פאי קרדיה של כלל ביוטכנולוגיה גייסה 10 מיליון דולר מענקית בינלאומית של ציוד רפואי

ענקית הציוד הרפואי הבינלאומית קיבלה זכויות מסוימות, כולל זכות ראשונים לניהול משא ומתן לרכישת פאי קרדיה

יורם גביזון
יורם גביזון

Pi Cardia (פאי קרדיה), חברה מוחזקת של כלל ביוטכנולוגיה, עשויה להצטרף לחברות ישראליות הפועלות בתחום רפואת הלב ולהימכר לחברה בינלאומית. פאי קרדיה חתמה אתמול על הסכם עם ענקית ציוד רפואי בינלאומית מובילה שלפיו, תקצה לה 25% ממניותיה תמורת 10 מיליון דולר — כלומר, לפי שווי חברה של 40 מיליון דולר לאחר ההשקעה.

צילום: ניר קידר

ענקית הציוד הרפואי קיבלה זכויות מסוימות לתקופה קצובה ממועד השלמת ההשקעה, כולל זכות ראשונים לניהול מו"מ לרכישת פאי קרדיה. לפי הערכות, אחת משלוש חברות הציוד הרפואי — בוסטון סיינטיפיק, אבוט וסט.ג'וד — היא שהשקיעה בפאי קרדיה. בעקבות ההשקעה, קרן אנטומיה, שבה מחזיקה כלל ביוטכנולוגיה (50%) תחזיק ב–17% ממניות פאי קרדיה (15% בדילול מלא), וכלל ביוטכנולוגיה תחזיק ישירות ב–12% ממניות פאי קרדיה (11% בדילול מלא). קרן אנטומיה היא זרוע ההשקעות של כלל ביוטכנולוגיה בטכנולוגיות ציוד רפואי.

פאי קרדיה, שהוקמה ב–2009, מפתחת צנתר קרדיולוגי חדשני המיועד לטיפול בחולים הסובלים מהיצרות המסתם האורטלי בלב, המאפשר לדם לזרום בין החדר השמאלי לאבי העורקים. הצנטר מיועד לשפר את תפקוד המסתם ללא צורך בהחלפתו בפרוצדורה ניתוחית או צינתורית מורכבת. המוצר נמצא בשלב הניסויים הקליניים.

הבעיה העיקרית של המסתמים היא הצטברות סידן שהופכת את עלעלי המסתם לנוקשים, מקטינה את ספיקת הלב וגורמת להידרדרות במצב החולה עד למותו. סטנדרט הטיפול הנוכחי הוא החלפת מסתם בניתוח לב פתוח או השתלת מסתם חדש בצנתור באמצעות מוצרים של חברות ישראליות כמו PVT שרכשה אדווארדס ב–2003 ב–155 מיליון דולר, ו–Ventor שרכשה מדטרוניק ב–2009 ב–325 מיליון דולר; עלות תהליך זה עשויה להגיע עד 70 אלף דולר, כולל שתל שמחירו 25–30 אלף דולר; טיפול זה כרוך באשפוז ארוך יחסית ונלווים לו סיבוכים.

פאי קרדיה, הנמצאת תחת ניהולו של ארז גולן, פיתחה את Leaflex שהוא צנתר (קטטר) דק וקטן מאלה הקיימים (משום שאינו צריך לשאת מסתם חדש); פרוצדורה מהירה ופשוטה יחסית באמצעותו מרככת את עלעלי המסתם ומשפרת משמעותית את תפקוד מסתם הלב והתסמינים שמהם סובלים החולים. בפאי קרדיה מעריכים כי המוצר עשוי להקטין את עלות הטיפול ב–50%–70% ולאפשר טיפול בחולים שהשתלת מסתם בעייתית מבחינתם. שוק מסתמי הלב נאמד ב–4–5 מיליארד דולר בשנה וצומח בקצב דו־ספרתי, בין השאר, משום שהרף לביצוע החלפת מסתם באמצעות צנתור יורד והולך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker