נכסים ובניין ואלקטרה נדל"ן מוכרות פרויקט בהודו לפי שווי של 134 מיליון שקל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נכסים ובניין ואלקטרה נדל"ן מוכרות פרויקט בהודו לפי שווי של 134 מיליון שקל

הקרקע לפרויקט, בעיר הידרבאד, נרכשה על ידי נכסים ובנין ואלקטרה נדל"ן בשנת 2007, בהשקעה של 40 מיליון שקל ■ עד כה השלימו החברות בנייה של רק מחצית מהפרויקט, בין היתר כתוצאה מהתארכות ההליכים בשל דרישות רגולטוריות שונות מצד הממשלה

תגובות

אכזבה מביצועי שוק הנדל"ן ההודי היתה נחלתם של לא מעט יזמים ישראלים, שהשקיעו במדינה המתעוררת מאות מיליוני שקלים, בעיקר בשנים 2007-2008. ההתקדמות האיטית בביצוע הפרויקטים, שנבעה בין היתר מדרישות והגבלות רגולטוריות קשיחות מצד הממשלה המקומית, משכנעים כעת את נכסים ובנין מקבוצת אי.די.יבי ואלקטרה נדל"ן מקבוצת אלקו ונכסים, לצמצמם את פעילותן במדינה – ולמכור את אחד מהפרויקטים המרכזיים, כשמונה שנים מאז שנכנסו לשוק.

נכסים ובנין ואלקטרה נדל"ן דיווחה היום (א') כי החברה הבת PBEL, הרשומה במאוריציוס ושמוחזקת בחלקים שווים (45% כל אחת) לצד שותפים מקומיים, חתמה על הסכם למכירת חלקן בפרויקט מגורים וקרקעות לפיתוח בעיר הידרבאד (Hyderabad) שבהודו, לפי שווי של כ-134 מיליון שקל (כ-34 מיליון דולר). הרוכש הוא חברה הודית מקומית, שותפה של נכסים ובנין בפרויקטים במדינה.

סגי איתן
ניר קידר

הקרקע לפרויקט נרכשה על ידי נכסים ובנין ואלקטרה בשנת 2007, בהשקעה של 80 מיליון שקל (10 מיליון דולר כל אחת). בעקבות המכירה, נכסים ובנין תרשום רווח של כ-20 מיליון שקל, ותזרים המזומנים הפנוי שינבע לה יסתכם בכ-54 מיליון שקל. מדובר בתשואה נמוכה של 3%-4% על ההון שהושקע בפרויקט, שנבעה מהתארכות משך הזמן לביצועו. חלקה של אלקטרה נדל"ן בתמורה מסתכם בכ-59 מיליון שקל, והיא תהנה מתזרים חופשי של כ-54 מיליון שקל, בתום השלמת העסקה.

לאלקטרה נדל"ן ולנכסים ובניין היו תוכניות גדולות בנוגע לקרקע בהידרבאד, המשתרעת על פני 102 דונם. שתי החברות התכוונו להשקיע בפרויקט כ-140 מיליון דולר בהקמת משרדים, מבנים למסחר ו-14 בניינים מגורים הכוללים 2,750 יחידות דיור. עד כה, רק חלק מהתכוניות מומשו: נכון למועד העסקה, הושלמה בניתם של 4 בניינים שאוכלסו כמעט במלואם, ו-4 בניינים נמצאים בשלבי פיתוח.

גיל רושינק

התמורה הסופית בגין המכירה צפויה להתקבל עד 2018, כך שהתשואה מהפרויקטים עוד עתידה להמשיך ולהתכווץ. בשלב הראשון בעסקה נקבע ששתי החברות יקבלו כ-59 מיליון שקל (כ-15 מיליון דולר), שיניב תזרים חופשי של כ-23 מיליון שקל (כ-5.8 מיליון דולר) לכל אחת. שלב זה כולל מכירה של 8 בניינים, שנמצאים כאמור בשלבי פיתוח שונים. בשלב השני, שתי החברות ימכרו קרקעות לבניית 6 בניינים נוספים, בתמורה לכ-75 מיליון שקל (כ-19 מיליון דולר). התמורה תשולם בשישה תשלומים חצי שנתיים, לא יאוחר מסוף שנת 2018.

מדובר בצמצום פעילותן של נכסים ובנין ואלקטרה נדל"ן בשוק הנדל"ן בהודו – ולא בחיסולה הסופי. בנוסף לפרויקט הנמכר, שתי החברות מחזיקות פרויקט נוסף לבנייה של כ-3,000 יחידות דיור ומסחר בעיר  Chennai, בחטיבת קרקע בייעוד מסחרי המתפרסת על פני כ-130 דונם בעיר  Hyderabad, וחטיבת קרקע למגורים בעיר Mysore כאשר כל הפעילות מנוהלת באופן עצמאי על ידי החברות. ייתכן כי חלקים נוספים מהפעילות בהודו ימומשו, וזאת בהתאם להתקדמות הפרויקטים והזדמנויות עסקיות. יצוין כי אחד מהסעיפים הרגולטורים שמקשים על מימוש הנכסים בהודו הוא האיסור לספסר בקרקע שנרכשה בעבר, אך טרם עברה הליך פיתוח.

יזמים ישראלים שונים, ובהן נכסים ובנין ואלקטרה נדל"ן, ביצעו בשנים שלפני המשבר הפיננסי של 2008, רכישות גדולות בהודו, כשהם שואבים השארה מעליית המחירים החדה בנדל"ן במזרח אירופה. בין היזמים שביצעו השקעות בהודו ניתן להזכיר את מוטי זיסר, שבאמצעות אלביט הדמיה התכוון להשקיע כ-1.2 מיליארד דולר ב-50 קניונים במדינה (מאוחר יותר, אלביט הדמיה הגיעה לחדלות פירעון והשליטה בחברה נלקחה מזיסר); אליעזר פישמן, שקנה קרקעות בערים טאנה, ניו דלהי, ג'ייפור ולודיהאנה באמצעות חברת מונדון, ונאלץ לבצע מחיקות של 90 מיליון דולר; ומאיר שמיר שבאמצעות חברת ג'רביניה, התכוון לפתח את תחום המלונות למגזר העסקי – ואף הוא נאלץ לבצע מחיקות משמעותיות.

האכזבה מפעילות הנדל"ן בהודו השתקפה גם ברווחיות הגולמית של נכסים ובנין ואלקטרה נדל"ן מהפרויקטים, שעמדה על כ-23% - בדומה לרווחיות בישראל; וזאת, בשעה שהיזמים ציפו לרווחיות גבוהה יותר שתקזז את משך הזמן הארוך לביצוע הפרויקטים ושתשקף את העלויות הנמוכות במדינה. בסך הכול, עד כה השקיעה נכסים ובנין כ-63 מיליון דולר בשוק הנדל"ן ההודי.

סגי איתן, מנכ"לית נכסים ובניין, הסבירה שהמימוש הוא חלק מאסטרטגיית החברה להרחיב את פעילות הליבה - נכסים מניבים בישראל ובחו"ל  - לצד מימוש נכסים שהשבחתם הגיעה לנקודה אופטימלית למימוש. עם זאת, איתן הדגישה כי "החברה מתכוונת להמשיך, בשיתוף עם אלקטרה נדל"ן, בפעילות בשוק ההודי בסטנדרטים מערביים, ובהתאמה לשוק המקומי ותתמקד בהמשך השבחת הפרויקטים הנוספים בהודו".  

גיל רושינק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, הסביר שהמימוש בהודו נעשה כחלק מהאסטרטגיה שאושרה לאחרונה בדירקטוריון, במסגרתה תהפוך אלקטרה נדל"ן לזרוע הנדל"ן המניב של קבוצת אלקו, תוך התמקדות בתחום מקבצי הדיור להשכרה בארה"ב. לדבריו, "אנו ממשיכים לפעול למימוש נכסים שאינם תואמים את האסטרטגיה. העסקה הנוכחית משקפת מבחינתנו הצלחה יוצאת דופן של גוף ישראלי שהצליח לממש פרויקט וזכויות נדל"ן בהודו באופן המניב עודף תזרימי גבוה, והממחיש כי שווי הפרויקט בספרי החברה מבטא נכונה את שוויו הכלכלי".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם