יבואן טויוטה ובעלי אקסלנס לשעבר מציעים לרכוש את רבוע נדל"ן לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל

ההצעה שהוגשה לאלון רבוע כחול גבוהה ב-3% מהצעתה של קבוצת ביג-מגה אור ■ הדרישה: ניהול מו"מ על בסיס בלעדי עד ל-24 בינואר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

דירקטוריון חברת אלון רבוע כחול שבשליטת קבוצת אלון (77%) קיבל בפתיחת ישיבתו היום (ו') בבוקר הצעה נוספת לרכישת כל אחזקותיה (54%) בחברת רבוע כחול נדל"ן לפי שווי חברה של 1.7 מיליארד שקל.

מגישת ההצעה היא קרן jtlv של עמיר בירם, רוני בירם וגיל דויטש - לשעבר בעלי השליטה באקסלנס - וג׳ורג׳ חורש יבואן טויוטה בישראל. עמיר בירם היה מבעלי השליטה בחברת בריטיש ישראל שנמכרה ב-2010 לחברת מליסרון תמורת 1.7 מיליארד שקל קרן jtlv היא בעלת קניון רננים וקניון סביונים.

שרגא בירן

מגישי ההצעה מבקשים מאלון רבוע כחול לנהל איתם משא ומתן בלעדי (No Shop) עד ל-24 בינואר 2016, ובמידה שישלימו את בדיקת הנאותות של רבוע כחול נדל"ן לשביעות רצונם ירכשו את השליטה ברבוע נדל"ן ללא תנאים (As Is).

מגישי ההצעה ביקשו מאלון רבוע כחול להשיב להם עד יום ראשון בשעה 8 בבוקר שעון ישראל אם היא נענית לדרישתו לנהל איתם מו"מ על בסיס בלעדי. ההצעה גבוהה ב-3% מהצעתה של קבוצה משותפת לחברת ביג (67%) וחברת מגה אור (33%) לרכוש את אחזקותיה של אלון רבוע כחול ברבוע כחול נדל"ן לפי שווי חברה של 1.65 מיליארד שקל.

ההון העצמי של רבוע כחול מסתכם ב-1.5 מיליארד שקל כך שלכאורה שתי ההצעות גבוהות מההון העצמי של החברה אולם נראה שהשווי הכלכלי שמייחסים המציעים להונה העצמי של רבוע כחול נדל"ן גבוה ב-400-500 מיליון שקל בין היתר משום שיתרת ההתחייבויות של החברה כוללת הפרשה של 400 מיליון שקל למיסים שהחברה תידרש לשלם אם תממש את נכסיה. ואולם, מכיוון שלמציעים אין כוונה לממש את נכסיה של החברה ולהפסיק את פעילותה  הערך הנוכחי של התחייבות זו קטן. ההתפתחות של תחרות על רבוע כחול נדל"ן הודות לקבלת הצעה ממקור עלום טובה לדירקטוריון משתי סיבות.

מיצוי הערך הכלכלי מההחזקה המשמעותית ביותר של אלון רבוע כחול היא הברורה שבהם אלא שציבורית ההצעה של קבוצת ביג-מגה אור שהותנתה בקבלתה עד ליום שני הקרוב לכל המאוחר (ה-18 בינואר) העמידה את דירקטוריון אלון רבוע כחול במצב לא נוח שכן היא יצרה לכאורה מקור כספי לפתרונה של בעייתה של החברה הבת מגה קמעונאות (67%) מול נושיה וספקיה שממתינים להחלטת דירקטוריון מגה קמעונאות אם לפרוע את חובה לספקים בסכום של 50 מיליון שקל שהיה אמור להיפרע היום או שלפנות לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים.

קבלת הצעת נוספת תאפשר לדירקטוריון אלון רבוע כחול לדחות את ההחלטה בנוגע להצעת הרכש למניותיה של רבוע כחול נדל"ן בטענה שעליו לבחון את הערך של כל אחת מההצעות ואם יבחר לנהל מו"מ על בסיס בלעדי עם מגיש ההצעה הגבוהה מזו של ביג-מגה אור יוכל לדחות את החלטתו עד להתבהרות מצבה של מגה קמעונאות ולנתק בין ההחלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום