התאונה של בטר פלייס? ההפסד של עידן עופר בקורוס גדול פי שלושה

חברת הרכב הסינית של עידן עופר מתקשה להתניע אבל צברה כבר הפסד של 1.1 מיליארד דולר ■ אתמול התפטר המנכ"ל אחרי פחות משנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפסדיה הכבדים והמתמשכים של יצרנית המכוניות קורוס מקבוצת קנון הולדינגס מתגמדים לעומת הכישלון המהדהד של עידן עופר בבטר פלייס. קורוס, שבבעלותם השווה של קנון וחברת צ'רי הסינית, צברה מאז הקמתה הפסד של 1.1 מיליארד דולר, וסובלת מגירעון של 80 מיליון דולר בהונה העצמי. לשם השוואה, בטר פלייס הגיעה לסוף דרכה הכלכלית במאי 2013, לאחר שקברה 300 מיליון דולר מכספי המשקיעים בחברה לישראל.

קורוס שהחלה בפעילות מסחרית מלאה בינואר 2014, מפגרת אחרי יעדי התוכנית העסקית שלה, ונגסה בנתח זניח של 0.04% משוק הרכב הסיני ב-2014, ובנתח של 0.07% מהשוק בינואר־ספטמבר 2015. בינתיים הצרות של קורוס שלחו אתמול מנכ"ל נוסף הביתה: פיל מורטוך, שהתפטר  מתפקידו לאחר פחות משנה בתפקידו. מורטוך, שכיהן בעבר כמנכ"ל ג'נרל מוטורס סין, מונה לתפקיד בפברואר 2015.

עידן עופר בהשקת מיזם קורוס בסין
עידן עופר בהשקת מיזם קורוס בסין צילום: החברה לישראל

מורטוך התפטר יממה לאחר שהחברה לישראל, שהיא החברה האחות של קנון, הלוותה עוד 40 מיליון דולר לחברה האחות קנון הולדינגס — כך שסך ההלוואה שהחברה לישראל העמידה עד כה לקנון מסתכמת ב-150 מיליון דולר. זאת מתוך מסגרת אשראי מקסימלית של 200 מיליון דולר שהחברה לישראל התחייבה להעמיד לקורוס ערב פיצולה מהחברה לישראל בינואר 2015. כבטוחה נוספת לפירעון ההלוואה שיעבדה קנון הולדינגס לטובת החברה לישראל מניות נוספות של החברה הבת איי.סי פאואר, שמתמחה בייזום, הקמה והפעלה של תחנות כוח ורשתות חלוקת חשמל במרכז ודרום אמריקה וישראל. לאחר רישום השעבוד הנוסף, משועבדות 66% ממניותיה של איי.סי פאואר לחברה לישראל.

איי.סי פאואר הגישה טיוטת תשקיף להנפקת מניותיה בבורסה של ניו יורק באוגוסט 2015, ותיקנה אותה בנובמבר 2015. על פי הערכות, איי.סי פאואר תנפיק את מניותיה לפי שווי חברה של 1.5 מיליארד דולר לפחות, כך שסביר להניח שקנון תנסה לשלב בהנפקה הצעת רכש כדי לפרוע את ההלוואה שקיבלה מהחברה לישראל ולשחרר את מניותיה של איי.סי פאואר משעבוד. מסגרת האשראי שניתנה לקנון בידי החברה לישראל נושאת ריבית של ליבור ל-12 חודשים בתוספת 6% בשנה. זאת כשהריבית אינה משולמת, אלא נצברת עד למועד התשלום בתוך חמש שנים.

קנון נסחרת בשווי של 526 מיליון דולר בבורסה של ניו יורק, לאחר נפילה של 43% מיום פיצולה. החברה התחייבה בתשקיף שקדם לפיצולה, שלא לעסוק ב"סבסוד צולב מהותי" של השקעותיה. היא השקיעה עד כה 800 מיליון דולר בקורוס במניות ובהלוואות בעלים, אף על פי שעד עתה לא ניכרת התקדמות משמעותית בנתח השוק של קורוס בשוק הרכב הסיני, וגם לא צמצום של ממש בהפסדיה. קנון גם עשויה להידרש להזרמות נוספות במקרה של מימוש ערבויות שניתנו בידי החברה בסכום מצטבר של 181 מיליון דולר.

הסכנה להפסד נוסף של 181 מיליון דולר שתעמיק את ההפסד הכולל של קנון מקבוצת עידן עופר מההרפתקה בשוק הרכב הסיני למיליארד דולר, והעובדה הפעוטה שלקורוס יש גירעון של 80 מיליון דולר בהון העצמי — אינן מרפות את ידיו של דירקטוריון קורוס. הדירקטוריון החליט אתמול על יוזמות של התרחבות, שנועדו לספק לקורוס כלים לממש בצורה אפקטיבית יותר את ההזדמנויות שנוצרו בעקבות השינויים המבניים העמוקים בשוק הרכב, כמו המגמה העקבית של מעבר לכלי רכב, שרמת פליטת גזי החממה שלהם היא מינימלית, הצמיחה של מודלים חלופיים של בעלות ושימוש ברכב, והיישום של רכב אוטונומי, כלומר רכב ללא נהג. 

ניתן היה לצפות שלאחר הפסד מצטבר של 1.1 מיליארד דולר, דירקטוריון קורוס יהיה ממוקד יותר בשינוי מבני עמוק במצבה של קורוס, למשל סגירתה והפסקת הדימום, שמאיים על אחזקתה של החברה האם במנוע הצמיחה האמיתי שלה, איי.סי פאואר. ואולם, במקום זאת מתכננת קורוס להקים שתי חטיבות חדשות. אחת מהן היא חטיבת האנרגיות החדשות, שתתמקד בפיתוח מכוניות חשמליות, שיציעו יחסי עלות־תועלת אטרקטיביות ומשופרות, כנראה, ביחס לתועלת שהציעה חברת בטר פלייס. החטיבה השנייה תעסוק בטכנולוגיות של רכב ללא נהג.

קורוס, שבבעלותם השווה של קנון מקבוצת עידן עופר וחברת הרכב הסינית צ'רי, דיווחה על הפסד של 78 מיליון דולר במחזור של 61 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2015, בהשוואה להפסד של 92 מיליון דולר במחזור של 37 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2014, והפסד של 77 מיליון דולר במחזור של 59 מיליון דולר ברבעון השני של 2015. בעקבות ההפסדים נוצר גירעון של 80 מיליון דולר בהונה העצמי של קורוס נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015.

קורוס מכרה 3,667 כלי רכב, גידול של 12.6% ביחס לרבעון השני של 2015 ועלייה של 102% ביחס לרבעון המקביל ב-2014. ואולם, מחירי המכירה של כלי הרכב שנמכרו בידי קורוס נשחקו, בשל תחרות מחירים בשוק הרכב הסיני שחווה האטה, וברבעון השלישי של 2015 צמח ב-1% בלבד לעומת 3% ברבעון השני של השנה וב-11% ברבעון הראשון של 2015. גורם נוסף לשחיקה הוא הנטייה של הצרכנים בסין להעדיף מכוניות מסוג SUV, קטגוריה שלקורוס לא היה ייצוג בה, על פני מכוניות בדגמי סדאן והאצ'בק שקורוס שיווקה. קורוס צופה שתתחיל בשיווק הדגם Qoros 5 SUV ברבעון הראשון של 2016 במחיר של 34-23 אלף דולר לכלי רכב אחד.

הצמיחה הפושרת במכירותיה של קורוס לא השתנתה מהותית באוקטובר־ספטמבר 2015, שבהם מכרה החברה 2,835 מכוניות, כלומר ב-1% יותר מהמכירות בספטמבר 2015, וב-16% יותר מרמת המכירות החודשית הממוצעת ברבעון השלישי של 2015.

קורוס העריכה, עם זאת, שהורדת המחירים שאיפיינה את הרבעון השלישי תימשך, ואף תעמיק ברבעון הרביעי, משום שיצרני המכוניות ינסו לעמוד ביעדי המכירות השנתיים. קורוס ציינה כי היא עלולה להיכנס לתוכנית התייעלות וחיתוך בהוצאות כדי להתמודד עם ההשפעה השלילית של ההרעה בסביבה העסקית בשוק הרכב הסיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker