כצמן על הכישלון בדורי: "אולי מישהו אחר ינהל את החברה טוב מאתנו; יהיו ההשלכות אשר יהיו"

הדרמה בגזית גלוב: כל חברי דירקטוריון דורי בניה התפטרו; האג"ח צונחות ב-26%; המניה ב-50% ■ האג"ח של קבוצת דורי נסחרות בתשואת "זבל" של 20%, המגלמות את חשש השוק כי הקבוצה תיכנס להסדר חוב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"קבוצת דורי היא לא פעילות הליבה של גזית גלוב. ניסינו לעשות הצעת רכש ללא הצלחה. אנחנו חושבים בראש ובראשונה על בעלי המניות של גזית גלוב ועל בעלי האג"ח שלה, ולכן הצעד הכי נכון הוא למכור את החברה", כך אמר היום חיים כצמן, בעל השליטה בעקיפין בקבוצת גזית גלוב ובקבוצת דורי, בהתייחסות ראשונה להחלטתה גזית להתנתק מקבוצת דורי - ולמכור את מניות השליטה במסחר הרציף בבורסה.

כצמן, שדיבר בכנס משקיעים שערכה הבוקר גזית גלוב, הוסיף: "השקענו 750 מיליון שקל וניסינו לעשות הכל כדי להציל את קבוצת דורי - וגם הצעת הרכש שלנו נכשלה. אולי מישהו אחר ינהל את החברה יותר טוב מאיתנו".

עוד אמר כצמן: "מחובתי  לדאוג לבעלי המניות של גזית גלוב ולעשות באחריות את הדבר הנכון עבורם כפי שהוא נראה בכל נקודת זמן. נדמה לי שבנקודת הזמן הזו אין חולק על כך שזהו הצעד הנכון, יהיו השלכותיו אשר יהיו על כל האי נעימות הפוטנציאלית שעלולה להיות בו. יחד עם זאת, ייתכן בהחלט, כפי שאמרתי קודם שבעלות אחרת, רזה יותר בנכסים תצליח במקום בו נכשלנו. בסופו של דבר אני מאמין שהחלפת הבעלות הזו היא גם לטובת בעלי מניות דורי קבוצה".

אנליסט שנכח בכנס המשקיעים סיפר: "כצמן אמר שגזית גלוב הזרימה עד עכשיו יותר מ-600 מיליון שקל לקבוצת דורי מתוך הנחה שההזרמות ייפסקו - אך הגיעו מים עד נפש מבחינתם. אחרי שהבינו שההזרמות נמשכות וההון החוזר ממשיך להיות שלילי, הם החליטו לעשות 'סטופ-לוס'. בעיני כצמן, הפסקת ההזרמות לקבוצת דורי טובה לבעלי האג"ח והמניות של גזית גלוב. מהפורטפוליו של החברה תיגרע אחזקה בעייתית".

אותו אנליסט סיפר כי הסיפור בדורי עשוי בעיקר לפגוע במוניטין של כצמן וסגל, וזאת בשעה שקבוצת גזית גלוב נדרשת כל שנה למחזר חוב בסכום של מיליארד עד 2 מיליארד שקל. בשעה זו מניית גזית גלוב יורדת בכ-5.5%. איגרות החוב של החברה יורדות 0.15% עד 2%. הירידה באיגרות החוב משמעה - גידול בעלויות המימון של גזית גלוב, ותוספת של עשרות מיליוני שקלים לתשלומי הריביות בגיוסים העתידיים.

דירקטוריון דורי בניה התפטר

לאחר שקבוצת גזית גלוב הודיעה אמש (ד') כי בכוונתה להתנתק מקבוצת דורי - ולמכור את מניות השליטה במסחר הרציף בבורסה, הדרמה בקבוצת גזית גלוב נמשכת. כל חברי הדירקטוריון של דורי בניה הודיעו הבוקר על התפטרותם, בהם היו"ר אריה מינטקביץ, הדח"צית איריס ציבולסקי, הדח"ץ וילי יצחקי והדירקטור אריה עובדיה.

השלושה נימקו את התפטרותם בהחלטת גזית למכור למכור את השליטה בחברה. "לאור החלטתה של חברת גזית גלוב למכור את אחזקותיה בקבוצת דורי, אני מודיע בזאת על התפטרותי מכהונתי בחברה", מסר מינטקביץ בדיווח לבורסה. מינטקביץ מונה ליו"ר דורי בנייה רק בימים האחרונים במקומו של אבי ורטהיים.

עובדיה מסר: "אני מודיע בזאת על התפטרותי מדירקטוריון חברת א. דורי בנייה בע"מ עקב התפטרות יו"ר נוסף לאחר התפטרות מנכ"ל החברה והיו"ר הקודם במהלך הימים האחרונים"; וכך גם יצחקי וציבולסיק.

במקביל, מניית קבוצת דורי ודורי בניה צונחות בכ-60%, ואיגרות החוב שלה צונחות עד 28%, ועולות לתשואת לפדיון של 20%, המגלמות את חשש השוק כי הקבוצה בדרך להסדר חוב. קבוצת דורי חייבת לבעלי האג"ח כ-300 מיליון שקל. מידרוג הודיעה הבוקר על הורדת דירוג האשראי של הקבוצה בשלוש דרגות, מרמה של A3 ל-Baa3, תוך הותרת הדירוג בבחינה (Credit Review) עם השלכות "שליליות".

בעקבות הורדת הריבית, שיעור הריבית על סדרות האג"ח עלה בכ-0.75%. יודגש כי הורדת הדירוג בוצעה עוד קודם להודעה של גזית גלוב על מכירת המניות בבורסה - כלומר תיתכן הפחתה נוספת של הדירוג בטווח הזמן הקרוב. הפחתת הדירוג הינה קריטית לקבוצת דורי, שכן החברה התכוונה לגייס בימים הקרובים כ-150 מיליון שקל - הנפקה שלא תוכל לצאת אל הפועל בתנאים הנוכחיים.

לצד התפטרות הדירקטורים הבוקר, בימים האחרונים שורה של מנהלים בכירים עזבו או התחלפו בקבוצת דורי ובדורי בנייה. המנהל הראשון שעזב היה יו"ר דורי בנייה, ורטהיים,  שהחל לכהן בתפקיד היו"ר בנובמבר 2014, כמה חודשים לאחר סטיות הענק שהתגלו במאזני החברה. במקומו של ורטהיים מונה מינטקביץ', יו"ר רשות ני"ע לשעבר וממלא מקום יו"ר גזית גלוב - מקורבם של כצמן וסגל.

במחאה על מינוי מינטקביץ, הדח"ץ שמואל סלבין, מנכ"ל האוצר לשעבר ויו"ר קרן הריט הישראלית סלע קפיטל, הודיע על התפטרותו, כשהוא נימק זאת בכך שאינו סבור שמינטקביץ' הוא האיש שיוכל להוציא את דורי מה"בוץ". ימים אחדים לאחר מכן הודיע אסף מור, מנכ"ל דורי בנייה שמונה לפני כשנה וחצי, כי החליט להתפטר מהתפקיד.

אתמול, ימים אחדים לאחר סיכול הצעת הרכש, גזית גלוב ישראל החליטה להתנתק מקבוצת דורי. גזית, הנשלטת בעקיפין על ידי חיים כצמן ודורי סגל, הודיע כי בכוונתה לבצע בימים הקרובים מכירה של אחזקותיה בקבוצת דורי במסחר השוטף או בעסקות מחוץ לבורסה. לצורך השלמת המהלך, שכרה גזית ישראל את לידר שוקי הון.  

כיום גזית ישראל מחזיקה ב-84.91% ממניותיה של קבוצת דורי, שעוסקת בייזום, ניהול וביצוע פרויקטי נדל"ן. שווין הסחיר של המניות מסתכם בכ-107 מיליון שקל. נכון לסוף ספטמבר 2015, ההשקעה בדורי רשומה בספרי גזית בסכום של כ-229.5 מיליון שקל, כלומר - המכירה צפויה להניב לחברה הפסד של כ-100 מיליון שקל, שיועמק על רקע הצניחה הצפויה בעת ההפצה.

מכירת המניות נעשית לאחר שגזית ישראל הזרימה לקבוצת דורי סכום מצטבר של 750 מיליון שקל, וזאת באמצעות העמדת קווי אשראי, הלוואות או הזרמות הוניות. מדובר בבשורה קשה לדורי בנייה - החברה הבת המסובכת של קבוצת דורי - שלא תוכל לקבל עוד תמיכה מגזית גלוב, קבוצת נדל"ן בינלאומית עם כיסים עמוקים. דורי בנייה שותפה בעשרות פרויקטים מרכזיים בישראל, בין היתר למגורים ולמסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker