נפרדו מהמטוסים הפרטיים - אבל שומרים על הווילות המפוארות

טייקונים לשעבר, שירדו מנכסיהם וחייבים לבנקים מאות מיליוני שקלים, עדיין נהנים מסמלי הסטטוס הישנים ■ נוחי דנקנר לא פינה את הווילה בהרצליה פיתוח, יוסף גרינפלד מאכלס דירת יוקרה במגדלי אקירוב, ואליעזר פישמן ימשיך לגור בווילה בסביון

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"אם אתה חייב הרבה, אז הבנק סבלני עד שאתה מוכר את הנכסים. זה הכל. אם אין לך הרבה, אז הם לא מחכים — כי אין להם למה לחכות. כל הנכסים עומדים למכירה, ולאט לאט מוכרים אותם. הבנקים לוקחים את הכסף, נקודה. איני יודע אם אצליח להחזיר את כל החובות. את מה ששווים הנכסים — זה מה שהם יקבלו. כל בנק יודע אם הוא צריך להיות מודאג או לא" — כך אמר איש העסקים אליעזר פישמן בשיחה שקיים עם כתבות ערוץ 2, יונה ליבזון ועמליה דואק, ושתוכנה שודר בחדשות הערב של ערוץ 2 שלשום.

למעשה, זו הפעם הראשונה שפישמן מודה כי ייתכן שלא יחזיר את כל חובותיו. מדובר בחובות אישיים עצומים, אולי הגדולים ביותר של אנשי העסקים הישראלים. פישמן חייב לבנקים, באמצעות החברות הפרטיות שלו, כ–4.5–5 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, כ–2 מיליארד שקל לכל אחד משני הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי. פישמן גם חייב כ–200 מיליון שקל לרשות המסים, שנתנה לו ביום חמישי האחרון התראה של שבוע לשלם את החוב שנוצר עוד ב–2006 — אחרת היא מאיימת לפתוח בהליך על הכרזתו פושט רגל.

מימין לשמאל: אליעזר פישמן, שרי אריסון, הבעלים של בנק הפועלים, וציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: מוטי מילרוד

פישמן אינו איש העסקים היחיד שחבר במועדון הלא מחמיא של טייקונים פושטי רגל בישראל. במועדון הזה נמצאים כיום גם מוטי זיסר, נוחי דנקנר ויוסף גרינפלד, שכל אחד מהם חייב לבנקים מאות מיליוני שקלים — שהבנקים יודעים שלא יוכלו לקבל. חלק מהחברים במועדון הזה התניידו עד לא מכבר בעולם במטוס מנהלים פרטי. על הלוקסוס הזה הם כבר נאלצו לוותר. ואולם, גם ללא מטוס פרטי, הטייקונים לשעבר עדיין נהנים מחיים נוחים למדי, ממשיכים להתגורר בבתים מפוארים, נוסעים בעולם במחלקת עסקים, ומנסים לשדר אווירה של עסקים כרגיל.

דנקנר, למשל, היה זה לא כבר ב"נסיעה עסקית בדרום אמריקה", שבה מסוקו נאלץ לנחות נחיתת אונס. אילו עסקים הוא עשה שם? עבור מי ובמימונו של מי? רק הוא יודע. פישמן עדיין מתגורר בבית מידות גדול בסביון. דנקנר, שאמור היה לפנות את הווילה שלו בהרצליה פיתוח במסגרת הסדר חוב עם הבנקים, עדיין מתגורר בה. גרינפלד נאבק נגד הניסיון להוציא אותו ואת משפחתו מדירותיו במגדלי צמרת (אקירוב) בתל אביב. זיסר אמנם נאלץ לפנות את אחוזתו בפתח תקוה ולמכור אותה, אך ילדיו עדיין מתגוררים בבתים פרטיים גדולים המצויים בסמוך.

לפישמן נותרו 
לא מעט נכסים

לפישמן עדיין נותרו לא מעט נכסים הכוללים מגוון של נדל"ן, ממגרשים ריקים ועד בתי קירור בפריפריה, רשת האופנה סליו, רשת הצעצועים טויס.אר.אס, רשת חנויות הפרחים זר.פור.יו, רשת האביזרים לבית איי.די דיזיין, טן, הום סנטר, שליטה בעיתון הכלכלי "גלובס" ואחזקת מיעוט בקבוצת ידיעות אחרונות. ואולם, איך שלא מסתכלים על זה, שוויים של הנכסים האלו נמוך בכמה מיליארדי שקלים מהיקף חובותיו. מכיוון שהבנקים הפרישו את עיקר הסכומים בגין החשיפה לחובות, לפישמן לא נשקפת סכנה למאזניהם. הם בעיקר יוכלו בדרך זו לקבע את הפסדיהם.

מכירת הווילה בסביון, ששווייה הוא 30 מיליון שקל, לא תסייע במיחד לפירעון הר חובותיו של פישמן. הישארותו בבית מסמלת כי נותר לו עדיין סטטוס חשוב בקהילה העסקית המקומית. בבנקים מציינים כי בשנים האחרונות הם כמעט לא מפנים אנשים מהבתים, וטוענים כי במקרה של לווים גדולים מדובר בהליכים מורכבים יותר. לרשות פישמן עמד בעבר מטוס מנהלים, ששימש אותו בנסיעותיו העסקיות.

פישמן אמנם פרע בעשור האחרון תשלומי ריבית של מאות מיליוני שקלים, אך הבנקים, מהסיבות השמורות עמם, גילו כלפיו סבלנות רבה.

בתחילת 2015, אחרי ששווייה של חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים שבשליטת פישמן צנח בעשרות אחוזים בעקבות החשיפה לרוסיה ואוקראינה שעוברות משבר כלכלי חריף, החל בנק לאומי בהליך המכירה של מניות השליטה של פישמן בכלכלית (40%). בתחילת נובמבר 2015 ירד שיעור זה ל–28%, בעקבות הנפקת מניות בזק שביצעה כלכלית בהיקף של 200 מיליון שקל.

לאומי סיכם לפני כחצי שנה על מכירת המניות של פישמן בכלכלית לקבוצת נקש־אמפא תמורת 370 מיליון שקל, אך העסקה לא יצאה לפועל. בינתיים, שווי הבטוחה של לאומי הצטמק ל–185 מיליון שקל. מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, אמנם היתה היחידה מבין מנכ"לי הבנקים שהחלה בהליך גביית חובות (גם אם באיחור), אך ספגה בשנה האחרונה ביקורת רבה על הטעויות שהבנק עשה בהתנהלותו מול פישמן ובהליך המכירה של כלכלית.

לעומתה, מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, בחר בקו יותר "ידידותי" בהתנהלותו מול פישמן. עד כה הבנק נמנע מצעדים אופרטיביים ממשיים בטיפול בחוב. הפועלים פועל על אש קטנה, ומנסה לקדם את מכירת טן. הבנק גיבש הסדר חוב בהום סנטר, ומקיים שיחות עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ובעל השליטה בקבוצה, נוני מוזס, כדי למכור לו את המניות המשועבדות של פישמן (34%). פישמן חייב גם כמה מאות מיליוני שקלים לבנקי דיסקונט, מזרחי טפחות ואגוד, שבשלב זה ככל הידוע לא נקטו פעולות כלשהן לגביית החובות כלפיהם.

זיסר גר עם הילדים

מוטי זיסרצילום: מוטי מילרוד

באותה תוכנית בערוץ 2 התראיין גם זיסר, לשעבר בעל שליטה בחברת אלביט הדמיה, החייב באופן אישי לבנק הפועלים 1.4 מיליארד שקל — חוב שאותו אינו מסוגל לפרוע. זיסר מצוי בסכסוך מתמשך עם הפועלים, שמנסה להכריז עליו פושט רגל. זיסר האשים בשיחה עם ערוץ 2 את הפועלים, שלטענתו "החליט לחסל את מוטי זיסר, כי הוא פשוט שונא אותו". זיסר אף סיפר לערוץ 2 כי היחס אליו שונה מזה שהבנקים מפגינים כלפי לווים גדולים אחרים שנקלעו לקשיים, כמו פישמן ונוחי דנקנר.

גם זיסר החזיק בעבר מטוס פרטי. לפני כשנה פונה זיסר מהווילה המפוארת בכפר גנים שבפתח תקווה בידי לאומי, שיש לו שעבוד על הבית. בית התפנוקים של זיסר נמכר לבסוף למקורבים של זיסר תמורת 28 מיליון שקל. התשלום על הבית החזיר ללאומי חוב משכנתא של 17 מיליון שקל, שהעניק לבני הזוג מוטי וברכה זיסר. יתרת סכום המכירה הועברה להפועלים. ילדיו של מוטי זיסר, דוד והילה, ממשיכים, כאמור, להתגורר בבתים שנבנו על המגרשים הקטנים ליד האחוזה שנמכרה. מקורות בבנקים טוענים שזיסר עבר להתגורר באחד מהבתים הסמוכים של ילדיו, שגם עליהם מנסה הפועלים להשתלט.

האחוזה של מוטי זיסרצילום: תומר אפלבאום

שנתיים מאובדן שליטת דנקנר באי.די.בי

שנתיים חלפו מאז שדנקנר איבד את השליטה באי.די.בי, ויותר משלוש שנים חלפו מאז שהפסיק לפרוע את חובותיו האישיים לבנקים בראשות הפועלים ולאומי בהיקף מוערך של כ–500 מיליון שקל. לאחר שאיבד את השליטה אי.די.בי, החל דנקנר במגעים מול הבנקים לגיבוש הסדר חוב, אך הסדר כזה טרם נחתם. הבנקים מחכים כנראה לראות כיצד יסתיים המשפט של דנקנר בחשד למעורבותו, לכאורה, בתרמית בניירות ערך. הסכומים שישלם דנקנר לבנקים אמורים להגיע מאביו, יצחק דנקנר, ממכירת ביתו שמוערך ב–40 מיליון שקל, וכן מהכנסות עתידיות, אם יהיו לו כאלה. היות שאין לפי שעה הסדר חוב, ממשיכים דנקנר ואשתו אורלי לגור בווילה בהרצליה פיתוח.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

לווה גדול נוסף שאינו מסוגל לפרוע חובות אישיים של 350 מיליון שקל לבנקים ונושים אחרים בראשות הפועלים (110 מיליון שקל) ולאומי (110 מיליון שקל) הוא גרינפלד, מבעלי שליטה בחברות קרדן אן.וי וקרדן יזמות. שווי מניותיו של גרינפלד בחברות אלו צנח ב–95% בשנים האחרונות, בעקבות הסדר חוב שלו נזקקה קרדן אן.וי. במארס 2015 לאומי החל בהליכי פשיטת רגל נגד גרינפלד, שהחזיק יחד עם אשתו ג'ורג'ט בשלוש דירות מפוארות הממוקמת ברחוב דוד פנקס 62 בתל אביב בפרויקט יוקרה הידוע כמגדלי צמרת (מגדלי אקירוב).

עו"ד עופר שפירא, המנהל המיוחד מטעם לאומי על נכסי גרינפלד, מכר לפני כמה חודשים דירה אחת של גרינפלד תמורת 6.2 מיליון שקל. דירה נוספת עומדת להימכר תמורת כ–10 מיליון שקל. בנוסף, לאומי גם פנה בשבוע שעבר לבית משפט בבקשה לקדם את הליך המכירה של הדירה שבה מתגוררים בני הזוג גרינפלד תמורת 14 מיליון שקל; מהלך שלו מתנגדת ג'ורג'ט גרינפלד, הטוענת כי הדירה שייכת לה. כך או אחרת, גרינפלד צפוי להסב לנושיו הפסדים של מאות מיליוני שקלים.

ביתו של נוחי דנקנר בהרצליהצילום: דודו בכר

בעוד על נוחי דנקנר הבנקים לא ביקשו להכריז פושט רגל, מזרחי טפחות ניסה בשנה שעברה להכריז על דודו שמואל דנקנר פושט רגל, בגין ערבות שהעניק לבנק על חוב של 7 מיליון שקל לחברת אלרן השקעות שבשליטת משפחת דנקנר. בבקשה לפשיטת רגל וכינוס נכסים שהגיש מזרחי באוקטובר 2014 נטען, כי "דנקנר פעל להתרוקן מנכסיו, והעביר את זכויותיו בדירה ברחוב השחף 8 ביפו ובבית צמוד־קרקע ברחוב השחף 12 לידי רעייתו". כעת הצדדים מנסים לפתור את המחלוקת.

יוסף גרינפלדצילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker