מסע הרכישות של זוהר לוי: השקיע בחצי שנה כחצי מיליארד שקל בנכסים בישראל וגרמניה - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מסע הרכישות של זוהר לוי: השקיע בחצי שנה כחצי מיליארד שקל בנכסים בישראל וגרמניה

סאמיט דיווחה היום כי תרכוש שני מבני משרדים במינכן ובדואיסבורג תמורת כ-64 מיליון שקל, וזאת לאחר שבשבוע שעבר דיווחה על עסקה של 70 מיליון שקל בישראל ■ הרכישות העלו את שווי פורטפוליו הנכסים של סאמיט בכ-30% בשנה, ליותר מ-3.6 מיליארד שקל

תגובות

זוהר לוי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן הישראלית סאמיט (66.45%), מנהל מזה מספר שנים מסע רכישות מאסיבי של נכסים, בעיקר בגרמניה. גם ב-2015 המשיך לוי באיתור נכסים להשקעה, כך שבין יולי 2015 לינואר 2016 כבר ביצע השקעות בהיקף של כ-550 מיליון שקל. מסע הרכישות של לוי, שנתמך בעליות המחירים בשוק הנדל"ן הגרמני, העלה את שווי הפורטפוליו של סאמיט בכ-30% ליותר מ-3.6 מיליארד שקל – ונראה שהיד עוד נטויה.

היום (ב') דיווחה סאמיט על עסקה חדשה, בה רכשה באמצעות סאמיט גרמניה - החברה הבת (50%) הנסחרת בלונדון - שני מבני משרדים בערים במינכן ובדואיסבורג תמורת כ-64 מיליון שקל (כ-15 מיליון יורו), כולל הוצאות עסקה. הנכסים, בשטח כולל של כ-12,000 מ"ר, מושכרים במלואם בחוזים של כ-6.5 שנים בממוצע. דמי השכירות מסתכמים בכ-5.1 מיליון שקל בשנה, המשקפים תשואה של כ-8.1% ביחס לעלות הרכישה. החברה צפויה להשלים את העסקה במהלך השבועות הקרובים.

קודם לרכישות במינכן ובדואיסבורג, סאמיט דיווחה על השלמת עסקה לרכישת מתחם בנייני משרדים בשטוטגרט, בעלות כוללת של כ-55 מיליון יורו. העסקה הצטרפה לעסקה משמעותית נוספת שנחתמה ביולי 2015, במסגרתה רכשה סאמיט גרמניה הלוואות לפורטפוליו של 6 נכסים מניבים בגרמניה בשטח כולל של כ-68 אלף מ"ר, ובעבור כ-40 מיליון יורו; וכן לעסקה קטנה בהיקף של 5 מיליון יורו בשטוטגארט. הרכישות צפויות להגדיל את הרווח הנקי מנדל"ן (FFO) של החברה לכ-165 מיליון שקל בשנה, לעומת כ-50 מיליון שקל ב-2014.

עסקה חמישית שביצעה סאמיט בחודשים האחרונים היתה בישראל. בשבוע שעבר דיווחה החברה כי חתמה על הסכם לרכישת מבנה משרדים ותעשייה בפארק התעשייה בקיסריה בעלות של כ-70 מיליון שקל. סאמיט מסרה כי דמי השכירות הנוכחיים מהנכס מסתכמים בכ-5.3 מיליון שקל בשנה; וכן שהיא מנהלת מו"מ להשכרת יתרת השטחים הפנויים במבנה. החברה העריכה כי ההכנסות מדמי שכירות בתפוסה מלאה יסתכמו בכ-6 מיליון שקל; וזאת לצד זכויות בנייה במקום.

זוהר לוי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן סאמיט

סאמיט, שמתמקדת בשוק הנדל"ן המסחרי, מחזיקה בצורה ישירה ועקיפה ב-120 נכסים מניבים בגרמניה ובישראל. מניית החברה עלתה במהלך שלוש השנים האחרונות בשיעור של כ-220%, בהשוואה לעלייה של 25% במדד ת"א נדל"ן 15 ולעלייה של כ-22% במדד ת"א 100. העלייה החדה נבעה בעיקר מהגאות בשוק הנדל"ן הגרמני - מגזר הפעילות המרכזי של החברה - המחזיקה ב-93 נכסים בגרמניה בשווי כולל של כ-715 מיליון יורו, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015.

מימון מסע הריכושת המאסיבי נעשה בין היתר, באמצעות שתי הנפקות מניות של סאמיט גרמניה בלונדון שבוצעו בשנתיים האחרונות, בסכום כולל של כ-720 מיליון שקל. בנוסף, סאמיטה הנפיקה אג"ח בישראל, שיתרתן מסתכמת בכ-357 מיליון שקל. האג"ח נסחרות בתשואות לפדיון נמוכות של 1.8%-4.4%. עלות החוב הממוצעת של החברה, במח"מ ממוצע של 5.2 שנים, מסתכמת בריבית של כ-3.4%; בעוד ששיעור התשואה המשוקלל מהנדל"ן שברשותה צפוי להסתכם ב-2015 בכ-8.1% (CAP RATE).  כלומר, החברה מייצרת מרווח של כ-4.7%. שיעור המינוף של החברה (חוב נטו ביחס לבסיס ההון, כלומר חוב+הון עצמי) עמד נכון לסוף הרבעון השלישי על 44%.

לצד הנפקות האג"ח, ביום חמישי האחרון השלימה סאמיט הנפקה של נע"מים (ניירות ערך מסחריים) בהיקף של 110 מיליון שקל, לצורך פעילות שוטפת ופירעון חוב קיים. הנעמ"ים הונפקו לתקופה של 90 יום, ולסאמיט קיימת אפשרות לחדש את הנפקתן ל-90 יום נוספים, כל פעם, עד לתקופה מקסימאלית של כ-60 חודשים. סאמיט הנפיקה את הנע"מים בריבית שנתית משתנה, בשיעור של ריבית בנק ישראל בתוספת מרווח של 0.6% (כיום, ריבית של 0.7%).

את תשעת החודשים הראשונים של 2015, סיימה סאמיט ברווח של כ-131 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לרווח של 152 מיליון שקל. הקיטון ברווח נרשם, בעיקר, על רקע החולשה של היורו – מטבע הפעילות העיקרי של החברה, שמדווחת בשקלים; הרווח בתקופה העלה את ההון העצמי המיוחס לבעלים לכ-1.1 מיליארד שקל, בהשוואה לשווי שוק של 1.2 מיליארד שקל בבורסה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם