תכלית: "הירידה במחיר הנפט פותחת הזדמנויות במדד התחבורה"

בחברת תעודות הסל של מיטב דש לא רואים התאוששות במחירי הנפט בקרוב ■ האנליסט דביר עוליאל: "הסיבות שהובילו לירידה החדה במחירו עדיין מתרחשות ואף צפויות להתגבר"

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

ביום שישי האחרון ירד מחיר חבית נפט גולמי ל-33.1 דולר, והשלים בכך נפילה שבועית של 10%. מי שהיתה אמורה להגדיל את הביקושים לנפט היא סין, אך ההאטה בכלכלה הסינית משפיעה כמובן גם על הביקוש לנפט.

בחברת תעודות הסל תכלית מבית ההשקעות מיטב דש קיימו בסוף השבוע שעבר שיחה עם יועצי ההשקעות בבנקים. בשיחה, שיועדה ליועצי ההשקעות בלבד ותמלולה הגיע ל–TheMarker, מסביר אנליסט המקרו של החברה, דביר עוליאל, מהן הסיבות העיקריות לירידת מחיר הנפט. לדבריו, "הסיבה העיקרית היא התפרקות קרטל אופ״ק בעקבות הסכסוך השיעי־סוני. הדבר המוביל לכך שהמחסור הפיקטיבי לנפט כבר לא קיים, ויש כים עודף היצע של נפט. בעתיד זה עשוי להשתנות, אך כרגע יש עודף היצע של נפט״.

פועל ממלא חביות נפט ברוסיה, בסוף השנה שעברה
פועל ממלא חביות נפט ברוסיה, בסוף השנה שעברהצילום: בלומברג

עוליאל הוסיף ואמר: ״רוב הפירמות בעולם מרוויחות מהירידה במחירי הנפט, שכן זה מוזיל להן את הוצאות הדלק ומוזיל את עלויות הייצור. אחד המגזרים שייהנו במיוחד מההוזלה הוא התחבורה. חברות התחבורה מגלגלות לצרכן רק חלק קטן מהרווח שנותר להן בגין ירידת מחיר הנפט. ירידת המחירים החלקית מביאה לעלייה במכירותיהן, וכך גדלה הרווחיות שלהן פר מכירה״.

עוליאל ציין עוד: ״אנחנו עדיין שליליים על מחיר הנפט. הסיבות שהובילו לירידתו החדה עדיין מתרחשות, ואף צפויות להתגבר. העלאת ריבית בארה”ב תוביל להמשך התחזקות הדולר, דבר שפוגע במחיר החבית. כרגע שוק הנפט סובל מעודף היצע, בעקבות הפסקת תיאום ההפקה בין חברות קרטל אופ”ק, ואנחנו מאמינים שלא נראה רגיעה מכיוון זה בשנה הקרובה. אנחנו אפילו מאמינים שיש סיכוי לא רע שמדינות שהגבילו את כמות ההפקה שלהן עד עכשיו, יפסיקו לעשות זאת בעקבות מצוקות מזומנים. בנוסף, יש כמה מדינות ערביות שההפקה שלהן נפגעה בעקבות האביב הערבי, ומצבן הוטב באחרונה, ויש סיכוי שתעשיית הנפט שלהן תחזור לצמוח. למשל, עיראק, שהיא יצרנית מאוד משמעותית״. תכלית כחברת מדדים מציעה להיחשף למגזר התחבורה לא באמצעות בחירת מניות פרטנית, אלא בהיצמדות למדד התחבורה, המייצג את מגזר התחבורה. מגזר התחבורה מכיל את אותן מניות של חברות תעופה, רכבות וחברות שילוח.

יש כמה גורמים המשפיעים על מגזר התחבורה, כמו המצב הביטחוני שפוגע בתיירות, ועלייה בהזמנות באמצעות האינטרנט שמספק עלייה בפעילותן של חברות השילוח האינטרנטיות. ואולם, המשותף לכולן הוא ההשפעה של מחיר הנפט על ההוצאות: הירידה בציר הנפט משפיעה על כולן לטובה. מבחינת תכלית, מאחר שקשה מאוד לנטרל את הכוחות השונים על כל חברה, היצמדות למדד התחבורה של P&S מבטיחה חשיפה מאוזנת לענף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker