כך משיגים "שכר דירה חודשי" מהשקעה במניות - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך משיגים "שכר דירה חודשי" מהשקעה במניות

משקיעים שרוצים לגוון את מקורות ההכנסה שלהם עשויים למצוא עניין בכתיבת אופציות על מניות שהם קונים בשוק ■ בעסקות כאלה יש סיכון גבוה והן דורשות התמחות - אבל כשמבצעים אותן נכון התשואה עשויה להיות מאוד מתגמלת

47תגובות

משקיעים שקונים דירה להשקעה בישראל מניחים שערכה יעלה עם הזמן ומתכננים ליהנות בדרך מדמי שכירות חודשיים. רבים רואים בכך הכנסה בטוחה יחסית, לתקופת זמן ארוכה. דמי השכירות על דירות בישראל מספקים בדרך כלל תשואה שנתית טיפוסית שנעה בין 2.5% ל–5%. זה הרבה יותר ממה שמקבלים היום על פיקדונות בבנק. הבעיה היא שלרכישת דירה דרוש הון עצמי ראשוני גבוה יחסית. זהו חסם כניסה מהותי עבור רבים.

בשוק ההון יש נכסים אחרים שיכולים לייצר הכנסה חודשית קבועה. מניות למשל. האסטרטגיה המכונה "קול מכוסה" (Covered Call Writing — אופציית רכש מכוסה), היא מעין מקבילה להשקעה בנדל"ן תוך קבלת דמי שכירות חודשיים. אלא שכאן, במקום דירה, כנכס בסיס רוכשים מניות של חברה רווחית וחזקה. את "שכר הדירה" החודשי מקבלים מפעולה שנקראת "כתיבת אופציה".

שימוש מושכל באופציות התרחישים בעת שימוש באסטרטגיית Covered Call Writing
על המניה עצמה לא יהיה
רווח או הפסד, למעט
עמלות קנייה ומכירה.
כשהאופציה תפקע בסוף
החודש, אפשר למכור את
המניות או להחזיק בהן
ולכתוב אופציה חדשה, תוך
גביית הפרמיה החודשית
לפי מחיר השוק שלה.
הרווח: הסכום ששילם
הקונה עבור האופציה
בסוף החודש או במהלכו
רוכש האופציה יממש את
זכותו ויקבל מאתנו את
המניות שהחזקנו. הרווח
מהעסקה כולה — הסכום
ששילם הקונה עבור
האופציה
1. ירידה של עד 4% —
עדיין עשוי להיות רווח
מסוים כיוון שסכום ההפסד
יכוסה על ידי הרווח
ממכירת האופציה.
2. ירידה של יותר מ– 4% —
ההכנסה מכתיבת האופציה
לא תפצה על ההפסד
מירידת מחיר המניה — זהו
חלק מהסיכון בעסקה
מחיר המניה לא משתנה מחיר המניה עולה מחיר המניה יורד

יש מחקר שמראה כי באסטרטגיה כזאת, שמבוצעת באופן מתמשך, אפשר לקבל תשואה גבוהה יותר מאשר באסטרטגיית "קנה והחזק", שמשמעותה היא רכישת מניה (או תיק מניות) והחזקתה לטווח ארוך.

יש כמה יתרונות משמעותיים באסטרטגיה הזאת. ההון ההתחלתי הנדרש קטן בהשוואה להון הנדרש לרכישת נדל"ן. התשואה השנתית ממנה יכולה להיות גבוהה יחסית. עם זאת, חשוב לזכור שתשואה וסיכון באים תמיד ביחס הפוך. רמת הסיכון באסטרטגיה הזאת גבוהה מאשר בהשקעה בנדל"ן, וברור שהיא אינה מתאימה לכל אחד. יש כאלה שיחשבו שהיא מורכבת יותר.

ברכישת דירה להשקעה יש כמה פרמטרים שחשוב לבדוק, ובראשם מיקום הדירה. גם כשרוכשים מניות חשוב לבחור בחברה שפעילותה הכלכלית יציבה, פשוטה יחסית, ושיש לה יתרון תחרותי. יתרון תחרותי יכול להתבטא בכמה דרכים, כגון פטנטים רשומים, הנהלה חזקה, חדשנות ומוניטין רב שנים.

לצורך דוגמה נשתמש כאן במניית חברת המחשבים והאלקטרוניקה אפל. נכון לשבוע המסחר האחרון, מניית אפל נסחרת סביב מחיר של 97 דולר. שווי השוק שלה הוא כ–540 מיליארד דולר. לחברה הנהלה חזקה, צמיחה במכירות, צמיחה ברווח למניה והתמחור שלה אינו נראה יקר במידה היסטרית. מחצית מהאנליסטים שמסקרים אותה מעריכים כי מחירה עשוי להגיע בעוד זמן מה ל–150 דולר למניה. יש בה סיכון כמובן, אבל יש לה גם פוטנציאל לעלות.

כיצד מקבלים תשלום חודשי קבוע ממניות? כדי לממש את האסטרטגיה, נצטרך ללמוד מעט על אופציות. משקיעים רבים רואים באופציות מכשיר פיננסי מסוכן שכדאי להתרחק ממנו. לעיתים קרובות הצדק עמם. עם זאת, שימוש מושכל באופציות מאפשר להפוך אותן למכשיר פיננסי איתן שבעזרתו אפשר לבצע השקעות מחושבות וזהירות.

מי שקונה אופציה אמריקאית מסוג רכש (אופציה Call) מקבל זכות לרכוש מניות של חברה מסוימת במחיר קבוע מראש עד מועד מסוים ("מועד הפקיעה"). תמורת הזכות הזו הקונה משלם פרמיה לכותב האופציה (הצד השני לעסקה).

לדוגמה, נניח שנרכוש 100 מניות אפל, בסכום כולל של 9,700 דולר. מיד לאחר הרכישה נכתוב אופציה מסוג רכש במחיר שבו קנינו אותן. קונה האופציה מקבל מאתנו זכות לקבל את המניות שקנינו במחיר שקנינו אותן עד וכולל מועד הפקיעה (בדרך כלל חודש מיום הכתיבה).

על פי התנאים בשוק היום, תמורת מתן הזכות הזאת ישלם לנו רוכש האופציה 420 דולר — סכום זה אינו קבוע ויכול להשתנות בהתאם לתנאי השוק. זהו בעצם "שכר הדירה". 420 דולר על השקעה של 9,700 דולר מייצגים תשואה חודשית פנטסטית של כ–4%. כמובן שלא כל חודש נקבל 420 דולר. בחלק מהחודשים התשואה תהיה נמוכה יותר ובחלק גבוהה יותר. בכל מקרה, רכשנו נכס שיכול לייצר לנו תזרים מזומנים חודשי בדומה לשכר דירה.

בנוסף, נוכל לקבל דיווידנדים שהחברה עצמה מחלקת לבעלי המניות. ב–2015 אפל חילקה דיווידנד מצטבר של כ–2 דולר למניה.

הסיכון: ירידה חדה במחיר המניה

על מה אנחנו מוותרים? אין טוב בלי רע. אם מחיר המניה של אפל יעלה בחדות בחודש הקרוב לא נהנה מכך. הרווח הזה שמור לצד שרכש מאתנו את האופציה.

בעסקה כזו יכולים להיווצר כמה תרחישים שמשנים את הרווח שנוצר ממנה. חשוב לזכור שאת הפרמיה החודשית בסך 420 דולר מקבל כותב האופציה בכל מקרה. אלו הם התרחישים:

1. מחיר המניה לא משתנה — על המניה עצמה לא נרוויח ולא נפסיד למעט עמלות קנייה ומכירה (של המניות ושל האופציה). בתום החודש, כשהאופציה תפקע, נוכל למכור את המניות ולחפש השקעה אחרת, או שנחזיק בה ונכתוב עליה אופציה חדשה תוך גביית הפרמיה החודשית לפי מחיר השוק שלה. הרווח שלנו מהעסקה כולה — 420 דולר.

2. מחיר המניה עולה. בסוף החודש או במהלכו רוכש האופציה יממש את זכותו. הוא יקבל מאתנו את המניות שהחזקנו. הרווח מהעסקה כולה — 420 דולר.

3. מחיר המניה יורד. כאן ייתכנו שני מצבים:

א. ירידה מינורית (עד 4%) — עדיין נוכל להיות ברווח מסוים כיוון שסכום ההפסד יכוסה על ידי הרווח מ"שכר הדירה".

ב. ירידה משמעותית (יותר מ–4%) — ההכנסה מכתיבת האופציה לא תפצה על ההפסד מירידת מחיר המניה. זהו חלק מהסיכון בעסקה. לתרחיש כזה ניתן לבצע הגנה, שלא נדון בה כאן, ובכל מקרה היא דורשת עלות. ההפסד יקוזז חלקית על ידי הפרמיה שקיבלנו.

חשוב להדגיש שהאסטרטגיה שתוארה כאן בקצרה איננה באמת דומה להשקעה בדירה. הרעיון המפורט כאן נועד לספק הצצה לדרך נוספת שבה אפשר לקבל תזרים מזומנים מנכס פיננסי. כדי לבצע אותה בצורה נכונה דרושים התמחות ולימוד מעמיקים יותר של עולם האופציות, הסיכונים שטמונים בו, והעלויות הנלוות אליו.

הכותב הוא מרצה בכיר ומנהל תחום Capital Management ואופציות במכללת פסגות ללימודי שוק ההון, נדל"ן ויזמות עסקית. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות. המידע המוצג הוא לידיעה בלבדתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם