מנכ"ל צים רפי דניאלי התפטר מתפקידו: "אין קשר להנפקה"

דניאלי התפטר כבר 2014 והיה אמור להתמנות ליו"ר החברה, אולם בשל התנגדות המשקיעים המוסדיים למינויו כיו"ר, בשל טענות על חלקו במשבר הפיננסי שצים נקלעה אליו, הוא נותר כמנכ"ל עד היום

יורם גביזון

רפי דניאלי, מנכ"ל חברת צים, הודיע לדירקטוריון החברה על רצונו להתפטר מתפקידו. דניאלי ימשיך לכהן כמנכ"ל עד למינוי מנכ"ל חדש לחברה על מנת להבטיח מעבר חלק ובתקופה זו ימשיך ליישם את התוכנית האסטרטגית של החברה ואת תוכנית העבודה ל־2016. דירקטוריון חברת צים מקבוצת קנון, שבשליטת עידן עופר, מינה ועדת איתור שתוביל את תהליך המינוי של המנכ"ל החדש.

דניאלי (64) התפטר ביולי 2014 והיה אמור להתמנות כיו"ר החברה, אולם בשל התנגדות המשקיעים המוסדיים למינויו כיו"ר בשל טענות על חלקו במשבר הפיננסי שצים נקלעה אליו, הוא נותר כמנכ"ל עד היום. דניאלי עבד בצים 38 שנים וכיהן ב־7 השנים האחרונות כמנכ"ל החברה. בתקופת כהונתו עברה צים פעמיים תהליך של רה ארגון ב־2009 וב־2015 ותוכניות התייעלות.

רפי דניאלי
רפי דניאליצילום: רמי שלוש

הרה ארגון המבני האחרון של החברה ביולי 2014 היה כרוך בהמרת חוב שצים חברה לבנקים, בעלי אוניות, מספנות ובעלי איגרות חוב בהיקף של 1.4 מיליארד דולר ל־68% ממניות החברה, כאשר במסגרת זו ויתרה החברה לישראל, החברה האם לשעבר של צים, על חובה של צים כלפיה בסכום של 238 מיליון דולר והזרימה סכום נוסף של 200 מיליון דולר בתמורה להקצאת 32% ממניותיה של צים החדשה. בעקבות מחיקת החוב המסיבית, הקריסה במחיר הדלק וצעדי התייעלות, השתפרו תוצאותיה הכספיות של החברה ושיעור הרווחיות התפעולית שלה, שפיגר אחרי הממוצע הענפי, נמצא עתה בשליש העליון של חברות ההובלה הימית במכולות.

צים הרוויחה 35 מיליון דולר במחזור של 2.3 מיליארד דולר בינואר-ספטמבר 2015, בהשוואה להפסד של 192 מיליון דולר במחזור של 2.6 מיליארד דולר בינואר-ספטמבר 2014 ולהפסד של 205 מיליון דולר במחזור של 3.4 מיליארד דולר ב־2014 כולה. צים מינתה באוקטובר 2015 את הבנקים מריל לינץ', בנק אוף אמריקה וברקליס לקידום הנפקתה בבורסה של ניו יורק, אולם בשל תנאי השוק הקשים, אזהרת הרווח של חברת מארסק הדנית, שהיא החברה הגדולה בענף ההובלה הימית במכולות, וההנפקה המאכזבת של חברת האפאג לויד הגרמנית, בדצמבר 2015 החליטה צים לדחות את ההנפקה - צעד שכנראה תרם להחלטתו של דניאלי להתפטר בעיתוי זה.

בשיחה עם TheMarker אמר דניאלי שצים הפכה בעקבות שני הסדרי חוב מורכבים לחברה טובה יותר תפעולית מסחרית - ובעלת רווחיות טובה ביחס לממוצע הענפי, למרות שהיא החברה ה־19 בלבד בגודלה בענף ההובלה הימית במכולות. לדבריו, המנכ"ל הבא יצטרך להתמודד עם התנודות בשוק הספנות ופחות עם מיצוב החברה כלפי פנים וחוץ. "אני לא עוזב בשל עייפות, אלא כי אני מרגיש מוכן להתמודד עם אתגרים חדשים", אמר דניאלי שהדגיש כי לעזיבתו אין קשר להנפקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker