אחים נאוי מתכננת לגייס 600 מיליון שקל בהנפקת אג"ח

הגיוס יבוצע בעקבות רפורמה המאפשרת לחברות העוסקות באשראי חוץ־בנקאי לגייס בשוק ההון ■ החברה מתעניינת ברכישת דקסיה ישראל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת האשראי החוץ־בנקאי, אחים נאוי, נערכת לגיוס של 500–600 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח לציבור בעלות משך חיים ממוצע של כשלוש שנים; ההחלטה על ההנפקה התקבלה בעקבות הרפורמה שעברה באחרונה בכנסת ולפיה, חברות העוסקות באשראי חוץ־בנקאי, יוכלו לגייס כספים בשוק ההון.

אחים נאוי, הנמצאת בשליטת דורי ושאול נאוי, נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של כ-550 מיליון שקל. החברה, העוסקת בתחום האשראי החוץ־בנקאי, נותנת הלוואות לעסקים לטווח קצר (כ-45 יום בממוצע), וכנגד הלוואות אלה מקבלת כבטוחה המחאות דחויות המשמשות אמצעי לפירעון החוב.

דורי ושאול נאוי
דורי ושאול נאוי

במקביל, אחים נאוי מתעניינת ברכישת בנק דקסיה ישראל, העוסק במתן אשראי מוניציפלי וכבר נמצא על המדף תקופה ארוכה. לצורך הרכישה נדרשת אחים נאוי לקבל היתר שליטה מבנק ישראל.

לצד האחים נאוי, בבורסה נסחרות שלוש חברות העוסקות בניכיון צ'קים - פנינסולה הנמצאת בשליטת מיכה אבני ומוחזקת על ידי בית ההשקעות מיטב־דש, אס.אר אקורד הנמצאת בשליטת עדי צים, לשעבר הבעלים של רשת המזון כמעט חינם, ואופל באלנס מאשדוד הנמצאת בשליטת משפחת מזרחי. נראה כי בעקבות אחים נאוי, גם חברות אלה ינסו להנפיק אג"ח.

עצירת ההנפקה הראשונה

במאי 2015 עצרה רשות ניירות ערך הנפקת אג"ח ציבורית ראשונה שביצעה אחים נאוי, בטענה שההנפקה מפירה את חוק הבנקאות. עצירת ההנפקה נעשתה על בסיס חוות דעת משפטית של בנק ישראל שחשש כי ההנפקה תאפשר לחברות מימון חוץ־בנקאיות לגייס אג"ח ללא הסדרה חוקית. בהנפקת האג"ח, שנשאו ריבית שנתית של כ-2.2%, נרשמו ביקושים גבוהים של כ-530 מיליון שקל - כפול מהיקף הגיוס המתוכנן. בגיוס השתתפו, בין השאר, הגופים המוסדיים הראל, הפניקס, פסגות ומיטב דש.

בשנים 2011–2015 הציגה אחים נאוי צמיחה מהירה, שבאה לידי ביטוי בגידול תיק האשראי מ-250 מיליון שקל לכ-1.12 מיליארד שקל. את הרבעון השלישי של 2015 סיימה החברה ברווח של 15.2 מיליון שקל - ירידה של 7.8% לעומת הרבעון המקביל ב-2014, ובינואר־ספטמבר 2015 הרוויחה החברה כ-43 מיליון שקל. מתחילת 2015 ירד הרווח הנקי של אחים נאוי בכ-12% - לכ-43.1 מיליון שקל. הירידה ברווח הנקי נבעה בעיקר מטיוב תיק האשראי.

התשואה על ההון (רווח נקי ביחס להון העצמי) של אחים נאוי הסתכמה ב-2015 בכ-23.88% במונחים שנתיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker