התקנה הפנסיונית הסודית ששווה כסף רב

תיקון 190 אלטרנטיבות חיסכון המאפשרות למשקיעים בקופות הגמל ליהנות משלל ההטבות בדומה להשקעה בקרנות גידור

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

לא רבים מכירים את תיקון 190 לחוק קופות הגמל. התיקון, שנכנס לתוקף במאי 2012, כולל מרכיבים רבים, שאחד מהם עוסק בהפקדות חדשות בקופות. רק בתחילת 2014 הבינו כמה ממנהלי הקופות כי התיקון הזה שווה הרבה מאד כסף לחוסכים. התוצאה: זרימה של 1.7 מיליארד שקל ב-2015 לגמל, שנחשב לתחום מת בחיסכון לטווח הארוך.

על פי התיקון, כל לקוח יכול להפקיד כל סכום בכל קופת גמל, ובהגיעו לגיל 60 לקבל קצבה עד לתקרה של חמש פעמים השכר הממוצע במשק - פטורה ממס. יתרון נוסף הוא שאם ללקוח יש קצבה חודשית מינימלית של 4,400 שקל מביטוח מנהלים או מקרן פנסיה, למשל, הוא רשאי למשוך מקופת הגמל את היתרה כתשלום חד פעמי, המכונה תשלום הוני. ניתן למשוך את הסכום כתשלום הוני חלקי או מלא ולשלם מס רווחי הון של 15% על הרווח הנומינלי.

קופת חיסכון

יתרון נוסף של התיקון הוא העברה בין-דורית, כלומר הורשת הכסף למוטבים שקובע החוסך. שתי דוגמאות: סב שנפטר עד גיל 75 יכול להוריש את כספו לנכדיו ולא לילדיו; ניתן להוריש את הכסף לאו דווקא לשארים. כל אלה יקבלו את מלוא הכסף, פטור ממס, בתשלום חד פעמי בתוך ארבעה ימי עסקים.

באחרונה גילו כמה בתי השקעות כי בתיקון טמונה אפשרות פיננסית נוספת - היכולת ליצור חיסכון פנסיוני שחלקו ישלם קצבה חודשית פטורה ממס ואת חלקו ניתן למשוך כסכום הוני. הדרך לעשות את התרגיל המחוכם הזה עוברת בהקמת פוליסה המשלמת קצבה במקביל לפתיחת קופת גמל לפי תיקון 190. החוסך מפקיד לחשבון חיסכון אחד, אך בתוכו יש חלוקה לשני תת חשבונות: מהראשון תימשך קצבה חודשית בגובה של 4,500 - הקצבה המינימלית המאפשרת למשוך את יתרת הכסף בתשלום חד פעמי - פטורה ממס; מהשני יהיה אפשר למשוך סכום חד פעמי, שיחויב במס נומינלי של עד 15%. בשיחה עם בכיר בשוק ההון הוא הסביר כי תשלום המס הוא עד 15%, שכן באמצעות תכנוני מס פשוטים ניתן לא לשלם מס לחלוטין, משום שמדובר בקצבה חודשית נמוכה מאוד.

התיקון פותח אפוא אלטרנטיבות חיסכון המאפשרות למשקיעים בקופות הגמל ליהנות משלל ההטבות בדומה להשקעה בקרנות גידור, בנדל"ן ובקרנות פרייוט אקוויטי לצד השקעה באפיקים המסורתיים (מניות ואג"ח). ואולם, קיים בקופות הגמל חיסרון גדול: את הכסף אפשר לקבל רק בגיל 60. לחלק מהחוסכים מדובר ביתרון, אך מבחינתם של אחרים מדובר בהשקעה לטווח ארוך מדי.

למרות תיקון 190, כאשר בוחנים את חיסכון בקרן פנסיה אל מול חיסכון בקופת גמל - חשוב לציין כי החוסכים בקרנות פנסיה נהנים מאחזקה של 30% אג"ח מיועדות, המעניקות תשואה של 4.86% צמודה למדד המחירים לצרכן. מדובר בהטבה משמעותית בתקופה של ריבית 0%. במלים אחרות, לפני שחוגגים את תיקון 190 וההטבות הפיננסיות הנלוות אליו יש לבחון את ההחלטה על בסיס מגוון רחב של שיקולים, כגון טווח השקעה ואם קיימת קצבה חודשית של 4,400 שקל. כמו כן ראוי לשקול מגבלות בריאות - קרן פנסיה, בניגוד לקופת גמל, לא חייבת לקבל אליה כל חוסך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker