מתנתקים: כצמן וסגל החליטו למכור את קבוצת דורי בבורסה - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתנתקים: כצמן וסגל החליטו למכור את קבוצת דורי בבורסה

בכוונת גזית גלוב ישראל לבצע בימים הקרובים הפצה של מניות קבוצת דורי במסחר השוטף או בעסקות מחוץ לבורסה ■ עד כה הזרימה גזית גלוב כ-750 מיליון שקל לקבוצת דורי ■ בימים האחרונים נכשלה גזית גלוב במחיקת קבוצת דורי מהמסחר

3תגובות

ימים אחדים לאחר סיכול הצעת הרכש, גזית גלוב ישראל החליטה להתנתק מקבוצת דורי. גזית ישראל, הנשלטת בעקיפין על ידי חיים כצמן ודורי סגל, מתכוונת לבצע בימים הקרובים מכירה של אחזקותיה בקבוצת דורי במסחר השוטף או בעסקות מחוץ לבורסה. לצורך השלמת המהלך, שכרה גזית ישראל את לידר שוקי הון.

כיום גזית ישראל מחזיקה ב-84.91% ממניותיה של קבוצת דורי, שעוסקת בייזום, ניהול וביצוע פרויקטי נדל"ן. שוויין הסחיר של המניות מסתכם בכ-107 מיליון שקל. נכון לסוף ספטמבר 2015, ההשקעה בדורי רשומה בספרי גזית בסכום של כ-229.5 מיליון שקל, כלומר - המכירה צפויה להניב לחברה הפסד של כ-100 מיליון שקל, שיועמק על רקע הצניחה הצפויה בעת ההפצה.

ג'יני

מכירת המניות נעשית לאחר שגזית ישראל הזרימה לקבוצת דורי סכום מצטבר של 750 מיליון שקל, וזאת באמצעות העמדת קווי אשראי, הלוואות או הזרמות הוניות. מדובר בבשורה קשה לדורי בנייה - החברה הבת המסובכת של קבוצת דורי - שלא תוכל לקבל עוד תמיכה מגזית גלוב, קבוצת נדל"ן בינלאומית עם כיסים עמוקים. דורי בניה שותפה בעשרות פרויקטים מרכזיים בישראל, בין היתר למגורים ולמסחר.

בור ללא תחתית

בימים האחרונים שורה של מנהלים בכירים עזבו או התחלפו בקבוצת דורי ובדורי בניה. המנהל הראשון שעזב היה יו"ר דורי בנייה, אבי ורטהיים, שהחל לכהן בתפקיד היו"ר בנובמבר 2014, כמה חודשים לאחר סטיות הענק שהתגלו במאזני החברה. במקומו של ורטהיים מונה אריה מינטקביץ', יו"ר רשות ני"ע לשעבר וממלא מקום יו"ר גזית גלוב - מקורבם של כצמן וסגל.

במחאה על מינוי מינטקביץ, הדח"ץ שמואל סלבין, מנכ"ל האוצר לשעבר ויו"ר קרן הריט הישראלית סלע קפיטל, הודיע על התפטרותו, כשהוא נימק זאת בכך שאינו סבור שמינטקביץ' הוא האיש שיוכל להוציא את דורי מה"בוץ". ימים אחדים לאחר מכן הודיע אסף מור, מנכ"ל דורי בניה שמונה לפני כשנה וחצי, כי החליט להתפטר מהתפקיד.

במהלך השנים האחרונות נקלעה דורי בניה להפסדים של מאות מיליוני שקלים, לאחר שהתגלו סטיות של כ-450 מיליון שקל ברישום הפרויקטים הנדל"ניים. בסוף נובמבר דיווחה דורי בניה על רבעון גרוע נוסף, שבו הפסידה 72 מיליון שקל. ההפסד נבע בעיקר מהתמשכות של פרויקטים ומהערכה להוצאות נוספות בשלב מסירת הדירות בפרויקטים. בסך הכול בין השנים 2013 ל-2015 הפסידה דורי כ-686 מיליון שקל. בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הגירעון התזרימי בדורי בניה הסתכם בכ-162 מיליון שקל.

בימים האחרונים נכשלה גזית גלוב במחיקת קבוצת דורי מהמסחר. זאת לאחר שאורי אדלסברג, בעליה של חברת אדלטק, השותפה בדוראד (18.75%) לצדה של גזית גלוב, סיכל את הצעת הרכש שפירסמה גזית ישראל למניותיה של קבוצת דורי. אדלסברג רכש בשבוע שעבר כ-7.6% ממניותיה של קבוצת דורי מבית ההשקעות פסגות, ויצר "גוש חוסם" שמנע את השלמת הצעת הרכש, שהיתה תקפה עד ליום א' בשעה 15:00.

למעשה זוהי גם התנתקות של קבוצת גזית גלוב מתחנת הכוח דוראד, שבה היא מחזיקה בכ-18.75% מהזכויות ביחד עם אלומי קפיטל, שבשליטת שלמה נחמה. היום נחשף ב-TheMarker מסמך שהגישה קבוצת דורי לבית המשפט, שבו היא מאשימה את השותפות בפרויקט - חברת אדלטק והקונצרן הטורקי זורלו - כי ניסו להונות את יתר בעלי המניות בסכום עתק של 140 מיליון דולר (כ–550 מיליון שקל).

דורי טוענת לניפוח מכוון ושיטתי של עלויות ההקמה בפרויקט דוראד, שאותן ביצעה לכאורה חברת וודגרופ (Wood Group) האמריקאית. לפי דורי, קבוצת אדלסבורג וזורלו רקמו חוזה קבלנות מנופח עבור וודגרופ, ובה בעת בנו מנגנון סיבובי נסתר שבמסגרתו העבירה לידיהן וודגרופ את הכספים העודפים שקיבלה מבעלי דוראד, דרך חשבון נאמנות שנפתח לצורך זה במקלט מס. באופן שכזה, כך נטען, "עקצו" זורלו ואדלסבורג את שותפותיהן למיזם, תרמו להצגת רווחיות נמוכה ופיקטיבית לכאורה בפרויקט - בעוד שהן חולקות ביניהן ברווחיו המוסתרים. השותפות דחו את הטענות.

לצד הכישלון בהצעת הרכש, נימוק נוסף למכירת מניות השליטה בקבוצת דורי הוא "חוק הריכוזיות", המחייב את הפירמידות להתקפל לרמה שלחברה אם וחברה בת עד דצמבר 2019. כיום, הפירמידה של גזית גלוב בנויה מארבע "שכבות" של חברות ציבוריות.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם