בלעדי |

מיטב דש ואיילון בדרך למזג את קופות הגמל שלהן

בתמורה למיזוג, איילון תקבל מניות בחברת הגמל של מיטב דש ■ זו עשויה להיות העסקה הראשונה של יונל כהן מאז נהפך לבעל עניין באיילון

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

בית ההשקעות מיטב דש וחברת הביטוח איילון נמצאים במגעים מתקדמים למזג את קופות הגמל שלהם. בתמורה למיזוג, איילון תקבל מניות בחברת הגמל של מיטב דש - כך נודע ל-TheMarker. את המגעים מובילים מנכ"ל קופות הגמל של מיטב דש, רונן טוב, ויו"ר איילון, יונל כהן.

מיטב דש מנהל קופות וקרנות פנסיה בהיקף של 40.3 מיליארד שקל, ואיילון מנהלת קופות גמל בהיקף של 3.7 מיליארד שקל. קופות הגמל של איילון סיכמו את תשעת החודשים הראשונים של 2015 עם הפסד של 4.4 מיליון שקל, לעומת הפסד של 3.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2014. בדו"חות איילון ציינה החברה כי הגידול בהפסד נובע מקיטון בהכנסות מדמי ניהול עקב שחיקה בדמי הניהול המאפיינת את הענף וגידול בהוצאות.

לעומת זאת, במיטב דש תרמו קופות הגמל והפנסיה 56 מיליון שקל לרווחיות של בית ההשקעות בתשעת החודשים הראשונים של 2015, לעומת תרומה של 60 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2014.

יו"ר איילון, יונל כהן

זו תהיה העסקה הראשונה של כהן מאז הפך לבעל עניין בחברת איילון, אם המיזוג ייצא לפועל. במאי 2015 רכש כהן, לשעבר מנכ"ל מגדל, 11% מאיילון והפך להיות בעל עניין בה. כהן וטוב מכירים זה שנים רבות עוד כשעבדו יחדיו במבטח סיימון, סוכנות ההסדרים הפנסיונים הגדולה בישראל שנמצאת בבעלות מגדל. כאשר כהן מונה למנכ"ל מגדל באמצע 2007, הוא מינה את טוב למשנה שלו. בסוף 2010 טוב פרש ממגדל, ועבר לנהל את בית ההשקעות פסגות. משם הוא הגיע לניהול חברת קופות הגמל של מיטב דש.

מנכ"ל קופות הגמל של מיטב דש, רונן טובצילום: עופר וקנין

תחום נוסף שבו צפוי כהן לטפל הוא בתוך בית ההשקעות של איילון. מצד אחד מחזיק כהן בבית ההשקעות תמיר פישמן, ומצד השני איילון ביטוח מחזיקה 50% בבית ההשקעות איילון פתרונות פיננסיים. מנכ"ל איילון פיננסיים, נועם ברוורמן, מחזיק ב-50% הנוספים. כהן יצטרך להחליט כיצד תתבצע חלוקת העבודה בין בתי ההשקעות שבשניהם הוא בעל עניין. אולי ההיכרות המוקדמת של כהן וברוורמן עוד מתקופת עבודתם המשותפת במגדל תהיה לעזר. כהן היה אז מנכ"ל מבטח סיימון, וברוורמן שימש מנכ"ל מגדל שוקי הון.

שינוי נוסף שכהן הוביל הוא החלפת המנכ"ל הוותיק של איילון, אמיל וינשייל, באריק יוגב. כשכהן היה מנכ"ל מגדל, יוגב שימש מנכ"ל מבטח סיימון. כהן ויוגב גם גייסו את רונה יוסף, מנהלת הנוסטרו של חברת הביטוח מגדל, בתחילת השנה, והיא מונתה למנהלת ההשקעות של איילון, המנהלת כ-14 מיליארד שקל.

ממיטב דש נמסר בתגובה: "מיטב דש בוחנת הזדמנויות עסקיות מעת לעת, וכחברה ציבורית מדווחת בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker