לקראת הנפקת האג"ח - המשביר התחייבה בפני המוסדיים: "כל עוד איגרות החוב נמצאות במחזור, נתמקד בעסקי הליבה"

המשביר מתכוונת לגייס 75 מיליון שקל בהנפקה של סדרת אג"ח חדשה. שווי הבטוחות בהנפקה עודכן בשבוע שעבר כלפי מטה ב–105 מיליון שקל, לאחר שרשות ניירות ערך דרשה מהמשביר לפרסם הערכות שווי מעודכנות ולהציג את שווי החברות, ולא את שווי הפעילות

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת המשביר 365, הנמצאת בשליטת רמי שביט, מתכוונת לגייס ביום חמישי הקרוב 75 מיליון שקל באמצעות הנפקה של סדרת אג"ח חדשה. הגיוס, שנערך כשנה לאחר שהמשביר נכשלה בניסיון הנפקה קודם, יוצא לפועל לאחר ששווי הבטוחות — מניות החברות הבנות המשביר בתי כל בו ורשת הדראגסטור ניו פארם — עודכן מטה ב–105 מיליון שקל, בעקבות דין ודברים עם רשות ניירות ערך.

כמקובל בהליך הנפקה, אתמול פירסמה המשביר נוסח סופי לטיוטת שטר הנאמנות לסדרת האג"ח (סדרה ד'). טיוטת שטר הנאמנות, שהיא הרביעית במספר, עודכנה בהתאם לדרישותיהם של הגופים המוסדיים שעמם נפגשה החברה בסבב המצגות ("רואד שואו") לקראת הגיוס.

סניף של המשביר לצרכן בתל אביב
סניף של המשביר לצרכן בתל אביבצילום: ניר קידר

נראה כי הפעם הגופים המוסדיים השתדלו ל"גדר סיכונים" בכל הנוגע לאסטרטגיה העסקית של המשביר. זאת, ברקע להשקעות הכושלות שהוביל בשנים האחרונות שביט, שמכהן כמנכ"ל המשביר. השקעות אלה כללו, בין היתר, את רכישת רשת הציוד המשרדי אופיס דיפו (שהגיעה לפירוק), רשת הקמעונות קוסט 365 (שנמכרה בהפסדים עמוקים) ורשת האופנה ג'אמפ (שקרסה).

כך, בשטר הנאמנות התחייבה המשביר כי כל עוד אג"ח ד' קיימות במחזור, עיקר פעילותה יישמר בתחום עסקי הליבה בלבד. כלומר, בתחומי הקמעונות (אופנה, עולם הבית וזכיינות), הדראגסטורס והקוסמטיקה (ניו פארם) ומועדון הלקוחות. בנוסף, התחייבה המשביר כי היחס בין שווי הבטוחות לבין היקף החוב לא יעלה על 50%. זאת, כשניתן יהיה להרחיב את סדרת האג"ח עד לסכום מקסימלי של 150 מיליון שקל.

בסבב הפגישות עם המוסדיים, דרשה רשות ניירות מהמשביר לפרסם הערכות שווי מעודכנות לבתי הכל בו ולניו פארם. זאת מאחר שהערכות השווי שפירסמה היו עדכניות לדצמבר 2014 (בתי הכל בו) וליוני 2015 (ניו פארם). בנוסף, הרשות דרשה כי המשביר תנקוב את שווי החברות עצמן ולא את שווי הפעילות (שאינו משקלל את היקף החוב של החברות).

בעקבות זאת, המשביר פירסמה מצגת מעודכנת, שבה שווי הבטחות היה 410 מיליון שקל (300 מיליון שקל לבתי הכל בו ו–110 מיליון שקל לניו ופארם), חלף שווי של 515 מיליון שקל במצגת הראשונה. היום צפויה המשביר לפרסם את הערכות השווי המלאות, שהוכנו בידי לאור ייעוץ והשקעות. עם הפרסום, המשביר צפויה לקבל היתר הנפקה ולצאת לגיוס בתוך 48 שעות.

הערכת השווי מבוססת על היוון תזרימי מזומנים חזויים ב–2016–2019, תחת הנחה לצמיחה שנתית של 2.7% במכירות בחנויות זהות בבתי הכל בו, וצמיחה של 1.4%–3.6% בכלל המכירות. מדובר בהנחות אופטימית, לנוכח העובדה שסך הפדיון בבתי הכל בו ובניו פארם דווקא ירד בתשעת החודשים הראשונים של 2015 ב–5.3% בהשוואה לתקופה המקבילה ב–2014; והפדיון בחנויות זהות קטן ב–4.2%.

מאז ניסיון ההנפקה הקודם, המשביר ביצעה כמה מהלכים ששיפרו את מצבה הפיננסי. ההון העצמי (המיוחס לבעלים) גדל ל–132 מיליון שקל. זאת, בין היתר, בעקבות שני גיוסי הון שבוצעו מהכשרה ביטוח ומהפניקס. בנוסף, הקבוצה המשיכה להתייעל באמצעות איחוד של מטות המשביר בתי כלבו ורשת ניו פארם, מהלך שאמור לפי החברה לחסוך כ–15–30 מיליון שקל בשנה; וכן סיימה לבצע הפרשות בגין ההשקעה הבעייתית בקוסט 365.

אלא שמצבה התזרימי של המשביר עדיין אינו מספק. מדו"ח התזרים החזוי שצירפה לדו"חותיה הכספיים, עולה כי בנטרול הנפקת האג"ח המתוכננת (75 מיליון שקל) ומכירת השליטה (51%) בחברה הבת קשרי תעופה (35 מיליון שקל), המשביר נמצאת בגירעון תזרימי של 5 מיליון שקל. ואולם, במשביר כבר הצהירו בעבר כי יפעלו למכור את קשרי תעופה, הפועלת בתחום התיירות, או חלק ממנה; מהלך שצפוי לצבור תאוצה לנוכח תוצאותיה המשופרות ברבעון האחרון והירידה במחירי הדלק בעולם.

האג"ח שתנפיק המשביר הן שקליות למח"מ (משך חיים ממוצע) של ארבע שנים. תשלומי הריבית יהיו חצי־שנתיים (יוני ודצמבר), ופירעון הקרן יתבצע כך ש–16% מהקרן ישולמו בדצמבר 2018, כששאר התשלומים ייפרעו ב–2019–2021. המשביר התחייבה כי 25% מיליון שקל מכספי הגיוס יועברו לנאמן סדרה ב', על חשבון התשלום לפברואר 2017; או לחלופין לרכישה עצמית של אג"ח, אם התשואה תגיע ל–7% (המוקדם מהם). סדרה ב' נסחרת כעת בתשואה של 4.74%. את התמורה בגין ההנפקה, שמבוצעת בהובלת פועלים אי.בי.אי, מייעדת המשביר לפיתוח פעילות הקמעונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker