העסקה הושלמה: מנורה מבטחים רכשה 30% מאמפא קפיטל בתמורה לכ-63 מיליון שקל

לאחרונה אושר תיקון לחוק הנבקאות שיאפשר לחברות מימון חוץ בנקאיות לגייס אג"ח בסכום של עד 2.5 מיליארד שקל - מה שעשוי לתמוך בפעילותן

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

על רקע השינויים בחוק הבנקאות, שיאפשרו לחברות מימון חוץ בנקאיות לגייס אג"ח בשוק ההון, חברת הביטוח מנורה מבטחים נכנסת כשותפה בחברת המימון החוץ בנקאי, אמפא קפיטל. מנורה מבטחים השלימה היום (ב') רכישה של כ-30% ממניותיה של אמפא קפיטל מידי קבוצת אמפא, שבשליטת שלומי פוגל והאחים נקש. הרכישה תיעשה בתמורה לכ-63.5 מיליון שקל, ולפי שווי של חברה כ-180 מיליון שקל לאמפא קפיטל.

בדומה לאחים נאוי, פנינסולה, אופל בלאנס ואחרות, אמפא קפיטל עוסקת בתחום ניכיון צ'קים ומימון חוץ בנקאי, בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים. אמפא, שנוסדה בשנת 1967, פועלת בשלושה תחומים: מימון ציוד תעשייתי, ניכיון שיקים והלוואות חוץ בנקאיות. החברה מממנת את פעילותה באמצעות הון עצמי, מימון בנקאי בארץ ובחו"ל והנפקות אג"ח בשוק ההון. בשנים האחרונות הנפיקה החברה איגרות חוב מגובות תזרים מזומנים. יו"ר החברה הוא פוגל והמנכ"ל הוא רו"ח רן שלו.

ארי קלמן, מנכ"ל מנורה מבטחיםצילום: תומר אפלבאום

על פי ההסכם עם מנורה מבטחים, כ-20 מיליון שקל מהתמורה ישולמו לאמפא במועד השלמת העסקה (מכספי הנוסטרו - ולא כספי העמיתים), וסכום של כ-44 מיליון שקל יועבר כנגד הקצאת מניות אמפא קפיטל. במסגרת העסקה, שכפופה בין היתר לקבלת אישור הממונה על הגבלים עסקיים, קיבלה מנורה אופציה להגדלת האחזקות ל-40%, בתוך שלוש שנים.

מנורה מבטחים מתמחה בניהול עסקי ביטוח, פנסיה ופיננסים ומנהלת נכסי ציבור בהיקף של כ-140 מיליארד שקל. החברה פועלת בין היתר בתחומי ביטוח החיים, ביטוח בריאות, ביטוח כללי, קרנות פנסיה חדשות, קופות גמל, ניהול תיקי השקעות, ניהול קרנות נאמנות ומוצרים פיננסים. מנורה אף מחזיקה בבעלות מלאה על קרן הפנסיה הגדולה בישראל, מבטחים החדשה, המנהלת יותר מ-50 מיליארד שקל.

לאחרונה גם בית ההשקעות מיטב דש נכנס לתחום המימון החוץ בנקאי, באמצעות רכישת השליטה בחברת המימון החוץ בנקאי פנינסולה, בתמורה לשל כ-50 מיליון שקל. בדומה למנורה, גם במקרה של מיטב דש, הרכישה נעשתה כמהלך אסטרטגי להגביר את הפעילות בתחום האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, וזאת על רקע המהלכים שמקדם שר האוצר משה כחלון, לצמצום ריכוזיות הבנקים ולהכנסת שחקנים חדשים לשוק האשראי העסקי. כחלק מכך, באחרונה אושר תיקון שיאפשר לחברות מימון חוץ בנקאיות לגייס אג"ח מהציבור, עד סכום של 2.5 מיליארד שקל.

ארי קלמן, מנכ"ל מנורה מבטחים מסר: "אנו מברכים על השלמת העסקה. החיבור בין מנורה מבטחים ואמפא קפיטל הוא חיבור מנצח שעולה בקנה אחד עם מדיניות הקבוצה להרחיב את בסיס פעילותה לתחומים נוספים ובכלל זה, לתחום מתן האשראי לעסקים. לאמפא קפיטל ניסיון רב ומוכח בתחום מימון ומתן אשראי לעסקים, תוך הצגת רווחיות נאותה לאורך שנים ולכן אנו רואים בה ובבעלי החברה, שותפים מצוינים לקידום יעדי הקבוצה בתחום זה".

שלומי פוגל, מבעלי קבוצת אמפא ויו"ר החברה, הוסיף: "השותפות עם מנורה מבטחים הינה צעד אסטרטגי לפיתוחה של החברה ובמיוחד בתקופה בה השינוי הגלובאלי במגוון הממנים ושיטות המימון יוצרים לאמפא קפיטל הזדמנויות בשוק המקומי והגלובלי. הסינרגיה עם מנורה מבטחים והיכולות אותם היא מביאה יאפשרו לחברה להגדיל משמעותית את היקפי המימון אותם היא מציעה ותאפשר לה גיוסי הון עתידיים שישרתו את לקוחות החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker