"כשמגיעים לגיל פרישה - בקרן פנסיה יש מאות אלפי שקלים יותר מאשר בגמל" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
ראיון

"כשמגיעים לגיל פרישה - בקרן פנסיה יש מאות אלפי שקלים יותר מאשר בגמל"

ארנון שגב שמייצג את איגוד קופות הגמל בבג"ץ: "אני מקווה ששר האוצר, משה כחלון, ינצל את ההזדמנות ששופטי העליון נתנו למדינה - ויקשיב לאגף שוק ההון"

9תגובות

ארנון שגב, שותף-מייסד במשרד עורכי הדין ארנון שגב, הפועל החל מ-2005. בעל תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת קנט, מתמחה בשוק ההון, פנסיה וגמל וחדלות פירעון.

ארנון שגב
עופר וקנין

החוסכים בקופות הגמל מופלים לרעה בהשוואה לחוסכים בקרנות הפנסיה?

"כן, ולשמחתנו גם שופטי בית המשפט העליון לא חשו בנוח עם המצב שבו הפכו את קופות הגמל למכשיר קצבתי (תוכנית חיסכון שמשלמת קצבה חודשית בעת הפרישה לפנסיה; א"ש), והאוצר מפיץ כמה תיקונים שלפיהם בכוונת המשרד להשטיח את המוצרים - כך שיהיו דומים לקרן פנסיה. אבל הם לא עושים את הפעולה המתבקשת: הקצאה של אג"ח מיועדות לקופות גמל.

"הראנו לשופטי העליון כי שני עובדים שחוסכים בגמל ופנסיה, מגיעים לגיל פרישה עם פער של מאות אלפי שקלים לפחות לטובת קרן הפנסיה. בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, נתן למדינה הזדמנות לתקן את המעוות".

מה צריך לעשות?

"המדינה צריכה לחלק את עוגת האג"ח המיועדות בצורה שוויונית יותר. ברגע שיש לך עוגן של 30%, עם ריבית של 4.86%, אתה יכול לקחת יותר סיכון ולהצליח להניב תשואה גבוהה יותר למשקיעים - ובתנודתיות נמוכה יותר. אני מקווה ששר האוצר, משה כחלון, ינצל את זה ויקשיב לאגף שוק ההון, שהוא בעד זה. המחלוקת היא בין אגף שוק ההון לאגף תקציבים".

איך זה יעבוד מבחינה מעשית?

"יחלקו את מפת האג"ח הקיימת לפי פרמטרים של גיל, ויכללו בחלוקה את כל המכשירים נותני הקצבה (גמל ופנסיה). צעיר בשנות ה–20 לחייו לא צריך לקבל אג"ח מיועדות. יש פה אלמנט נוסף של הגברת התחרות בפנסיה - כי בהינף יד הוספנו לשוק הפנסיה, שנשלט כיום בידי ארבעה שחקנים, עוד 20 שחקנים רעבים. אחרת, בעוד כמה שנים יצטערו על אובדן התחרות בחיסכון ארוך טווח".

אבל זה לא ההבדל היחיד בין פנסיה וקופת גמל.

"הרכיב היחיד שקיים בפנסיה ולא בגמל הוא שביטוח שארים ואובדן כושר עבודה מובנה לתוך מכשיר הפנסיה. בגמל זאת אופציה. תייצר מצב עולם, שבו הנפקת האג"ח תהיה בשיעור זהה לחוסך שיש לו ביטוח נכות ושארים".

ולא יהיה הבדל בין גמל לפנסיה?

"נכון. ההבדל הוא האג"ח המיועדות ואובדן כושר עבודה. התחרות תוזיל עלויות של דמי ניהול. ככה מזקקים את המכשיר. החוסך מגיע לגיל פרישה עם קצבה דומה למי שהשקיע בקרן פנסיה - ואז אפשר לנהל תחרות על אנונות (התשלומים החודשיים לפנסיונרים), וזה פותח את כל השוק של הגיל השלישי לתחרות.

"אבל אם קופת גמל היא נחותה בהשוואה לפנסיה, זה לא יקרה. לכן, כל התיקונים שעליהם מדברים באגף שוק ההון על תחרותיות ותחליפיות - לא ממש משפרים את התחרות, כי אתה נותן פור לאחד המתמודדים. זאת תחרות לא הוגנת. לפנסיה יש עדיפות של 30% על קופת גמל".

מה הסיכויים שלכם?

"אני מאמין מאוד בשינוי המוצע, ומקווה שהוא ייושם. העובדה שבג"ץ דרש הבהרות מהמדינה מדברת בעד עצמה - גם שופטי העליון מבינים שיש פה בעייתיות".

"המוסדיים הבשילו"

אתה שותף להרבה עסקות שרוקחים המוסדיים. מה קורה מבחינת מבנה ההשקעות בקופות - יש שינוי?

"הריבית האפסית מחייבת את הגופים המוסדיים למצוא אלטרנטיבות השקעה, והם מוצאים. אנחנו רואים גידול מתמיד בהלוואות מותאמות, וגם בתחום ההשקעות האלטרנטיביות. בתחום של אשראי מותאם אישית קורה משהו מעניין - סינדיקציות ושיתופי פעולה בין בנקאים למוסדיים. זה קרה בכמה עסקות של תשתיות - למשל, בעסקה של חצי מיליארד שקל שבה מוסדיים רכשו את כל החוב של דלק יו.אס לחברת אלון. המוסדיים ניצלו הזדמנות, קנו הלוואה בדיסקאונט - והצליחו להשיג תשואה של כמעט 9%".

המוסדיים מנצלים הזדמנויות?

"כן, בניגוד ל–2008, אז הם לא ניצלו הזדמנות. בעסקה שציינתי הם ניצלו מצוקה של אלון, כדי לרכוש במרווחים יפים. הפניקס, פסגות, אקסלנס וילין לפידות הם אלה שקנו את החוב. אנשי האשראי עשו פה ניתוח של החוב, העריכו בצורה מושכלת את החשיפה, וניצלו את ההזדמנות. אני חייב להחמיא ללאומי פרטנרס, שידעו לעטוף את העסקה ולשכנע את המוסדיים".

מה קרה מ–2008, אז המוסדיים התבצרו בהשקעות סולידיות?

"השוק נהיה מתוחכם יותר. המוסדיים עברו תהליכי הבשלה. מנהלי ההשקעות של 2015–2016 הם מודל משופר של 2008. תרבות השקעות השתנתה. הריבית האפסית דוחפת את כולם להיות יצירתיים ולצאת לאפיקי השקעה שהם לא הכירו בעבר. גם החשיפה לחו"ל גברה - הלוואות מותאמות אישית, ורואים לראשונה חשיפה והשתתפות בהיי־טק באמצעות קרנות השקעה".

"האג"ח הקונצרניות היכו בחסכונות הציבור"

אבל התשואות של קרנות הון־סיכון הן על הפנים. הקרנות הפסידו בעשור האחרון — למה להשקיע בהן?

"אני חושב שמוסדי שלא יקים בתוך הבית מחלקות המתמחות בהשקעות אלטרנטיביות, יתקשה לתת אלפא (עודף תשואה) - הוא ייפול לאותם בורות שאליהם נפלו המוסדיים בתחילת שנות ה–2000. כאן יבואו לידי ביטוי אנליזה, עקרונות השקעה, בדיקות נאותות תפעוליות, חשבונאיות ומשפטיות, מי שלא יקים מחלקות פרייווט אקוויטי ימצא עצמו מושקע במיידוף.

"סוף מעשה במחשבה תחילה. שוק האג"ח המקומי הגיע לרמות תחכום גבוהות. נעשית עבודה טובה מצד המוסדיים בכל הקשור לאג"ח הקונצרניות - אין מה להשוות את שוק האג"ח של 2015 לשוק האג"ח של טרום ועדת חודק".

ועדת חודק או בכר?

"אין מה להשוות. קל וחומר, ועדת בכר. אילולא בכר היינו בצרה צרורה, משום ש–2008 היתה תופסת את הבנקים עם נכסים רעילים ועם חשיפה לאג"ח קונצרניות - בדיוק כפי שהיה בתמונת הראי במוסדיים, שאפיק האג"ח הקונצרניות שלהם היכה בחסכונות של הציבור, ומזוהה עם בתי ההשקעות.

"אילולא בכר, הבנקים היו בצרה כפולה: הם היו נחשפים בקופות הגמל הבנקאיות, וגם היו מדממים ומאבדים בקצב מואץ את כספי החיסכון ארוך הטווח - מה שהיה מאיים על היציבות, ולכן אני חושב שוועדת בכר, באלמנט ההשקעתי, עשתה טוב למערכת הבנקאות.

"חייבים תחרות מול חברות הביטוח"

"זאת אחת הרפורמות המוצלחות שנעשו פה. וכמו שנהוג בעולם ההשקעות - ניצלו אותה עד תום. מותחים עליה ביקורת, ויש בה דברים שלא הצליחו - אבל זאת רפורמה מוצלחת מאוד. אם אנחנו לא רוצים להגיע לרפורמה בכר 2, חייבים שתהיה תחרות מול חברות הביטוח".

מי התחרות מול חברות הביטוח?

"בתי ההשקעות. אג"ח מיועדות זה חלק מהסיפור. זה יבטיח אלטרנטיבה לקרנות הפנסיה. זה יחזיר את מוצרי בתי ההשקעות כחלופה לקרנות הפנסיה. היוזמה האחרונה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לקביעת מנגנונים לקרנות פנסיה וגמל: קרן ברירת מחדל של המעסיק - זה מהלך היסטורי.

"פעם ראשונה יצרו ניקוד עודף לקרנות פנסיה קטנות, שלא קשורות למנהלי הסדר, וכאלה שסולקים או מוכרים ביטוח - ולכן זה יהיה סיפור גדול, מבחינת התחרות. וזה רק לטובת הצרכן. זאת הזדמנות לשחקנים חדשים להיכנס לשוק".

מה דעתך על מכירת השליטה בכלל ביטוח לסינים?

"המחוקק צפה מראש את האפשרות לפיזור מניות השליטה בחברת ביטוח בידי הציבור. ככלל, אני רואה את היתרונות הרבים בשלטון מנהלים בחברות ציבוריות, המייצג מתאם ישיר בין ביצועים לבין תוצאות".

מה אתה צופה בפנסיה ובגמל?

"אני צופה גידול של אפיקי ההשקעה האלטרנטיביים ושל אשראי לא־סחיר, לרמה של 10% מתיק החיסכון - לעומת 3% כיום. הר השקלים שזורם כל חודש הוא בעיה. מה עושים אתו. אנחנו גם רואים אקטיביזם, אנחנו רואים מנהלי השקעות שפועלים בצורה אקטיבית לחפש השקעות בחו"ל, בנדל"ן ואם זה חיפוש אחר השקעות אלטרנטיביות. השוק נהיה הרבה יותר מתוחכם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#