יו"ר פוסון בכנס המשקיעים הישראלי בבייג'ינג: אני ממשיך בתהליך לרכישת הפניקס

בהופעה פומבית ראשונה מאז מעצרו הצהיר המיליארדר, גואו גואנגצ'אנג, כי הוא מתכוון להעמיק את השקעותיה של פוסון גם בתחומים נוספים ■ למרות המפולת בבורסת שנגחאי - הצלחה מרשימה לכנס בבייג'ינג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

"פוסון ממשיכה בתהליך לרכישת הפניקס, ולשם כך אני מתכנן גם להגיע לביקור בישראל. בנוסף, פוסון תפתח בישראל נציגות לשם הרחבת השקעותיה במדינה" - כך אמר יו"ר החברה הסינית פוסון, גואו גואנגצ'אנג (Guo Guangchang), בהופעה פומבית בולטת ראשונה שלו מאז מעצרו המסתורי לפני כשלושה שבועות. גואו אמר את הדברים בראיון עם מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג, מול 2,000 משקיעים סינים, במסגרת כנס השקעות ישראלי שעורך משרד הכלכלה-תעשייה בבייג'ינג.

על אף המפולת בבורסת שנגחאי ביומיים האחרונים, כנס ההשקעות הישראלי שאורגן על ידי היחידה להשקעות זרות במשרד הכלכלה, זוכה להצלחה יוצאת דופן. הכנס, שנועד להפגיש כמאה חברות ישראליות עם כ-500 משקיעים סיניים, זוכה לביקושים אדירים. משתתפים בו כרגע 2,000 משקיעים סינים, לרבות חברות ענק סיניות כמו פוסון, צ'יטה מובייל, מקרו לינק (שמשתתפת במכרז על רכישת כלל ביטוח) ועוד.

עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה ויו"ר פוסון
עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, ויו"ר פוסוןצילום: משרד הכלכלה והתעשייה

זיוה איגר, ראש היחידה להשקעות זרות, אמרה כי במסגרת הכנס אורגנו למעלה מאלף פגישות בין משקיעים סיניים לחברות ישראליות, כמו גם ל-20 קרנות הון סיכון ישראליות, וכי ההתעניינות של המשקיעים הסינים בישראל נמצאת ברמת שיא.

לדבריה, על אף המפולת בשנגחאי וההאטה הכלכלית בסין, הסינים רואים בישראל יעד השקעות אטרקטיבי, גם בגלל החדשנות הישראלית, וגם בגלל שהם רואים בישראל פתח להשקעות המשך בשווקים האירופאיים והאמריקניים. התחומים הנמצאים כרגע בליבת העניין הסינית הם מוצרי מדיקל, האינטרנט של הדברים (IOT), ייצור מתקדם, וכן טכנולוגיות חקלאות ומים. באופן חריג, הסינים בוחנים גם אפשרויות להשקעות בישראל, כולל אפשרות לפתיחת מפעלים מתקדמים בישראל.

הפתיחות של המגזר העסקי הסיני כלפי ישראל נהנית מרוח גבית של השלטונות בסין, שזיהו את החדשנות הישראלית כהזדמנות עסקית עבור המדינה, המחפשת לשנות את המודל הכלכלי שלה - המסתמך על תעשיה כבדה ומזהמת - למודל של צמיחה ירוקה מוטת טכנולוגיה. ישראל נתפסת כמדינה הנמצאת במוקד הצרכים הסיניים של חדשנות וטכנולוגיה, בעיקר בתחומי החקלאות והמים, וכן בתחומי המובייל והאינטרנט.

עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה ויו"ר פוסון
"פוסון תפתח בישראל נציגות לשם הרחבת השקעותיה במדינה"צילום: משרד הכלכלה והתעשייה

ההערכה היא שההזדמנות העסקית הנפתחת כיום בפני היזמים הישראליים בסין היא אחת הגדולות והחשובות ביותר אי פעם, על אף שהנסיון מלמד כי יזמים ישראליים מתקשים לתקוע יתד בסין בשל הבדלי תרבות וגודל ההשקעות הנדרש כדי לחדור לשוק הסיני.

במסגרת כנס ההשקעות הופיע גם יו"ר פוסון, גואו גואנגצ'אנג, ככל הנראה בהופעה פומבית בולטת ראשונה שלו מאז נלקח לחקירה בידי שלטונות סין, ורואיין על הבמה על ידי מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג. בדבריו חזר יו"ר פוסון על מחויבותה של פוסון לרכישת השליטה בהפניקס - רכישה שנראית היום לא סבירה, לאור ההערכה כי המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, תמנע מלתת לפוסון היתר שליטה על בשל חקירתו המסתורית של גואו. גואו הביע גם עניין בהרחבת ההשקעות של פוסון בישראל בתחומים נוספים, ואמר כי פוסון תפתח לשם כך נציגות בישראל.

אמיר גל-אור, מייסד ושותף מנהל של קבוצת אינפיניטי, המכהן כיו"ר ועידת ההשקעות ישראל-סין מעריך הבוקר כי הסינים יגבירו רכישות של חברות היי-טק ותעשייה ישראליות. "אני צופה 20-15 רכישות של חברות ישראליות על ידי חברות סיניות בשנה הקרובה כתוצאה מזמינות של מימון ממשלתי לרכישות שמשקף את מדיניות הממשל הסיני".

גל-אור הוסיף כי "ביומיים הקרובים נקבעו כ-1,500 פגישות לחברות ישראליות סביב ועידת הענק שמתנהלת בבייג'ין. הסינים מעוניינים להגביר את שיתופי הפעולה עם חברות ישראליות בתחומים רבים ובראשם התחום הרפואי, המובייל, והחקלאי".

גל-אור ציין כי "יכולות הפיתוח והיזמות של הסינים הולכות ומשתפרות בשנים האחרונות ולמעשה סין הפכה למדינת סטארט אפ, רק שלמושג יש שם משמעות שונה מהמוכרת לנו. אם בעבר הלא רחוק, רק מיעוט מהסינים עסקו ביזמות, כיום, יותר מ-50% מבוגרי האוניברסיטאות, בני כל השכבות, מקימים חברות או מצטרפים לצוותים שמקימים חברות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום