התאכזבתם מתשואות קופות הגמל ב-2015? השנה הן עלולות להיות נמוכות יותר

אמיר גיל, סמנכ"ל השקעות בחברת הגמל והפנסיה של פסגות, מעריך כי "בשנה הקרובה התשואות בגמל יהיו נמוכות לעומת השנים האחרונות" ■ בשנה החולפת זרמו לקופות הגמל כ-1.7 מיליארד שקל רק כתוצאה מתיקון 190 - והוציאו את ענף הגמל מתרדמה ממושכת

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

תחום הגמל היה שקוע בתרדמה בין 2008 לתחילת 2015. עד שבשנה שעברה גילו מנהלי הגמל, והמשקיעים בעקבותיהם, את תיקון 190 לחוק קופות הגמל. על פי התיקון, שנכנס לתוקף במאי 2012, כל לקוח יכול להפקיד כל סכום בכל קופת גמל, ובהגיעו לגיל 60 לקבל קצבה עד לתקרה של חמש פעמים השכר הממוצע במשק - פטורה ממס. התיקון משפר גם את מצבו של מי שמקבל קצבה חודשית מינימלית של 4,400 שקל: הוא רשאי למשוך את הסכום שהצטבר בקופת הגמל כתשלום חד-פעמי - ולשלם מס רווחי הון של 15% על הרווח הנומינלי.

התיקון משפר גם את התנאים בכל הקשור להורשת הכסף למוטבים שקבע החוסך. כך, למשל, חוסך שמת עד גיל 75 יכול להוריש את כספו למי שבחר, לאו דווקא לשארים - ואלה יקבלו את מלוא הכסף, פטור ממס, בתשלום חד־פעמי בתוך ארבעה ימי עסקים. התוצאה: ענף הגמל התעורר לחיים, וכ-1.7 מיליארד שקל זרמו לקופות הגמל - רק כתוצאה מתיקון 190 (מדובר בכסף "צבוע" שניתן לשייכו ספציפית לתיקון).

אלא שלצערם של החוסכים בגמל, זרימת הכספים לא לוותה בתשואות אטרקטיביות ב-2015, לפחות בהשוואה לשנים קודמות. הקופות הניבו תשואה נומינלית ממוצעת של כ-2% - שצמחה ביום שישי האחרון, כשפורסם כי מדד המחירים לצרכן ירד ב-1% ב-2015, לתשואה ריאלית ממוצעת של כ-3%.

את התשואה הגבוהה ביותר בגמל בשלוש השנים האחרונות הניבה קופת הגמל הגדולה בענף - גדיש של פסגות. אחריה בדירוג התשואות, הלמן אלדובי, ואת המקום השלישי מאכלסת אלטשולר שחם. כולן, אגב, הציגו תשואה תלת־שנתית מצטברת של כ-20%.

דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח באוצרצילום: אמיל סלמן

התחזית: תשואה 
חד-ספרתית נמוכה

בשיחה עם אמיר גיל, סמנכ"ל השקעות בחברת הגמל והפנסיה של פסגות, המנהלת כ-66 מיליארד שקל, הוא מסביר: "התשואות ב-2015 בתחום הגמל היו נמוכות יותר מבעבר - פחות מהממוצע של שלוש וחמש השנים האחרונות - ומשקפות את התשואות הנמוכות באג"ח הממשלתיות והקונצרניות.

"אבל צריך לזכור כי בשקלול הירידה השנתית במדד, בשיעור של 1%, הצגנו ב–2015 תשואה ריאלית של כ-4% - תשואה יפה במונחים ריאליים. אין אפיקים שנתנו תשואות כאלה. גם בנדל"ן התשואות היו נמוכות יותר", מוסיף גיל.

וכך רואה גיל את ענף הגמל ב-2016: "ינואר החל בירידות חדות בשווקים, בעיקר בשל חשש בשווקים מפני הידרדרות נוספת בסין ועליית הריבית בארה"ב. התשואות באפיק המניות בשנה הקרובה צפויות להיות נמוכות מהממוצע בעשור האחרון - 6%–7% ריאלי. אחרי שש שנים של עליות, אנחנו לקראת שנה של תשואה חד־ספרתית נמוכה. זה ביטוי למשק עולמי שצומח מעט מאוד. זה לא נורא, לא כמו המשבר של 2008, ומשקף כלכלה שצומחת לאט.

"בתחום הסולידי, התשואות נמוכות וקשה לראות רווחי הון גדולים. באופן כללי, התשואות ב-2016 יהיו נמוכות יותר ממה שהמשקיעים הורגלו. עם זאת, התחזית היא לאינפלציה אפסית - ולכן במונחים ריאליים, נראה תשואה קצת יותר נמוכה מהממוצע החמש־שנתי, שהיה 4.35%".

גיל מספר כיצד נראה התיק שעזר לחברת הגמל והפנסיה של פסגות לתפוס את המקום הראשון בדירוג התשואות: "תיק מניות שהיה מופנה למקומות הנכונים - אירופה ויפן, ופחות שווקים מתעוררים וארה"ב. בישראל (50% מהאחזקות), התמקדות בחברות ת"א 25 - ולא בקטנות יותר.

"בתיק הסולידי היתה לנו הטיה ללא צמוד. בשנה שבה כל הזמן היתה ירידה באינפלציה הצפויה, זה שיחק לטובתנו. גם הרכיב הלא־סחיר והאלטרנטיבי - אשראי, קרנות השקעה ונדל"ן - תרם לתשואות מעל לשוק הסחיר.

"לא היתה לנו פוזיציה מיוחדת - ב-2015 המשכנו להחזיק מניות בשיעור של כ-33%, בדומה לשנים קודמות. יש לנו ראייה ארוכת טווח, שדוגלת באחזקה ממוצעת של 33% במניות - בלי הרבה שינויים. עם זאת, אנחנו פעילים באיתור הזדמנויות בתוך התיק, אבל לא מעלים או מורידים את משקל המניות בתיק".

תחום ההשקעות האלטרנטיביות - נדל"ן, קרנות השקעה פרטיות וקרנות גידור - מסתמן כאחד התחומים שעשויים להניב תשואה עודפת לקופות הגמל, בהשוואה לאפיקי ההשקעה המסורתיים (מניות ואג"ח). ההערכות בשוק הן כי לנוכח התשואות הנמוכות בתחום הסולידי, קופות הגמל יגדילו את אחזקתן לרמה של כ–10% בהשקעות האלטרנטיביות - לעומת משקל של כ-6% כיום.

מיליארד שקל זרמו לקופות המדדיות

תחום צומח נוסף בענף הגמל הוא הקופות המדדיות, שנצמדות למדדי המניות והאג"ח. מדובר בקופות גמל מעורבות, המכילות רכיבי מניות ואג"ח, כשמנהלי ההשקעות בוחרים את אופן הקצאת הנכסים - מה שמאפשר למנהלי ההשקעות שלהן לגבות מהמשקיעים דמי ניהול בשיעור זהה לקופות המנוהלות.

ב-2015 גויסו לקרנות הגמל המדדיות כמיליארד שקל, כשמי שמוביל את הגיוסים הן קופות הגמל של אקסלנס עם כ-600 מיליון שקל. אחריהן, בית ההשקעות אי.בי.אי שגייס למדדיות כ-390 מיליון שקל, והפניקס - שהיה הראשון לאמץ את הקופות המדדיות - גייס בשנה החולפת רק כ–20 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker