בקשה לייצוגית של מיליארד שקל נגד יוסי מימן: "דאג לרוקן את אמפל בכל דרך אפשרית"

קרן ההשקעות פורסט של ירון תמיר הגישה בקשה לתביעה ייצוגית בשם בעלי האג"ח של אמפל, להם חייבת החברה כ-1.1 מיליארד שקל: "אמפל ניסתה לחמוק מניהול הליכים בבית משפט בישראל, כצעד טקטי"

ערן אזרן
ערן אזרן

מזה שלוש שנים מתקיימים הליכים משפטיים בארה"ב כנגד אמפל אמריקן, חברת האחזקות שנשלטה בעבר על ידי יוסי מימן, וקרסה בסוף שנת 2012. אתמול התרחבו ההליכים גם לגבולות מדינת ישראל, לאחר שקרן ההשקעות הפרטית פורסט, המנוהלת על ידי ירון תמיר, הגישה לבית בקשה לתביעה ייצוגית נגד בעל השליטה לשעבר באמפל ונגד מנהליה, בשם מחזיקי איגרות החוב, להם חייבת אמפל כ-1.1 מיליארד שקל.

בכתב התביעה, שהוגש על ידי עורכי הדין גיא גיסין, יואל פרייליך ואמיר פז ממשרד גיסין ושות', מבקשת קרן פורסט - המחזיקה באג"ח אמפל בשווי של כ-20 מיליון שקל – כי בית המשפט יפסק לטובת מחזיקי האג"ח פיצוי כספי. הפיצוי יתבסס בין השאר על יתרת החוב של אמפל למחזיקי האג"ח – כ-210 מיליון שקל לסדרה א', כ-645 מיליון שקל לסדרה ב', וכ-250 מיליון שקל לסדרה ג'; וכן סכום של 28 מיליון שקל, כתביעה אישית נגד בעלי התפקידים בחברה.

בקשת התביעה, שהוגשה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כוללת האשמות קשות נגד מימן, סמנכ"לית הכספים לשעבר אירית אילוז, וחברי הדירקטוריון של אמפל. בין היתר, נטען כי מימן, בתמיכה פעילה של חברי הדירקטוריון, פעל באופן מכוון לרוקן את אמפל מנכסיה, על אף שידע שהפעולות יקשו על פירעון החוב למחזיקי האג"ח. לתביעה צורפו פרוטוקולים ומסמכים המצביעים לכאורה, על שיקול דעת לקוי של מימן וחברי הדירקטוריון בעת קבלת ואישור ההחלטות.

כתב התביעה מגולל את "סיפורה העגום של אמפל", מאז שמימן רכש את השליטה ב-2002. לשיטת התובעת, "מימן דאג לרוקן (את אמפל – ע"א) ממרבית נכסיה ולהותירה עם מלאי גדול של מזומנים, אותם דאג 'לחלץ' בכל דרך אפשרית – בין אם על דרך של מכירת נכסים שבשליטתו לחברה, בדרך של תשלום דמי ניהול מופרכים לחברה שבשליטתו, בדרך של קבלת 'הלוואות' בתנאים מפליגים תמורת בטחונות אפסיים ותנאי פירעון מגוחכים".

יוסי מימן יוסי ורשבסקיצילום: טס שפלן

כך, נטען כי במהלך השנים שולמו לחברת מרחב, בשליטתו של מימן, דמי ניהול וייעוץ "בסכומי עתק ללא שהוצגה הצדקה לכך" (מרחב היתה זכאית לתשלום שנתי של כ-10 מיליון שקל, ובחלק מהשנים גם לתשלום של 50% מההוצאות). כמו כן נטען הדחיית החוזרת בהלוואה של 20 מיליון דולר שנטלה מרחב מאמפל לצורך פרויקט להפקת אתנול בקולומביה, אושרה באופן לא תקין; וכן שאמפל העניקה למימן שכר ובונוסים מפליגים שלא שיקפו את מצב החברה באותו הזמן.

לצד הטענות בנוגע לשכר מופלג ולעסקות בעלי עניין בעייתיות, בכתב התביעה נטען כי אמפל קיבלה במודע, "כצעד טקטי", החלטה לנהל את ההליכים המשפטיים בארה"ב ולא בישראל, על מנת להקשות על בעלי האג"ח. "הדבר נעשה במטרה להותיר את מוטת השליטה בידי קברניטי אמפל, לקבל הגנה מפני נושים ולחמוק מניהול הליכים בבית משפט בישראל (למרות שמרכז הנשייה העיקרית של החברה הייתה בישראל) ולהרחיק את מחזיקי ניירות הערך הישראלים מיכולת לפעול להגנת זכויותיהם, באמצעות העמסת עלויות בלתי אפשריות", נכתב.

אמפל, שמאוגדת בניו-יורק, היתה בעבר חברה ציבורית שנסחרה בנאסד"ק ושהנפיקה אג"ח סחירות בתל אביב. אמפל, שהחזיקה במניותיה של חברת EMG – ספקית הגז ממצרים לישראל, נקלעה לקשיים על רקע ביטול הסכם הגז המצרי-ישראלי ב-2012, בעקבות ההפיכות במצרים ופיצוץ צינור הגז בסיני. ב-2013, לאחר שאמפל לא עמדה בתשלום למחזיקי האג"ח, בית המשפט בארה"ב הורה על הקפאת הליכים לחברה ומינוי נאמן.

יצוין כי בימים אלה נמשכים הליכי חדלות הפירעון נגד אמפל בארה"ב (Chapter 7). במסגרת ההליכים הוגשה כנגד מימן וחלק ממנהליה של אמפל תביעה על די הנאמן, עו"ד אלכס ספיץ, בנוגע להלוואה שנטלה מרחב (שלה מימן ערב באופן אישי). לפני כשלושה חודשים חייב ביהמ"ש בניו-יורק את מימן להחזיר את ההלוואה. בהתאם לחוק ניירות ערך הישראלי, מימן ושאר הנתבעים יידרשו כעת להוכיח בפני בית המשפט הישראלי כי פעלו כראוי בכל הנוגע להתנהלותם באמפל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker