ה"פרייווט אקוויטי" של פנינסולה: גייסה 322 מיליון שקל – ותקים קרן לעסקים קטנים ובינוניים

הקמתה הקרן נעשית לאחר שפנינסולה זכתה במכרז שפירסם משרד הכלכלה ■ הקרן תנוהל בין היתר על ידי צבי זיו - מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, אורי פז - מנכ"ל בנק ירושלים לשעבר, ומיכה אבני - מייסד ומנכ"ל פנינסולה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"פנינסולה קרן השקעות צמיחה לעסקים בינוניים" זכתה במכרז של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, ותהיה אחת משתי הקרנות החדשות לתמיכה בעסקים קטנים ובינוניים. במסגרת המכרז השיגה הקרן התחייבויות להשקעה בסך של כ-322 מיליון שקל, בין היתר, ממשקיעים מוסדיים וממשלת ישראל. הקרן הוקמה על ידי חברת פנינסולה הבורסאית, העוסקת בתחום האשראי החוץ בנקאי.

שתי הקרנות שיזם משרד הכלכלה - ושיפעלו במודל של קרנות השקעה פרטיות (פרייווט אקוויטי) - אמורות לבצע השקעות (חוב ו/או אקוויטי) לטווח ארוך, בעסקים בעלי מחזור פעילות של 10 עד 130 מיליון שקל בשנה, שאינם עוסקים בנדל"ן או בפיננסים. על פי תנאי המכרז, הקרן רשאית לגייס משקיעים נוספים עד לסך התחייבויות של 450 מיליון שקל תוך 4 חודשים ממועד הסגירה הראשוני.

הקרן תנוהל על ידי צבי זיו - מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר שיכהן כיו"ר ועדת ההשקעות, אורי פז - מנכ"ל בנק ירושלים לשעבר, מיכה אבני - מייסד ומנכ"ל פנינסולה ואייל ליאור - המשנה למנכ"ל פנינסולה. אבני הסביר כי ההלוואות יינתנו לחברות למטרת צמיחה; בין היתר, בכדי להרחיב מפעלים ולהגדיל את כושר הייצור, להרחיב ולהשקיע בערוצי השיווק, בכדי לרכוש עסקים סינרגטיים (מתחרים, ספקים) וכדומה.

"בשוק האשראי כיום קיימים כ-3,500 עסקים בינוניים עם מחזור של 130-10 מיליון שקל; רבים מהם רוצים ויכולים לצמוח ולגדול, כמהים למקורות אשראי נוספים, אך לא קיבלו מענה מספק עד היום. כיום קיים מחסור משמעותי של מימון לעסקים בינוניים, וכאן תיכנס לפעולה הקרן החדשה, שתציע ללקוחותיה הלוואות ל-5 עד 10 שנים בתנאי מדיניות ביטחונות גמישה ותספק פתרון מימוני לטווח ארוך עם מאפיינים הוניים", הסביר פז.

פנינסולה, שנסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 166 מיליון שקל, הוקמה בשנת 2004 על ידי מיכה אבני, שמכהן כמנכ"ל ומחזיק בכ-21.6% ממניותיה. החברה עוסקת במתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים בישראל לצרכי הון חוזר, בעיקר באמצעות ניכיון צ'קים. לפני כשלושה חודשים השלים בית ההשקעות מיטב דש את רכישת השליטה (39.75%) בחברה, בתמורה לסכום כולל של כ-50 מיליון שקל.

הרכישה נעשתה כמהלך אסטרטגי להגביר את פעילותה של מיטב דש בתחום האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, וזאת על רקע המהלכים שקידם שר האוצר משה כחלון, לצמצום ריכוזיות הבנקים ולהכנסת שחקנים חדשים לשוק האשראי העסקי. באחרונה אושר תיקון לחוק הבנקאות שיאפשר לחברות מימון חוץ בנקאיות, כמו פנינסולה, לבצע הנפקת אג"ח לציבור, עד 2.5 מיליארד שקל.

לדברי אבני, "הקרן החדשה תשתמש ביכולות הקיימות ובתשתית הקיימת של פנינסולה, כמו גם בהיכרות המעמיקה של החברה עם השוק וברשת הקשרים הענפה שצברה החברה בשנות פעילותה, בכדי להתחיל את הפעילות באופן מידי ולתת את הפתרונות הטובים ביותר לבעלי העסקים. בעולם קיימות קרנות דומות למימון צמיחה לעסקים בינוניים, אך בארץ מדובר ביצירת קטגוריה חדשה".

ברקע לשינויים בתחום האשראי במשק, פנינסולה סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2015 ברווח נקי של כ-5.6 מיליון שקל, גידול של כ-33.8% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. סך תיק האשראי נטו ללקוחות עמד בסוף הרבעון על 368.6 מיליון שקל, לעומת כ-290.5 מיליון שקל בסוף 2014. התשואה על ההון בינואר-ספטמבר 2015 עמדה על כ-8.9%.

עוה"ד דניאל מרקוביץ ושי מרגלית ממשרד יגאל ארנון ושות' ייצגו את פנינסולה בהליכי המכרז.

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה
מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker