אלקו החזקות מציגה: זינוק של 25% - בתוך שלושה ימי מסחר

היום הודיעה אלקו, שבשליטת גרשון זלינקד, כי תצא לרכישה עצמית של מניות בהיקף של כ-30 מיליון שקל ■ בעקבות הזינוק במניה – שווי החברה הגיע לכ-950 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

אלקו החזקות מנצלת את המומנטום החיובי, שהחל עם מכירת פעילות החברה הבת LATA בארה"ב והמשיך במימוש הענק בסין בשבוע שעבר. דירקטוריון החברה, שבשליטת גרשון זלקינד, אישר היום (ב') תוכנית רכישה עצמית של מניות בהיקף של כ-30 מיליון שקל. לאחר ההודעה, מניית אלקו עולה ב-3.4%, ומסכמת עלייה יוצאת דופן של 25% במהלך שלושה ימי מסחר.

רכישה עצמית של מניות (share buyback) היא פעולה השקולה לחלוקת דיווידנד, ומשמעותה היא רכישה של מניות החברה על ידי החברה בשוק או בעסקות מחוץ לבורסה (לאחר הרכישה, המניות נהפכות ל"רדומות"). חברות מכריזות על רכישה עצמית במטרה להעביר מסר חיובי למשקיעים: תוכנית שכזו עשויה ללמד על הערכת ההנהלה לשיפור בפעילותה ובתוצאותיה או לחילופין היא מורה שלחברה אמצעים נזילים מספיקים, המאפשרים את ביצוע ההשקעה.

גרשון זלקינד
גרשון זלקינד צילום: אריק ליכטמן

דירקטוריון אלקו נימק את התוכנית בכך שרכישת המניות עשויה להגדיל את התשואה לבעלי המניות, ולכן היא מטיבה עמם. כמו כן הדירקטוריון הסביר שתכנית הרכישה "לא תמנע מן החברה לעמוד בהתחייבויותיה הקיימות והצפויות, בהגיע מועד פירעונן". התקופה שנקבע לביצוע תוכנית הרכישות הינה ינואר 2016 עד לינואר 2019.

מניית אלקו זינקה במהלך שלושת ימי המסחר האחרונים בכ-25% כאמור, והיא נסחרת בדומה לערכה בחודש אוגוסט האחרון או אוקטובר 2014. הזינוק במניה הקפיץ את שווי החברה בכ-200 מיליון שקל ל-950 מיליון שקל. במקביל, האג"ח של החברה זינקו בשיעור של יותר מ-4%, כך שהתשואה על הסדרה הארוכה (יב') ירדה לכ-3.7%.

הזינוק במניית אלקו ובאג"ח נבע בעיקר מעסקה משמעותית בסין עליה דיווחה אלקו ביום חמישי. במסגרת העסקה, חברה בת זרה של אלקו, המחזיקה 35% מחברה סינית, תמכור קרקע תמורת 440 מיליון שקל. העסקה תניב לאלקו רווח של כ-270 מיליון שקל, ותזרים מזומנים חופשי של כ-325 מיליון שקל. השוק ייחס לקרקע בסין שווי נמוך מאוד (אם בכלל ), כך שהמניה זינקה ביום ההודעה בכ-15%.

אלקו, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-770 מיליון שקל, עוסקת בתחומים שונים באמצעות חברות בנות: אלקטרה (53%), שפעולת בתחום התשתיות למבנים (מערכות מיזוג אוויר, מעליות, תברואה, חשמל וצנרת, בניה ועוד); אלקטרה נדל"ן (58%), שפועלת בתחום הנדל"ן המניב והיזמי בארץ ובחו"ל; אלקטרה מוצרי צריכה (60%), שפועלת בעיקר בתחום המזגנים; ואלקו צפון אמריקה (100%), שעוסקת ברכישה, ניהול והשבחה של מקבצי דיור להשכרה בדרום מזרח ארה"ב, בעיקר באמצאות קרן הריט LATA.

לצד העסקה הגדולה בסין, אלקו דיווחה לפני שלושה חודשים על עקה משמעותית נוספת - בצד השני של הגלובוס. אלקו מכרה את חלקה בקרן הריט LATA, החבה הבת של הקבוצה (38.4%) לקרנות האמריקאיות סטארווד ומיילסטון. LATA, מהפעילויות המוצלחות של קבוצת אלקו, פועלת בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. חלקה של אלקו בקרן נמכר תמורת כ-1.9 מיליארד דולר (כ-7.3 מיליארד שקל), וכשהמימוש יניב לאלקו תזרים חופשי של כ-640 מיליון שקל.

לצד המימוש בסין, אלקו דיווחה בשבוע שעבר על שינוי באסטרטגיה העסקית של אלקטרה נדל"ן. בקבוצה הוחלט כי אלקטרה נדל"ן מעתה בתחום מקבצי הדיור (Multi Family) בארה"ב, בהסתמך על המודל של קרן LATA, וזאת במקום השקעה בנכסים מניבים ברחבי העולם. בקבוצה הוחלט שמתחילת 2016 תקבל אלקטרה נדל"ן זכות ראשונים לגבי כל עסקה בתחום הנדל"ן המניב שתגיע לפתחה של אלקו - ותהווה מעתה זרוע הנדל"ן הבלעדית של הקבוצה.,

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker