוך חודש וחצי ירדו האחזקות של יורוקום ושל אלוביץ' באינטרנט זהב בכ-3.5%, ל-66.4%, וקופת המזומנים של יורוקום התמלאה ב-34 מיליון שקל.

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

בעקבות המכירה של כ-2% מבי־קום, האחזקות של אינטרנט זהב בבי־קום ירדו ל-65%. ב-2013 אינטרנט זהב מכרה לטדי שגיא 12% מבי־קום תמורת 125 מיליון שקל. שגיא אמנם עשה "סיבוב נאה" על השקעה שהניבה לו רווח של כ-80 מיליון שקל בפחות משנה, אך מאז מניית בי־קום רשמה עלייה של יותר מ–50%.

אמנם בעקבות סדרה של מפגשים עם משקיעים בישראל ובחו"ל שערך מנכ"ל בי־קום, דורון תורג'מן, המשמש גם מנכ"ל אינטרנט זהב, עלתה מניית החברה בשלושת החודשים האחרונים בכ-20% לשווי חברה של 2.9 מיליארד שקל. ואולם, המכירה האחרונה של אינטרנט זהב נעשתה לפי מחיר המגלם לבי־קום דיסקאונט של כ-40% לעומת השווי הנכסי הנקי שלה (פער בין שווי האחזקה של בי־קום בבזק, 31%, לחוב הפיננסי נטו).

עם זאת, המימוש של מניות בי־קום מגדיל את הנזילות של אינטרנט זהב, שמסתכמת כיום ב-335 מיליון שקל. זאת אחרי שמאז אוקטובר 2015 החברה פרעה תשלומי קרן וריבית של 64 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ב', וכן קיבלה דיווידנד של 25 מיליון שקל מבי־קום. ב-2016 אמורה אינטרנט זהב לפרוע חובות של 180 מיליון שקל וב-2017 177 מיליון שקל. כלומר, לאחר המכירה האחרונה בקופתה של אינטרנט זהב יהיו מזומנים שיספיקו לה לפחות עד תחילת 2018 בלי שתצטרך למחזר חוב.

הגדלת הנזילות של אינטרנט זהב באה לידי ביטוי בכך שהאג"ח מסדרות ג' ו־ד' של החברה נסחרות לפי תשואות לפדיון יציבות של עד 5.2%. אינטרנט זהב נסחרת לפי שווי שוק של 740 מיליון שקל, לעומת השווי הנכסי הנקי שלה המוערך ב-1.1 מיליארד שקל.

נוסף על כך, בחודשים אחרונים פרעו יורוקום תקשורת ויורוקום נדל"ן 300 מיליון שקל לקונסורציום המממנים בראשות מזרחי טפחות, הכולל את פסגות, כלל ביטוח ומנורה מבטחים. הלוואות אלה אמורות להיפרע עד סוף 2019. מדובר בפירעון מוקדם של חלק מהלוואה של כ-800 מיליון שקל שנטלו שתי החברות מהקונסורציום בראשות מזרחי טפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ