רוסאריו ייעוץ ומחקר: ארקו נסחרת בדיסקאונט של 48% - "המומנטום החיובי במניה צפוי להימשך" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רוסאריו ייעוץ ומחקר: ארקו נסחרת בדיסקאונט של 48% - "המומנטום החיובי במניה צפוי להימשך"

האנליסטית מאיה גרינוולד נוקבת במחיר יעד של 1.65 שקלים למניית ארקו: "לאחר סדרת הרכישות המאסיבית, לארקו יתרונות תחרותיים ויתרון לגודל" ■ מחיר היעד נגזר מהערכת שווי לנכס העיקרי של ארקו, החברה הבת (75%) GPM, ששוויה נקבע על 959 מיליון שקל

3תגובות

למרות שבמהלך שלוש השנים האחרונות עלתה מנייתה בשיעור של כ-164%, ברוסאריו ייעוץ ומחקר מזהים עדיין פוטנציאל רב במניית ארקו החזקות, המפעילה רשת של תחנות תדלוק בארה"ב. בסקירה ראשונה שפירסמה לחברה, האנליסטית מאיה גרינוולד נוקבת במחיר יעד של 1.65 שקלים למניית ארקו, הגבוה בכ-48% ביחס למחיר הנוכחי ("דיסקאונט"). מחיר היעד נגזר מהערכת שווי שנערכה לנכס העיקרי של ארקו החזקות, החברה הבת (75%) GPM, ששוויה נקבע על 959 מיליון שקל.

ארקו – שנסחרת בתל אביב לפי שווי של יותר מחצי מיליארד שקל - נמצאת בשליטת אריק קוטלר (43.7%) ואיש הנדל"ן האמריקאי מוריס וילנר (42.6%). GPM עוסקת בהפעלה עצמית של תחנות דלק, חנויות נוחות ואספקת דלקים בסיטונאות בארה"ב, בעיקר בחוף המזרחי. החברה, שמוחזקת (25%) גם על ידי קרן DK האמריקאית, מפעילה מעל ל-750 אתרי תדלוק בארה"ב, מהם כ-670 בהפעלה עצמית בשלושה אזורים מרכזיים: החוף המזרחי, דרום-מזרח ארה"ב ומרכז ארה"ב. החברה דיווחה בחודשים האחרונים על מזכרי הבנות לרכישה של כ-200 אתרים נוספים, כחלק ממדיניות הצמיחה שלה.

אריק קוטלר

ברוסאריו ציינו כי לאחר סדרת הרכישות המאסיבית, לארקו יתרונות תחרותיים ויתרון לגודל. "ב-3 השנים האחרונות ביצעה GPM ארבע רכישות של מעל 470 תחנות דלק וחנויות נוחות, ונמצאת במגעים לקראת שתי עסקאות פוטנציאליות נוספות. הרכישות האינטנסיביות משיגות עבור GPM יתרון לגודל, כאשר כבר עכשיו, מבחינת גודל, היא נמצאת במקום העשירי מתוך למעלה מ-1,500 רשתות הפועלות בארה"ב".

עוד נכתב כי "אחד היתרונות ברכישות בא לידי ביטוי בהגדלת כוח המיקוח של GPM אל מול ספקי הדלק וספקי הסחורות הגדולים, ושיפור מתמיד של תנאי הסחר, כאשר התוצאה ברורה: הגדלת שיעורי הרווחיות". לפי רוסאריו, יתרון נוסף באסטרטגיית הצמיחה הינו הפיזור הגיאוגרפי (ארקו נמצאת כיום ב-16 מדינות ברחבי ארה"ב), ש"מקטין את הסיכונים האזוריים אליהם היא חשופה".

ברוסאריו הדגישו כי GPM נהנית מהירידה במתמשכת במחיר הנפט והדלקים. ברוסאריו הסבירו כי מחירי הדלק לצרכן מתעדכנים לאט יותר, ולא תמיד ביחס מלא לירידה במחיר הקנייה של הדלקים על ידי הרשתות הקמעונאיות - מה שעשוי להטיב עם GPM. בנוסף, מחירי דלק נמוכים מותירים הכנסה פנויה גבוהה יותר בידי הלקוחות, וכפועל יוצא מכך גדלה הוצאתם בחנויות הנוחות הצמודות לתחנות הדלק. עוד ציינו ברוסאריו שהוצאות כרטיסי האשראי (עמלות) של החברה נגבות באחוזים ממחיר המכירה, כך שככל שמחיר המכירה נמוך יותר- הוצאות החברה בגין עמלות כרטיסי אשראי נמוכות יותר, והרווחיות גבוהה.

מנגד, ברוסאריו הזכירו מספר סיכונים שאם יתממשו, עשויים לפגוע בפעילותה של ארקו. הסיכון הראשון הוא עלייה במחיר הדלק, שמצד אחד עשויה להוביל לצריכה נמוכה יותר של דלק ולירידה במספר הלקוחות המבקרים באתרי GPM, ומצד שני עשויה לפגוע בהכנסות חנויות הנוחות ממזון ומשקאות עקב ירידה בהכנסה הפנויה של הלקוחות. סיכון שני הוא התחרות. ברוסאריו הסבירו כי "הענף בו פועלת GPM והאזורים בהם היא מפעילה אתרים הינם תחרותיים מאוד, ובעלי חסמי כניסה שאינם משמעותיים עבור כניסת קמעונאים מתחרים לשוק, המציעים שירותים ומוצרים דומים לאלה הניתנים על ידי GPM. בנוסף, חלקן של רשתות קמעונאיות כדוגמת סופר מרקטים ובתי כלבו, אשר הרחיבו את קו המוצרים והשירותים הנמכרים על ידם, לרבות שירותי תדלוק, עשוי לגדול ולהוות איום על נתח השוק של GPM".

בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2015, הרווח התזרימי הנקי (EBITDA) המתואם של GPM עמד על כ-35.4 מיליון דולר. ברוסאריו אימצו את תחזיות החברה, ושקלול במודל הערכת השווי EBITDA של כ-45.8 מיליון דולר ב-2015 ושל 50.8 מיליון דולר ב-2016 (לא כולל שתי עסקאות הרכישה הפוטנציאליות שעומדות על הפרק ב-2016). בנוסף, המודל של רוסאריו מניח צמיחה אורגאנית של 1% בשנה במכירות. לבסוף, הדגישו ברוסאריו כי למרות העליות בבורסה, "המומנטום החיובי במניית ארקו צפוי להימשך".

לפני מספר ימים חברת הדירוג מידרוג העלתה את דירוגה של GPM ברמה אחת ל-A3 (רמת דירוג בינונית גבוהה) עם אופק "יציב".בין היתר, האנליסטים ניר ישראל וסיגל יששכר כתבו כי "הדירוג נתמך בגידול שחל בהיקף הפעילות של GPM ובמיצובה העסקי בין השאר בעקבות הרכישות שביצעה במחצית הראשונה של 2015, אשר הקנו ל-GPM יתרונות לגודל, בעיקר ברכש דלקים ומוצרי נוחות. כמו כן, הדירוג נתמך בצבירת טרק רקורד חיובי בהטמעת פעילויות שנרכשו בעבר על ידי GPM".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם