מידרוג: "מכירת אחזקות דלק בתמר לא מסכנת את דירוג החוב" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מידרוג: "מכירת אחזקות דלק בתמר לא מסכנת את דירוג החוב"

דלק קידוחים ואבנר הנפיקו במאי 2014 אג"ח בסכום של כ–2 מיליארד דולר, עם אופציה להגדלת החוב בכ-500 מיליון דולר ■ במידרוג העריכו שמכירת מלוא האחזקות של דלק קידוחים ואבנר לגורם שלישי תביא לפירעון מלא של החוב הבכיר - ו"לא תסכן את דירוגו"

תגובות

למרות הזעזועים שעוברות חברות האנרגיה בעולם בגלל הצניחה במחיר הנפט, חברת דירוג האשראי מידרוג אישרה מאתמול דירוג Aa2 באופק "יציב" לחוב הבכיר של שותפויות דלק קידוחים ואבנר (תמר בונד), מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה. החלטת הדירוג, הנחשב גבוה מאוד, מתבססת על הביקוש הקשיח והגובר לגז במשק המקומי, והיותו של תמר "משאב כלכלי מהותי לישראל בטווח הארוך".

דלק קידוחים ואבנר הנפיקו במאי 2014 אג"ח בסכום של כ–2 מיליארד דולר, עם אופציה להגדלת החוב בכ-500 מיליון דולר. האג"ח - חמש סדרות של 400 מיליון דולר כל אחת - נסחרות בין המוסדיים בתשואות של 1.9% (הקצרות) עד 5.5% (הארוכות), וייפרעו בתשלום אחד (בולט) ב-2016 עד 2025. פירעון החוב מבוסס על התקבולים השוטפים מתמר.

אסדת קידוח תמר
תומר אפלבאום

האנליסטים ישי טריגר ויובל סקורניק הסבירו כי הדירוג נתמך באישור "מתווה הגז" - הנוסח הרגולטורי שגובש בין חברות האנרגיה הגדולות לממשלת ישראל. במידרוג ציינו כי מתווה הגז מוביל ליציבות רגולטורית וליציבות בביקושים והישארותה של נובל אנרג'י כמפעילה מוסיפה ליציבות התפעולית (חרף הפחתת זכויותיה ל-25%, כפי שסוכם במתווה). כמו כן, במידרוג העריכו שמכירת מלוא האחזקות של דלק קידוחים ואבנר לגורם שלישי, כפי שנקבע במתווה, תביא לפירעון מלא של החוב הבכיר - ו"לא תסכן את דירוגו".

גורם נוסף שתמך בהחלטת הדירוג הוא סיום פרויקט הקמת המדחסים. בימים אלה השותפות בתמר נמצאות בשלבי ההרצה של המדחסים, שצפויים להגדיל את אספקת הגז הטבעי מתמר מ-12 מיליארד מ"ק (BCM) לכ-20.4 BCM. עוד ציינו במידרוג כי היקף מכירת הגז הטבעי צפוי לגדול בטווח הבינוני - הן כתוצאה מגידול בכמות הגז הנצרכת בישראל, והן בשל הסכמי יצוא לשנים הבאות (בין היתר, תמר צפוי לייצא גז לירדן ולמתקני ההנזלה של יוניון פנוסה במצרים).

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

גורמים אחרים שתמכו בהחלטת הדירוג היו החלטת שר האנרגיה להפחתת השימוש בפחם לייצור חשמל בכ-15%; וכן מימוש חלקי של אופציית רכש הגז הטבעי מתמר בשנים 2020-2028 על ידי חברת החשמל. במידרוג ציינו מספר גורמים שעלולים להוריד את הדירוג, בהם שינוי רגולטורי במשק החשמל או במשק הגז; כניסת מתחרים ושינוי בהיקף הפקת הגז מתמר; שינוי במבנה השליטה של תמר או לוויתן; ושינוי זהות מפעיל הפרויקט.

לפני כשבועיים הציגה קבוצת דלק את התכוניות המעודכנות לפיתוח מאגר תמר ולווייתן. בין היתר השותפות בתמר נערכות ליישום "תוכנית ההרחבה" של המאגר ב-2016, בעלות כוללת של 1.5-2 מיליארד דולר, בנוסף לכ-3 מיליארד דולר שכבר הושקעו. למימון חלקה בפרויקט ההרחבה, כ-465-620 מיליון דולר, דלק מתכוונת לבצע הרחבה של תמר בונד או לחילופין, לבצע הנפקה של סדרה חדשה, על בסיס התזרים הצפוי מהסכם היצוא מתמר לחברת יוניון פנוסה הספרדית, וזאת בכפוף לקבלת החלטת השקעה.

בנוסף לפרויקט המדחסים, תוכנית ההרחבה של תמר - שמכיל כ-311 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז טבעי - כוללת הנחת צינור שלישי מתמר לאסדות הטיפול; פיתוח מאגר הלוויין תמר SW, הנמצא בסמוך למאגר המרכזי; הנחת צינור ייצוא למצרים (לעיר דמאייטה, שבה נמצא מתקן הנזלת הגז של יוניון פנוסה); וכן הרחבת יכולת הטיפול בגז באסדת "מרי B", הסמוכה לאסדת תמר.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם