קרש הצלה לקבוצת אלון: ביג ומגה אור הציעו לרכוש השליטה ברבוע נדל"ן; מניית אלון רבוע זינקה ב-34%

השווי המוצע גבוה ב-10% משווייו של ההון העצמי של רבוע נדל"ן וב-32% משוויה של רבוע נדל"ן בבורסה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אלון רבוע כחול שמתמודדת בימים אלה עם המשבר המעמיק בחברה הבת מגה, עשויה לזכות בהזרמה מיידית של מזומנים שתסייע לה בפתרון המשבר.

חברת ביג, שמנוהלת על ידי איתן בר זאב, יחד עם חברת מגה אור, שבשליטת איש העסקים צחי נחמיאס, הגישו ליו"ר אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, הצעת לרכוש את השליטה בחברת רבוע נדל"ן לפי שווי חברה של 1.65 מיליארד שקל. שווי זה גבוה ב־10% משווייו של ההון העצמי של רבוע נדל"ן וגבוה ב-32% משווייה של רבוע נדל"ן בבורסה. מניית אלון רבוע כחול הגיבה לידיעה בזינוק של 34%.

לפי ההצעה, חלקה של ביג בקבוצה שתרכוש את השליטה ברבוע נדל"ן יהיה 65% ואילו חלקה של מגה אור יהיה 35%. ההצעה מותנית בביצוע בדיקת נאותות לרבוע כחול נדל"ן במשך 10 ימים ממועד קבלת ההצעה. תנאי נוסף למימוש הצעת הרכש הוא שבית המשפט המחוז, שדן בהליך ההסדר של מגה קמעונות, יקבע כי הסכמי השכירות בין מגה לרבוע נדל"ן - שתורמים הכנסות של 80 מיליון שקל לשנה (לאחר ההפחתה של 9% בדמי השכירות במסגרת הסדר החוב של מגה שנחתם ביולי 2015) ולאחר מכירת כל סניפי You - הם מקשה אחת, ושיכובדו במלואם או שיבוטלו כולם. ביג ומגה אור התנו את ביצוע הצעת הרכש גם בכך שההצעה תאושר על ידי נושיה של אלון רבוע כחול.

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון ויו"ר אלון רבוע כחול
קרש הצלה? יו"ר רבוע כחול, אביגדור קםלןצילום: אוליבייה פיטוסי

למרות שקבוצת אלון רבוע כחול צפויה לקבל סכום של 890 מיליון שקל ממכירת החזקתה בחברת רבוע כחול נדל"ן (53.9%), לא ברור אם תוכל להשתמש בסכום כדי לכסות את התחייבויותיה לספקים ולבנקים. ההתחייבויות לספקים עומדים על סכום של 500 מיליון שקל, וחובותיה לבנקים - עומדים על 330 מיליון שקל.  בעלי איגרות החוב של חברת אלון רבוע כחול, שיתרתם 384 מיליון שקל, והבנקים (הפועלים, מזרחי טפחות, לאומי, דיסקונט והבינלאומי) - שלהם החברה חייבת 520 מיליון שקל, עשויים להתנגד להזרמת הסכום למגה קמעונות.

קבוצה אחרת שעלולה להתנגד להזרמת מלוא הסכום לחברת מגה קמעונות היא בעלי אגרות החוב מסדרה א' של קבוצת אלון, שהיא בעלת השליטה בחברת אלון רבוע כחול (77%) הציבורית. זאת, משום שקבוצת אלון חייבת לבעלי אג"ח 1.7 מיליארד שקל ואלו כבר הביעו התנגדות להזרמות נוספות למגה.

זאב שטיין, רבוע נדל"ן
זאב שטיין, רבוע נדל"ןצילום: רמי זרנגר

העניין של הקבוצה המשותפת של ביג ומגה אור ברבוע כחול נדל"ן נובע בין השאר מהעובדה שההון העצמי של רבוע נדל"ן - כפי שרואים אותו בביג ובמגה אור - גבוה ב-400 מיליון שקל מההון העצמי החשבונאי. הסיבה לכך היא שרבוע כחול נדל"ן הפרישה 400 מיליון שקל לכיסוי מיסים שתידרש לשלם במידה ותרצה לממש את נכסיה. אולם, מכיוון שלביג ולמגה אור אין כוונה לעשות זאת בטווח הנראה לעין, הרי שמבחינתם הערך הנוכחי של התחייבות עתידית זו נמוך ביותר. בנוסף, ביג ומגה אור לוקחים ככל הנראה בחשבון גם את העובדה שחלק מהפרויקטים הגדולים של רבוע נדל"ן, ובעיקר החזקתה (50%) בקניון תל אביב שבמתחם השוק הסיטונאי בתל אביב, אינם מניבים עדיין - ועל כן רכישתם בשלב זה מגלמת סיכוי להשבחה נוספת של ההשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker