אלשטיין יזרים 15 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח לתשלום ללאומי - ואסיפת בעלי האג"ח תבוטל

ההזרמה היא שלב פתיחה למו"מ עם מחזיקי האג"ח לגבי גובה ההזרמה הצפויה של אלשטיין. אי.די.בי פיתוח צפויה לבקש מאוצר ארכה למציאת קונה לכלל ביטוח - עקב הנסיגה של מקרולינק מהעסקה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

אדוארדו אלשטיין, בעל שליטה בחברת אי.די.בי פיתוח, נתן התחייבות להשתתף בהנפקת מניות בגובה של 15 מיליון שקל שתבצע החברה בפברואר 2016. בעקבות כך, תוכל אי.די.בי פיתוח לשלם ביום שישי הקרוב 15 מיליון שקל לבנק לאומי, מבלי שהמהלך ייחשב העדפת נושים אפשרי, כפי שטוענים מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. החברה חייבת לבעלי האג"ח כ-2 מיליארד שקל, ולבנקים ולמוסדות פיננסיים בראשות הפועלים היא חייבת כמיליארד שקל.

המהלך נעשה בעקבות הידרדרות במצב הנזילות של אי.די.בי פיתוח לנוכח ביטול העסקה למכירת כלל ביטוח (55%) לחברת ההשקעות הסינית מקרולינק תמורת 2.45 מיליארד שקל - מחיר המשקף פרמיה של כ-70% לעומת שווי השוק הנוכחי של כלל ביטוח וגבוה בכמיליארד שקל מהתזרים שאי.די.בי פיתוח צפויה לקבל ב-3.5 שנים הקרובות אם אכן תיאלץ למכור את האחזקות של כלל ביטוח בבורסה. בעקבות הנכונות של אלשטיין להזרים מבחוץ את הסכום הנדרש לתשלום ללאומי, תבוטל היום אסיפת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח.

אדוארדו אלשטייןצילום: דניאל בר און

עם זאת, ההסכמות לגבי תשלום ללאומי הן אות פתיחה למו"מ בין החברה למחזיקי האג"ח שלה בראשות פסגות, הראל, קרנות קלירמרק, די.קיי פרטנרס, כדי לנסות ולהגיע להבנות בנוגע לגובה הזרמה הצפויה של אלשטיין לתוך אי.די.בי פיתוח. זאת אחרי שאלשטיין השקיע עד כה באי.די.בי כ-1.5 מיליארד שקל - השקעה שלפי שעה הוא רושם בגינה הפסד על הנייר של יותר מ-50%. הוא מחויב להזרמה נוספת של 519 מיליון שקל בהצעות רכש לבעלי מניות מיעוט של אי.די.בי פיתוח.

החברה נסחרת לפי שווי שוק של 946 מיליון שקל, בעוד השווי הנכסי הנקי שלה (לפי מודל NAV, המודד את הפער בין שווי שוק של הנכסים לשווי התחייבויות) מוערך במינוס 700 מיליון שקל. שכן נכון לתחילת השנה בקופתה של אי.די.בי פיתוח היו מזומנים של 20 מיליון שקל בלבד, בעוד ב-2016 על אי.די.בי פיתוח לעמוד בעומס הפירעונות של 815 מיליון שקל לבעלי האג"ח והבנקים, וכן בהתחייבויות של 677 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2017.

מכיוון שאיגרות החוב של אי.די.בי פיתוח נסחרות לפי תשואות לפדיון זבל של עד 44%, הדרך היחידה של אי.די.בי פיתוח לעמוד בהתחייבויותיה היא באמצעות מימוש נכסים והזרמה חיצונית של אלשטיין. אי.די.בי פיתוח גם תנסה לפנות פעם נוספת לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, כדי לקבל ארכה נוספת למציאת קונה חלופי לכלל ביטוח. עם זאת, נכון להיום הסיכויים שסלינגר תאשר ארכה נוספת אינם גבוהים. גם הסיכויים שניתן יהיה לאתר רוכש חלופי, שגם יסכים לשלם פרמיה נאה על כלל ביטוח, וגם יקבל היתר שליטה מהאוצר - אינם גבוהים במיוחד.

אי.די.בי נמצאת כיום במצב של ואקום ניהולי. שכן בעקבות הסאגה סביב חבילת תגמול של 60 מיליון שקל שהיה אמור לקבל גיל שרון, הוא לא ימונה למנכ"ל החברה הבת דיסקונט השקעות (דסק"ש) וגם לא ליו"ר החברות הבנות של דסק"ש, שופרסל וסלקום.

השבוע סיים את תפקידו גם חיים גבריאלי כמנכ"ל אי.די.בי פיתוח. בינתיים, שולם לפידות, יד ימינו של אלשטיין בישראל, ישמש ממלא מקום מנכ"ל דסק"ש, וכן יהיה מעורב באי.די.פיתוח. הוא יסתייע בניהול בחברת הייעוץ העסקי-כלכלי גיזה זינגר אבן, בראשות יריב פילוסוף, המשמש יועץ פיננסי של אי.די.בי ושל קבוצת אלשטיין. כמו כן, מונה לפידות למנכ"ל זמני של אי.די.בי פיתוח, עד שייבחר מנכ"ל קבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker