נפגעי יוטרייד: "אם ברשות ני"ע חשדו - למה הם לא סגרו את החברה כבר במאי?"

לקוחותיה של חברת הפורקס הקורסת יוטרייד מתחילים להבין שכספם כנראה ירד לטמיון: "לפני כמה חודשים הבטיחו לי שאקבל את הכסף בתוך שלושה ימים - עד היום הוא לא חזר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

המפרק הזמני של חברת הפורקס הקורסת יוטרייד, עו"ד אלעד עפארי ממשרד כהן וילצ'יק ושות', עתיד להגיש בקרוב לבית המשפט דו"ח ראשון עם ממצאיו על מצב החברה. עפארי עדיין לא הצליח ליצור קשר או לאתר את בעל השליטה ביוטרייד, אביב טלמור, ואת אחותו מעיין שהיתה מעורבת בפעילות החברה.

בשבוע שעבר, בעקבות בקשה שהגישה רשות ניירות ערך, הוציא השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי, צו סגירה מיידי ליוטרייד במעמד צד אחד. מראיות שהגישה הרשות עולה כי 350 לקוחות של יוטרייד איבדו את כל הכסף שהפקידו בידי החברה.

עו"ד אלעד עפארי
עו"ד אלעד עפארי

בקופת יוטרייד נותרו רק 300 אלף שקל — ולא 48 מיליון שקל שהיו אמורים להיות בה על פי הספרים. בעקבות הצו הגישו שני נושים של יוטרייד בקשה לפרק אותה. עקב כך מינה בסוף השבוע השופט איתן אורנשטיין — אחרי הצו שהוציא כבוב — מפרק זמני לחברה.

יוטרייד גייסה כסף ממשקיעים במטרה להשקיע אותו עבורם בהתאם לאלגוריתם שפיתחה החברה — ולהניב להם רווחים. אלא שרווחים כאלה לא נוצרו, וכעת מנסה המפרק לברר לאן נעלמו הכספים.

משיחות שקיימנו עם כמה משקיעים ביוטרייד עולה כי לא כולם מודעים לחומרת המצב ולא יודעים כי ייתכן שאיבדו את כל הכסף שהשקיעו דרך החברה. המשקיעים לא קיבלו הודעה מהחברה על סגירת פעילותה. המשקיעים לא רצו להזדהות בשמם.

"לא שמעתי דבר. מה המצב של החברה — מה קרה בה?", אמר לנו המשקיע בני (השמות פיקטיביים, שמות המשקיעים שמורים במערכת).

אביב טלמור
אביב טלמור, הבעלים של קבוצת יוטרייד

"שיחת הטלפון הכי יקרה שקיבלתי"

כמה מהלקוחות תולים את האחריות ברשות ני"ע, שפעלה מאוחר מדי. בני סיפר כי הוא ואשתו השקיעו יחדיו כ–200 אלף שקל ביוטרייד. "אני לא מבין איפה היתה רשות ני"ע במשך שבעה חודשים — למה היא לא סגרה את החברה כבר במאי? זה לא מספיק לתת התראה באתר. הם היו צריכים לסגור את הפעילות של החברה הזאת ברגע שעלה החשד כי מדובר בפעילות לא חוקית. בינתיים, עוד ועוד אנשים התפתו להשקיע שם".

המשקיעה גלי מספרת כי השקיעה ביוטרייד כ–160 אלף שקל. "נכנסתי להשקעה שם ביולי האחרון. מעצבן אותי לדעת שברשות ני"ע ידעו כבר במאי שמשהו לא בסדר בחברה הזאת — ולא עצרו את פעילותה. האזהרה של הרשות באה באיחור מבחינתי. מעצבן שפרשה כזאת יכולה לקרות בישראל ב–2015".

איך נודע לכם על הפרשה?

בני: "קראנו על כך בעיתון. איש לא טרח להזהיר אותנו שמתנהלת חקירה נגד החברה. נציגים של החברה נפגשו אתנו לפני שבועיים. אני בטוח שהם ידעו כי יש בעיות מול רשות ני"ע. אני חושב גם להגיש תביעה נגד אותו נציג כי יש לו אחריות — אף שהוא אמר לי בשיחת טלפון כי הוא בעצמו אחד מהנפגעים מהפרשה".

אבי: "ביקשתי למשוך חלק מהכסף שלי לפני כמה חודשים בגלל בעיות בעסק שלי. הבטיחו שאקבל את הכסף בתוך שלושה ימים — עד היום הוא לא הוחזר. עורך הדין שלי הגיע להסדר מול החברה לפריסת תשלומים, אבל גם בזה הם לא עמדו".

גלי: "ברגע שראיתי כי ממשיכים לסחור בכסף שלי ולהפסיד, אף שנתתי להם הוראת משיכה, הבנתי שמשהו לא בסדר. אז עירבתי את עורכי הדין".

לקוחות יוטרייד אינם בהכרח אמידים. כמה מהם אמרו לנו שאין להם נכסים נוספים, דירה או חסכונות אחרים.

מרבית המשקיעים לא ממש מבינים איך התגלגלו העניינים לכך שהם העבירו כסף לחברה. "אני לא יודעת איך הגיעו אלי. אולי נרשמתי לפני שנים למאגר החברה", אומרת גלי. "זאת שיחת הטלפון הכי יקרה שאי פעם עניתי לה, לצערי", קובל אבי.

האם נציגי יוטרייד הסבירו לכם מהם הסיכונים שכרוכים בהשקעה דרך החברה?

בני: "אמרו לי שזה לא פורקס — שמדובר באלגו־טרייד".

ואתה יודע מה ההבדל?

בני: "אם הייתי יודע, אולי לא הייתי ברשימת הנפגעים".

גלי: "חשבתי שהמחשב יבצע עבורי את ההשקעות בצורה חכמה יותר. השקעות שביצעתי עד כה לבד גרמו לי נזק".

אבי: "לא אמרו לי שזאת השקעה בטוחה. אבל כן אמרו לי שבשנים קודמות הם עשו תשואה של 7% בשנה. זה הרבה".

בני: "לא היו צריכים להסביר לי את הסיכון. הכל מסוכן בשוק ההון. עברנו כבר הרבה משברים. פעם במניות ופעם באיגרות חוב. יש לי הפסדים גם בתיק האג"ח בבנק מול רווחים במניות".

גלי: "אמרו לי שיגבילו את ההפסד שלי ל–10%. טעיתי לחשוב שההשקעה באלגו־טרייד מסוכנת פחות מההשקעות בניהול שלי".

יורם, לקוח אחר של יוטרייד, מספר: "אמרו לי שם שאוכל לקבל את הכסף בחזרה בתוך שלושה ימים אם אבקש. הסיכון נראה מועט".

גלי: "אני מבינה קצת בהשקעות, אבל בשביל להשקיע במניות אתה חייב מידע עודף — ואין לי אותו".

לפני שהשקיעה את כספה ביוטרייד, גלי ביצעה כמה בדיקות כדי להפיג חשדות שהתעוררו אצלה בקשר לחברה. "נפגשתי עם איש מכירות שלהם בשם אודי. חיפשתי על החברה מידע באינטרנט. לא נתקלתי בכתבות לא אוהדות. אחרי שהעברתי את הכסף, גיליתי שהיתה תביעה כלשהי נגד המנכ"ל בגין הונאה — אבל היא נסגרה והוא זוכה מחוסר אשמה. לא ראיתי לקוחות אחרים ומעולם לא פגשתי את טלמור (הבעלים של יוטרייד, אביב טלמור — ש"א)".

"ברור לי שהפסדתי 
את הכסף"

כמה מהמשקיעים עדיין מקווים שיראו חלק מכספם בחזרה. גלי: "קשה לי להאמין שכל הכסף הלך. אולי טלמור הוציא הרבה כסף על רכוש, ואפשר יהיה לאתר זאת".

אחרים אופטימיים פחות. "ברור לי שהפסדתי את הכסף", אומר אלי. בני מסכם: "כשקראתי בעיתון שהחברה נסגרה בצו בית משפט, הבנתי שהכסף אבוד ולעולם לא אראה אותו בחזרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker