ערן אזרן

לאחר שמימשה נכסים ב-5.5 מיליארד שקל בארבע השנים האחרונות ופעלה לחסל את מרבית פעילותה בשוקי הנדל"ן בעולם, אלקטרה נדל"ן - מקבוצת אלקו החזקות שבשליטת גרשון זלינקד – נערכת לשינוי באסטרטגיה העסקית. החברה, שנחלצה בשן ועין מהסדר חוב עם בעלי האג"ח לפני מספר שנים, תהפוך לזרוע הנדל"ן המניב של קבוצת אלקו, והיא מתכוונת לפעול בעיקר בתחום מקבצי הדיור בצפון אמריקה.

משמעות ההחלטה, שאושרה על ידי דירקטוריון אלקטרה נדל"ן, היא שמתחילת 2016 תקבל החברה זכות ראשונים לגבי כל עסקה בתחום הנדל"ן המניב שתגיע לפתחה של קבוצת אלקו. באחרונה מכרה אלקו את פעילותה של LATA, קרן הריט שהוחזקה על ידי הקבוצה (38.4%) ושריכזה את פעילותה בצפון אמריקה, בתמורה לכ-1.9 מיליארד דולר. המכירה אמורה לייצר לאלקו תזרים פנוי של 640 מיליון שקל.

גיל רושינק
גיל רושינק צילום: אלסין דווידי

"עדכון האסטרטגיה העסקית של אלקטרה נדל"ן היא בשורה גדולה", אמר גיל רושינק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן. "במהלך 5 השנים האחרונות פעלנו למימוש נכסים, שהניבו תזרים נקי של למעלה ממיליארד שקלים. התזרים נועדו לפירעון התחייבויותיה הפיננסיות של אלקטרה נדל"ן ולשיפור מקורות הנזילות שלה. מעתה, החברה תעבור לפסים של השקעה והרחבת הפעילות, באמצעות איתור והשקעה בנכסים מניבים ובפרויקטים שיבטיחו לחברה תזרימי מזומנים יציבים לטווח ארוך, תוך המשך ההקפדה על חיזוק איתנותה הפיננסית של החברה ובסיס ההון שלה".

רושניק הדגיש כי השינוי באסטרטגיה העסקית הוא חלק מתהליך ההתפתחות של אלקטרה נדל"ן, שיכלול ביצוע השקעות חדשות וניצול הידע והניסיון שנצבר בחברה בתחום הנדל"ן המניב בארץ ובחו"ל. לדברי רושניק, "אנחנו מתכוונים לנצל את היתרון וההצלחה הגדולה של הקבוצה בתחום מקבצי הדיור בארה"ב ולהמשיך להשקיע ולפתח תחום זה". לאחר מימוש ההחזקה ב-LATA, קבוצת אלקו מחזיקה בחברת הניהול של קרן הריט, שככל הנראה תשולב בהמשך בפעילותה החדשה של אלקטרה נדל"ן.

אלקטרה נדל"ן מחקה ב-5 השנים האחרונות כ-80% משוויה - והיא נסחרת כעת בשווי שוק של כ-237 מיליון שקל. בשנים האחרונות ביצעה אלקטרה סדרה של מימוש נכסים בקנדה, גרמניה, הולנד, בלגיה, אנגליה וישראל, במטרה שתוכל לעמוד בפירעון חובותיה לבנקים ולבעלי האג"ח.

בין העסקות שביצעה החברה במהלך שנת 2015, ניתן למנות: מכירת נכס בגרמניה בתמורה לכ-102 מיליון שקל, שהניבה תזרים מזומנים של כ-77 מיליון שקל; מכירת בית קודאק בתמורה לכ-103 מיליון שקל, שהניבה תזרים של כ-57 מיליון שקל; השלמת מכירת חלקה (25%) במגדל אלקטרה בתל-אביב, שהניבה תזרים בסך של כ-104 מיליון שקל, מכירת בניין משרדים בארה"ב בתמורה לכ-106 מיליון שקל, שהניבה תזרים של כ-31 מיליון שקל ומכירת חלקה בבית מלון בבלגיה שהניבה תזרים מזומנים חופשי בסכום של כ-42 מיליון שקל.

ב-2015 לבדה מימשה החברה נכסים בכמיליארד שקל, שהניבו לה תזרים חופשי של כ-300 מיליון שקל. התזרים הפנוי מהמימושים אפשר לאלקטרה נדל"ן לפרוע ב-2015 התחייבויות בסכום של כ-100 מיליון שקל למערכת הבנקאית ותשלומי אג"ח ביותר מ-150 מיליון שקל. יתרת החוב של החברה לבעלי האג"ח מסכמת כעת בכ-280 מיליון שקל. האיגרות נסחרות בשוק בתשואות לפדיון של כ-3.9% צמודות למדד. לאחר המימושים, אלקטרה מחזיקה ב-11 נכסים מניבים, בעיקר בארה"ב ובגרמניה, וכן מספר פרויקטי ייזום בישראל ובהודו (בשיתוף עם נכסים ובניין).

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker