"עסקה מדהימה": הישראלים שמכרו קרקע בסין בחצי מיליארד שקל

קבוצת אלקו הודיעה כי החברה הבת תמכור קרקע ב-440 מיליון שקל ■ העסקה תניב לחברה רווח של כ-270 מיליון שקל ותזרים מזומנים חופשי של כ-325 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

אלקו החזקות, שבשליטת גרשון זלינקד, דיווחה היום (ה') על עסקה משמעותית בסין: חברה בת של הקבוצה, המחזיקה 35% מחברה סינית, תמכור קרקע שבבעלותה במדינה תמורת 440 מיליון שקל. העסקה תניב לאלקו רווח של כ-270 מיליון שקל, ותזרים מזומנים חופשי של כ-325 מיליון שקל.

הצעד של אלקו מגיע בהמשך לעסקה מ-2009, שבה מכרה חברת הבת 65% מהבעלות בחברה הסינית, תמורת 110 מיליון שקל, והותירה בידה 35% מהבעלות בחברה הסינית. זאת, בעת שברשות אלקו נשארה אופציה למכירת יתרת החזקותיה. השלמת העסקה כפופה למספר תנאים, ובהם בין היתר אישור רשויות בסין להתקשרות וניכוי במקור של המס שחל על המוכרת בקשר עם העסקה.

פרויקט דירות יוקרה של אלקו

אלקו, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-770 מיליון שקל, עוסקת בתחומים שונים באמצעות חברות בנות: אלקטרה (53%), שפעולת בתחום התשתיות למבנים (מערכות מיזוג אוויר, מעליות, תברואה, חשמל וצנרת, בניה ועוד); אלקטרה נדל"ן (58%), שפועלת בתחום הנדל"ן המניב והיזמי בארץ ובחו"ל; אלקטרה מוצרי צריכה (60%), שפועלת בעיקר בתחום המזגנים; ואלקו צפון אמריקה (100%), שעוסקת ברכישה, ניהול והשבחה של מקבצי דיור להשכרה בדרום מזרח ארה"ב, בעיקר באמצאות קרן הריט LATA.

המימוש בסין מצטרף לעסקה גדולה נוספת עליה דיווחה אלקו לפני שלושה חודשים - בצד השני של הגלובוס. אלקו מכרה את חלקה בקרן הריט LATA, החבה הבת של הקבוצה (38.4%) לקרנות האמריקאיות סטארווד ומיילסטון. LATA, מהפעילויות המוצלחות של קבוצת אלקו, פועלת בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. חלקה של אלקו בקרן נמכר תמורת כ-1.9 מיליארד דולר (כ-7.3 מיליארד שקל), וכשהמימוש יניב לאלקו תזרים חופשי של כ-640 מיליון שקל.

לצד המימושים, מוקדם יותר השבוע דיווחה אלקו על שינוי באסטרטגיה העסקית של אלקטרה נדל"ן. בקבוצה הוחלט כי אלקטרה נדל"ן מעתה בתחום מקבצי הדיור (Multi Family) בארה"ב, בהסתמך על המודל של קרן LATA, במקום השקעה בנכסים מניבים ברחבי העולם. בקבוצה הוחלט שמתחילת 2016 תקבל אלקטרה נדל"ן זכות ראשונים לגבי כל עסקה בתחום הנדל"ן המניב שתגיע לפתחה של אלקו - ותהווה מעתה זרוע הנדל"ן הבלעדית של הקבוצה.

טל לוי, אנליסט בכיר בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, אמר בתגובה לעסקה בסין: "מחיר העסקה הוא לא פחות ממדהים. השוק היה סקפטי מאוד לגבי שווי הקרקע בסין ונתן לה שווי מועט אם בכלל. המחיר משקף הצפת ערך מהותית לחברה, ששווי השוק שלה עמד על כ 750 מיליון שקל בלבד לפני הדיווח, כאשר הצפת הערך האדירה של משפחת זלקינד באלקו אינה משתקפת במחיר המניה.עם זאת, יש עדיין לקחת בחשבון כי לא מדבור ב-closing, ויש לעסקה עוד מספר תנאים".

גרשון זלקינד בעל השליטה באלקו החזקות
גרשון זלקינדצילום: אריק ליכטמן

לוי הדגיש: "העסקות שחתמה באחרונה אלקו צפויות להניב לחברה מעל 700 מיליון שקל בתזרים חופשי. מי שירכוש היום מניית אלקו מקבל אחזקה של מניות החברות הבנות הסחירות – אלקטרה בע"מ, אלקטרה מוצרי צריכה ואלקטרה נדל"ן, יחד עם היקפי מזומן מהותיים שכמעט ומאפסים את החוב הפיננסי, בהנחה יפה על שווין בשוק. גם לאחר שנלקחים בחשבון עלויות המטה ודיסקאונט מקובל לחברת אחזקות המחיר הנוכחי של אלקו נותר זול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker