המדינה מסבסדת את הפנסיה של הגמלאים על חשבון הצעירים

מסקנות ועדת באבד: חוסך שיפרוש לפנסיה ייהנה מאחזקה של 60% באג"ח המיועדות בקרן הפנסיה שלו ■ אבי ניסנקורן: "דאגה לגמלאים עומדת בראש סדר העדיפויות" ■ מנכ"ל איגוד בתי השקעות: "משמעות המתווה הנוכחי ברורה: חיסול ממוקד של קופות הגמל ופגיעה בציבור עמיתיהן"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

חוסך שיפרוש לפנסיה ייהנה מאחזקה של 60% באג"ח המיועדות בקרן הפנסיה שלו - כך עולה מהמסקנות הסופיות של הוועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד.

הוועדה בחנה את אופן הקצאת האג"ח המיועדות לקרנות פנסיה. האג"ח המיועדות הן אג"ח ממשלתיות, הנמכרות רק לקרנות הפנסיה והן נושאות תשואה מובטחת וגבוהה של 4.86%. למעשה, האג"ח המיועדות הן דרך של המדינה לסבסד את החיסכון הפנסיוני של הציבור. כיום, 30% מהחיסכון בקרנות הפנסיה מושקע באג"ח מיועדות, ובכך מעבירה המדינה סובסידיה שנתית של 2.7 מיליארד שקל לחוסכים בפנסיה (3.8 מיליארד שקל יחד עם פוליסות ביטוח החיים הישנות).

גמלאיםצילום: תומר אפלבאום

כיום הסובסידיה הזאת מחולקת כיום באופן שווה בין כל החוסכים בקרנות הפנסיה - 30% מהיקף החיסכון שלהם, עד לשכר של כ-19 אלף שקל בחודש. החלוקה השווה היא זו שנדונה בוועדה וכעת נבחנת האפשרות לשנות את הקצאת האג"ח ולתת יותר אג"ח לחוסכים מבוגרים.

המסקנות של הוועדה היו כי ברגע שחוסך יצא לפנסיה תורכב קרן הפנסיה מ-60% אג"ח מיועדות. חוסך בשנות ה-50 לחייו, שמתקרב לרגע היציאה לפנסיה, ייהנה מאחזקה של 30% אג"ח מיועדות ואילו חוסכים מגילאי ה-50 ומטה, שנהנים כיום מאחזקה של 30% אג"ח מיועדות ידוללו לאורך השנים, כך שבעוד כעשור האחזקה של אג"ח מיועדות תעמוד על אפס.

באוצר בחנו את שינוי ההקצאה במטרה לייצב את החיסכון הפנסיוני ולא מתוך רצון להגדיל את סך האג"ח המיועדות שמנפיק האוצר בכל שנה. מה שעלול לעכב את הרפורמה של האוצר הוא עתירה לבג"ץ שהוגש בשבוע שעבר מטעם קופות הגמל כנגד האוצר ובו דרישה של קופות הגמל להקצות אג"ח מיועדות גם לחוסכים בגמל. בג"ץ הורה למדינה להשיב תוך 60 יום מדוע היא מפלה בין שני המוצרים הפנסיונים הללו.

לאחר פירסום תוכנית האוצר אמר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "אני מברך על הפעילות המשותפת להגנת כספי הפנסיונרים. שוב הוכח שפעילות משותפת יכולה להביא לתוצאות למען צמצום פערים והגנה על אוכלוסיות חלשות, ושדאגה לגמלאים עומדת בראש סדר העדיפויות".

לדברי יוליה מרוז, מנכ"ל איגוד בתי השקעות בישראל, "המלצות צוות משרד האוצר, במידה ויתקבלו כלשונן, צפויות לפגוע בעשרות אלפי חוסכים ולשמר את נחיתות קופות הגמל בהשוואה לקרנות הפנסיה. אין עוררין על הצורך בחלוקה שונה של האג"ח המיועדות. אנו מסכימים עם התפיסה שיש להקצות יותר מהן לשכבות החוסכים המבוגרות. משכך, לא ברורה לנו מדוע ההמלצה מפלה בין החוסכים באותה שכבת גיל.

"הנזק הוא כפול – הנצחת האפליה החמורה בין חוסכי הגמל לבין חוסכי הפנסיה ופגיעה קשה בצעדים הנעשים לטובת הגברת התחרות בענף הביטוח הפנסיוני שסובל מריכוזיות יתר בו 5 חברות הביטוח הגדולות אוחזות ב-97% מהשוק. משמעות המתווה הנוכחי ברורה: חיסול ממוקד של קופות הגמל ופגיעה בציבור עמיתיהן. באשר להבחנה המלאכותית שנעשתה בין קרנות הפנסיה לקופות הגמל בכל הקשור להיקף הכיסויים הביטוחיים בקלות ניתן להחיל את אותם הביטוחים גם על קופות הגמל. ניכר שגם המערכת המשפטית מבינה את העיוות הקיים. ביום רביעי האחרון דן בית המשפט העליון (בג"ץ) בעתירה כנגד משרד האוצר בדיוק בעניין זה.

"בבסיס העתירה עומדת הטענה כי על מדינת ישראל להנפיק איגרות חוב מיועדות מסוג "ערד" לעמיתי קופות הגמל בדומה לעמיתי קרנות הפנסיה החדשות. לדעתנו, מדינת ישראל מפלה לרעה את קופות הגמל ואת עמיתיהן, אל מול קרנות הפנסיה ועמיתיהן, בכל הנוגע לסובסידיה שהיא מעניקה לקרנות הפנסיה ועמיתיהן, בדמות איגרות חוב מיועדות. בתום הדיון, קצב בג"צ למדינה 60 יום להשיב ולהבהיר מדוע מקצה המדינה אג"ח מיועדות לקרנות פנסיה בצורה מפלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker