Colmex: התשואה הצפויה בבורסה בת"א ב-2016 - אפסית עד שלילית

בחברה מעריכים שמחירי הדירות בישראל יעלו בעוד 3%-4% - וששוק המניות האמריקאי יתחזק בשיעור דומה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוקי המניות בישראל ובחו"ל היו תנודתיים ב-2015, והתשואות בהם בסיומה הן נמוכות. מדד דאו ג'ונס האמריקאי מגיע ליום המסחר האחרון של השנה עם תשואה שנתית של מינוס 1.3%.

מדד S&P 500, הרחב יותר, עלה השנה בשיעור זעום של 0.25%. בבורסה בתל אביב, התשואות היו גבוהות מעט יותר, אבל גם הן היו נמוכות למדי - 4.8% במדד ת"א 25, ו-2.5% במדד ת"א 100.

בחברת  Colmex מעריכים כי התנודתיות תתחזק והתשואות הנמוכות יימשכו גם ב-2016, וכי בישראל יירשמו הפעם התשואות האפסיות והשליליות - בעוד בארה"ב תהיה עלייה של אחוזים בודדים.

"המסחר בשוקי המניות בישראל ובעולם צפוי להיות תנודתי יותר מב-2015", מסביר סמנכ"ל הברוקראז' של החברה, אלעד שמש. "לא מן הנמנע שתתרחש יותר מצניחה אחת חדה במדדים במשך השנה, בדומה לירידות שראינו באוגוסט 2015. המשמעות היא ש-2016 צפויה לייצר לפחות שני חודשי מסחר שיסבלו מירידות שערים לא מבוטלות. בנוסף, בניתוח מחזוריות השווקים, 2016 צפויה להיות שנת מפנה, כשההסתברות למשבר פיננסי היא כ-20% בשנה זו".

אלעד שמש
אלעד שמשצילום: קובי קנטור

למרות הפסימיות היחסית, בחברה סבורים שיש מגזרים וענפים שעשויים להניב תשואות נאות בשנה הקרובה - בעיקר מגזרי האנרגיה, הפיננסים והנדל"ן. "עם התייצבות מחירי האנרגיה, סביר שנראה את מגזר האנרגיה מציג ביצועי יתר עם הערכות להתחזקות של כ-10%", מסביר שמש. "בנוסף, מגזר הפיננסים צפוי ליהנות מהעלאת הריבית בארה"ב, שתרחיב את שולי הרווח של הפירמות אם קצב העלאות הריבית של הבנק הפדרלי יתקדם כמצופה. במקביל, מגזר הנדל"ן ונגזריו צפויים ליהנות מהמגמה החיובית בשוק הנדל"ן בארה"ב, אם כי בשעור נמוך יותר מב-2015.

"2016 צפויה להיטיב בטווח הבינוני עם שוק המניות האירופי, הצפוי ליהנות מזרם הון גובר מצד הבנק המרכזי, במקביל לשחיקה בערך המטבע. הנהנות הראשונות צפויות להיות מניות השורה הראשונה. ענף התחבורה ימשיך לסבול מסנטימנט שלילי ותנודתיות גבוהה, וחברות התעופה צפויות לסבול מתנודתיות על רקע ירידת מחירי הנפט והיותן במוקד המתיחות הביטחונית. חשוב להדגיש כי ככל שמחירי הנפט יחזרו לעלות, האטרקטיביות של השקעה באירופה תפחת למול השקעה בארה"ב.

בנוגע לקצב העלאות הריבית בארה"ב, מוסיף שמש: "צפויות עוד 2-3 העלאות ריבית בארה"ב ב-2016, בשיעור מצטבר של כ-0.7%, שיביא את הריבית בארה"ב בסוף השנה לטווח של 0.75%-1% - מתחת ליעד שהציב הבנק הפדרלי האמריקאי. עם זאת, הדולר החזק מכביד מאוד על המשק האמריקאי, עובדה שצפויה לרסן מעט את העלאות הריבית, והן עשויות להתבצע בפעימות הקטנות מ-0.25% לפעימה".

עם זאת, בחברה מוסיפים: "בישראל המצב מעט שונה. בנק ישראל לא ירצה לפתוח פערי ריבית עם ארה"ב, מה שצפוי להסיט כספים מישראל. מצד שני, הוא יתקשה להעלות את הריבית בקצב דומה לארה"ב, לאור העובדה ש-60% מהמשכנתאות בישראל הן בריבית משתנה, וקיים חשש שהעלאות ריבית מהירות יפגעו ביציבות של הלווים ושל המערכת הפיננסית. בשקלול פרמטרים אלה וניתוח קצב האינפלציה ושוק התעסוקה, בדגש על חברות ההיי-טק, להערכתנו, הריבית בישראל תעלה ככל הנראה בפעימה אחת או שתיים בסכום כולל של -0.25% ובכך יתרחב פער הריביות בין הדולר לשקל בכ-0.5% ויאלץ את בנק ישראל להתערב במסחר בשוק המט"ח.

"מחירי הדיור בישראל צפויים לעלות בכ-3%-4% ב-2016. התוכניות השונות, כגון 'מחיר למשתכן', צפויות להיטמע בביקוש הקשיח לדיור בישראל, וקיים ספק גדול אם מחצית מהן יצאו לפועל ובאיזה ציר זמן. שוק הנדל"ן הישראלי סובל מחוסר יציבות שלטונית, שגורמת שוב ושוב לקונים לעבור לעמדת המתנה לתוכנית חדשה, ועם ההבנה כי ההשפעה אינה מיידית הם חוזרים אל השוק. חוסר היציבות השלטונית והביורוקרטיה בישראל צפויים להמשיך לעכב פרויקטים רבים ולהקשות על ההתמודדות עם הביקוש הקשיח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker