לאחר שאיבדה 30% בתל אביב - מנקיינד צנחה ב-48% בוול סטריט

(עדכון) המניה צנחה בעקבות סיום החוזה עם סנופי ■ בשוק ההון המקומי הזהירו בחודשים האחרונים מתרחיש כזה ■ המניה האמריקאית החלה להיסחר בתל אביב באוקטובר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סגן נשיא מנקיינד, מתיו פפר (שני משמאל, פותח את המסחר בבורסה בתל אביבצילום: קובי קנטור

ענקית התרופות סנופי הודיעה היום לחברת מנקיינד כי חוזה ההפצה של המוצר היחיד של מנקיינד הגיע לסופו. התוצאה היתה דרמטית, ומניית מנקיינד צנחה במסחר בתל אביב ב–28%. בכך השלימה המניה קריסה של 72% במניה מאז שהתחילה להיסחר בבורסה בתל אביב באוקטובר 2015, וירידה של 60% מאז היום הקובע לכניסתה למדדים — 15 בנובמבר.   

סיום ההסכם עם סנופי משמעו הפסקת ההפצה של המוצר היחיד של מנקיינד — תרופה חדשנית לחולי סוכרת (מתן אינסולין דרך משאף) — והוא מאיים על פעילותה של החברה. בכך מתממש החשש של רבים מהפעילים בשוק ההון המקומי ביחס למניה, שהצטרפה למדד ת"א 100 ומדד ת"א 75 בנובמבר 2015. 

גילעד אלטשולרצילום: עופר וקנין

כניסתה של המניה למסחר בתל אביב לוותה בביקורת רבה הן כלפי החברה והן כלפי הנהלת הבורסה. בשוק ההון טענו שהמהלך בעייתי ומסוכן. מנקיינד היא חברה קטנה ושולית עבור השוק האמריקאי. ואולם במונחי הבורסה המקומית, מדובר בחברה גדולה מאוד — מה שהכניס אותה באופן אוטומטי למדד ת"א 100.

כניסתה למדד אילצה את תעודות הסל והקרנות המחקות לקנות את המניה, ובכך משקיעים פסיביים נאלצו להשתתף בסיכון. הירידה הדרמטית במניה הסבה להם הפסד של 240 מיליון שקל. פעילות מנקיינד נשענת על תרופה אחת, שאינה מייצרת הכנסות.
ההפסד שלה בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הסתכם ב–91.4 מיליון דולר. שריפת המזומנים המואצת סיפקה הסבר לדחיפות מבחינת החברה לגייס הון בתל אביב. כבר בסמוך לכניסתה של המניה לבורסה הזהירו אנליסטים מהאפשרות של סיום החוזה עם סאנופי ברבעון הראשון של 2016. 

עדות לציפיות השוק בנוגע לתפוגת החוזה עם סנופי ניתן לראות ביתרות השורט הגבוהות שמלוות את המניה בארה"ב, ושמגיעות כעת ל–38% מהסחורה הצפה. המשמעות היא כי כנגד חלק ניכר מאחזקות הציבור במניה פתוחות פוזיציות של הימור על ירידה במחירה.

"המשקיעים הישראלים הפסיביים שילמו שכר לימוד גבוה על המהלך של הבורסה", אמר גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף של בית ההשקעות אלטשולר שחם, ל–TheMarker. "אומרים שמנהלי השקעות אינם מנצחים את המדדים, אבל אף לא מנהל אחד היה משקיע אגורה במניה הזו. זו חברה שניצלה לרעה את השיטה המטומטמת של תעודות סל והמדדים כדי לגייס כספים".  

אלון גלזר, סמנכ"ל השקעות בלידר שוקי הון, התייחס לסוגיה ערב ההנפקה: "גברת כהן מחדרה רוכשת מניות בחברה מסוכנת מאוד, שאין לה ולמנהל ההשקעות שלה מושג מה הן עושות. האם זה הגיוני? ממש לא", אמר. "כל גורמי האכיפה עושים ככל יכולתם כדי למנוע מצב שבו מנהלי השקעות לא ירכשו ניירות ערך שהם לא קיבלו את כל המידע ויכלו לבחון את כדאיות ההשקעה בהם. והנה, בדלת הראשית, גברת כהן מוצאת עצמה עם השקעה עצומה בחברות ביומד, שלמנהל ההשקעות לא היה אפילו זמן לבדוק, דרך תעודת הסל שהיא קנתה בבנק או דרך קרן ההשלמות שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker