מניות דסק"ש וכלל ירדו - 
ואי.די.בי חיזקה ביטחונות למנורה

אי.די.בי פיתוח, החייבת למנורה כ-154 מיליון שקל, שיעבדה מניות נוספות של דסק"ש ב–32 מיליון שקל ■ אי.די.בי פיתוח שילמה ללאומי 15 מיליון שקל, וצפויה לבקש מהאוצר ארכה למציאת קונה לכלל ביטוח ■ השבוע מתחיל מו"מ לגבי הצעות רכש של 519 מיליון שקל לבעלי מניות

מיכאל רוכוורגר

חברת אי.די.בי פיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין נאלצה בשבוע שעבר לשעבד לקבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים 5 מיליון מניות נוספות של החברה הבת דיסקונט השקעות (דסק"ש) בשווי שוק של 32 מיליון שקל.

חיזוק הביטחונות נעשה בעקבות ירידה בשווי הבטוחות שבידי מנורה כנגד יתרת חוב של 153.5 מיליון שקל. מדובר במניות של כלל ביטוח שאיבדו משוויין 27% בשלושת החודשים האחרונים (בין השאר, בשל ביטול העסקה למכירת החברה לידי מקרולינק הסינית) ושל דסק"ש, שמניותיה ירדו בשלושת החודשים האחרונים ב–19%.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

לאחר חיזוק הביטחונות מחזיקה מנורה ב–25.4 מיליון מניות דסק"ש (25.2%) וב–2.21 מיליון מניות כלל ביטוח (4%) - כך שיחס הכיסוי (שווי בטוחות ליתרת ההלוואה) הסתכם ביום שלישי האחרון ב–169% (מעל יחס מינימלי הנדרש של 167%). ואולם בשל המשך ירידות במניות המשועבדות היחס ירד ל–158% ביום חמישי - כך שייתכן כי אי.די.בי פיתוח תצטרך לשעבד מניות נוספות למנורה. החוב של אי.די.בי למנורה נושא ריבית שנתית גבוהה צמודת מדד של 6.9%, והקרן אמורה להיפרע בשני תשלומים, במארס 2017 ו–2018, כשמנורה היא הנושה המובטח היחיד של אי.די.בי.

בתוך כך, ביום שישי שילמה אי.די.בי פיתוח 15 מיליון שקל לבנק לאומי, בלי שהמהלך יצר פוטנציאל להעדפת נושים כלשהם של החברה, החייבת 2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח וכמיליארד שקל לבנקים ומוסדות פיננסיים.

ביצוע התשלום התאפשר אחרי שאלשטיין הבטיח כי ישתתף בפברואר בהנפקת מניות של 15 מיליון שקל - מהלך שאיפשר ביטול אסיפות אג"ח של החברה שתוכננו לשבוע שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker