איש העסקים עמוס לוזון קנה את קבוצת דורי במיליוני שקלים בודדים

אתמול, ימים אחדים לאחר סיכול הצעת הרכש, גזית גלוב ישראל - בשליטת חיים כצמן ודורי סגל - החליטה להתנתק מקבוצת דורי ■ מניית קבוצת דורי צנחה היום במסחר בתל אביב בכ-83%, ומניית דורי בנייה נפלה בכ-78%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איש העסקים עמוס לוזון, מבעליה של קבוצת מכבי פ"ת, רכש את השליטה בקבוצת דורי מידי גזית גלוב ב-10 מיליון שקל - כך נודע ל-TheMarker. לוזון רכש מידי גזית 180 מיליון מניות, כ-76.8% מהון המניות המונפק של הקבוצה, כשהיתרה (8.1%) נמכרה בשוק במהלך המסחר הרציף. את מכירת המניות ביצע לידר שוקי הון.

לוזון - איש עסקים שמוכר בעיקר בעולם הכדורגל ושכמעט אינו מעורב בשוק ההון - התמודד בעבר על רכישת התחנה המרכזית בתל אביב, במסגרת הליך כינוס הנכסים שלה. לוזון מחזיק בין היתר במתחם הפאוור סנטר בצומת ירקונים, ושותף בכמה פרויקטים למגורים ברחבי הארץ.

עמוס לוזון
עמוס לוזוןצילום: ניר קידר

עם השלמת העסקה, לוזון נטל על עצמו סיכון לא מבוטל, שכן הוא רכש את השליטה בקבוצת דורי, כשטרם הובהר מה עומק ה"בור" של דורי בניה, והאם יידרשו הזרמות הוניות נוספות על מנת לאפשר לחברה להמשיך ולהתקיים. דורי בניה שותפה ומעורבת בעשרות פרויקטים נדל"ניים מרכזיים בישראל, בין היתר למגורים ולמסחר.

בנוסף לפעילותה של דורי בניה, עם רכישת השליטה בקבוצת דורי לוזון גם יקבל לידיו אחזקה של 18.75% בתחנת הכוח הפרטית דוראד (ביחד עם אלומיי קפיטל, שבשליטת שלמה נחמה), שהינה מתחנות הכוח הרווחיות בישראל; וכן בחברת רונסון, שמקימה פרויקטים למגורים בפולין.

אתמול הודיעה גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, כי החליטה להתנתק מקבוצת דורי. גזית הודיעה כי בכוונתה לבצע בימים הקרובים מכירה של אחזקותיה (84.91%) בקבוצת דורי במסחר השוטף או בעסקות מחוץ לבורסה. זאת, לאחר שבמהלך השנה וחצי האחרונות נאלצה להזרים לקבוצת דורי ולחברה הבת המסובכת שלה, דורי בניה, לא פחות מ-750 מיליון שקל.

ההחלטה "להתנתק" מקבוצת דורי התקבלה לאחר שגזית נכשלה בניסיון למחוק את קבוצת דורי מהמסחר. מי שטירפד לגזית את המהלך היה אורי אדלסבורג - שותף עסקי של גזית בתחנת הכוח דוראד, שעמו היא מסוכסכת. החשש של בעלי השליטה בגזית היה כי אדלסבורג, שמחזיק בכ-50% ממניות הציבור, יסכל מהלכים עסקיים מרכזיים, שאמורים לסייע להבראת דורי.

מקורבים לגזית גלוב אמרו בשיחה עם TheMarker: "במאזן הכולל כצמן וסגל הוכיחו שאינם מתאימים לנהל חברות מהסוג של דורי בנייה, ולכן הם החליטו להתמקד בעסקי הליבה. אחרי סיכול הצעת הרכש על ידי אדלסבורג, כצמן וסגל הבינו שיהיה בלתי אפשרי לנהל את קבוצת דורי. הם הבינו שיש להם בעל מניות שהולך להתנגד לכל מהלך עסקי או פיננסי שהם התכוונו לעשות - והם החליטו לוותר על ההשקעה. גם ההתפטרות של מנכ"ל דורי בניה, אסף מור, היתה מסיבות דומות".

מניית קבוצת דורי צנחה היום במסחר בתל אביב בכ–83%, ומניית דורי בנייה נפלה בכ–79%. גם מנייתה של גזית לא נותרה מחוץ לסחרור, וצנחה במסחר בכ-3.5%. תגובה קיצונית נרשמה גם באג"ח של קבוצת דורי, שנפלו בשיעורים של עד 25%, ועלו לתשואות "זבל" של עד כ-20%. תשואות אלו גילמו את חשש השוק שקבוצת דורי, שחייבת לבעלי האג"ח כ-300 מיליון שקל, היתה בדרך להסדר חוב. 

דורי בניה - חברת הנדל"ן המסובכת בפירמידת גזית גלוב – נקלעה בשנים האחרונות להפסדים של מאות מיליוני שקלים, לאחר שהתגלו סטיות של כ-450 מיליון שקל ברישום הפרויקטים שלה. בין 2013 לרבעון השלישי של 2015 הפסידה החברה כ-686 מיליון שקל. במקביל, החברה נקלעה לגירעונות עמוקים, שהסתכמו רק בתשעת החודשים הראשונים של 2015 בכ-162 מיליון שקל. על מנת להימנע משמיטת חובות, גזית גלוב הזרימה לדורי בניה ולקבוצת דורי, כ-750 מיליון שקל בדרכים שונות - כ-10% משווי השוק שלה.

נכון לסוף ספטמבר 2015, ההשקעה בקבוצת דורי רשומה בספרי גזית גלוב בסכום של כ-229.5 מיליון שקל, כלומר - מכירת המניות ללוזון בעבור 10 מיליון שקל, צפויה למחוק כמעט לחלוטין את יתרת ההשקעה. המשמעות היא שההרפתקה של כצמן וסגל – שרכשו את השליטה בקבוצת דורי לאחר מאבק עיקש וקשוח עם אורי דורי - עלתה להם יותר מיליארד שקל - שירדו לטמיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker