"מכפילי הרווח נמוכים - יש מקום לקפיצה של 20% בשוק המניות האירופי"

הכלכלן הראשי של אקסלנס, יניב חברון, מעריך שעלייה במחיר הנפט תאיץ את התאוששותם של כלכלות ושוקי המניות במדינות המערב ■ למרות השיפור הצפוי בכלכלת ארה"ב, הוא מעריך שיהיו שם לא יותר משתי העלאות ריבית ב–2016 ■ ובישראל: "אין מצב להעלאת ריבית"

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

יניב חברון אופטימי. הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס בוחן את הכלכלה העולמית לקראת 2016, ורואה בעיקר הזדמנויות ופוטנציאל. בשיחה עמו פירט חברון כי כלכלות אירופה מתייצבות. לדבריו, בספרד רואים שיפור ניכר, מצבה של כלכלת איטליה סביר וגרמניה ממשיכה להפגין עוצמה.

חברון מוסיף כי קשה לצפות השפעה של אירועי טרור אפשריים על כלכלות היבשת, אבל אפילו בנהירת הפליטים לאירופה הוא רואה סימנים חיוביים: "אלה חדשות טובות לאירופה — שכן כך מגיעים אל היבשת אנשים צעירים, שמוכנים לעבוד קשה תמורת שכר נמוך".

לדבריו, הבעיה הגדולה של אירופה היא עדיין מאזני הבנקים ביבשת, שנפגעו מאוד ממשבר החובות. במגזרים אחרים בכלכלה האירופית, למשל ייצור כלי רכב, הוא צופה התאוששות — שתקבל רוח גבית מהמטבע האירופי החלש שיועיל ליצואניות, ותבוא לידי ביטוי גם בשוקי המניות.

"במדד הבורסות האירופיות יש מקום לקפיצה של 15%–20% ב–2016", אומר חברון. "מכפילי הרווח ביבשת הם נמוכים כעת. מכפיל הרווח של מדד המניות הגרמני המוביל DAX, למשל, הוא 13. להערכתנו, המכפיל אמור לחזור ל–17 בשנה הקרובה, אבל גם אם הוא יעלה ל–16 — זאת תהיה עלייה משמעותית".

עוד אומר חברון כי גם בארה"ב רואים סימנים ברורים להמשך ההתאוששות, וכי בניגוד לבנקים האירופים — הבנקים בארה"ב הם חזקים, כשגם שוק האשראי חזר לתפקד. גם בשוק המניות האמריקאי, לדבריו, המחירים אינם גבוהים — והוא מצביע על כך שהמכפילים של המדדים המובילים הם באזור 18, וששוקי המניות דישדשו ב–2015 יחד עם רווחי החברות, אבל כל זה צפוי להשתנות ב–2016, בין השאר בשל העוצמה שמפגינים הצרכנים האמריקאים.

מכוניות יוצאות ממפעל של פיאט באיטליה
מכוניות יוצאות ממפעל של פיאט באיטליהצילום: בלומברג

עם זאת, חברון מעריך כי למרות השיפור הצפוי בכלכלת ארה"ב, העלאות ריבית של הבנק הפדרלי צפויות להיות מעטות ומתונות בשנה הקרובה — ככל הנראה לא יותר משתי העלאות ריבית במשך השנה.

ירידה נוספת במחיר הנפט, שעלולה להעיב על המשך ההתאוששות הכלכלית, נראית בעיניו כבעלת סבירות נמוכה. להערכתו, הנפט יחזור לרמת מחירים של 60 דולר לחבית ויותר — מה שאמור לסייע לכלכלות ולשוקי המניות של ארה"ב, של מדינות צפון אירופה ושל רוסיה. אפילו עלייה למחיר של יותר מ–45 דולר לחבית תסייע, להערכתו, להתאוששות חברות האנרגיה האמריקאיות והרוסיות, ותעודד מאוד את כלכלות סקנדינביה.

חברון מעריך כי ברזיל, שאמורה ליהנות גם היא מעלייה במחיר הנפט, לא תתאושש במהרה. "הבעיות בברזיל הן בעיקר פוליטיות. להערכתי, גם האולימפיאדה שתתקיים באוגוסט 2016 בברזיל לא תסייע להתאוששות שוק המניות שם. הדבר היחיד שיכול באמת לשנות את המצב במדינה הזאת, לאחר הצניחה בשוקי המניות ובמטבע ב–2015, הוא חילופי שלטון. גם אם האלטרנטיבה השלטונית לא תהיה אידיאלית — הרי שבטווח הקצר, החלפתה של דילמה רוסף תעודד את המשקיעים".

להערכתו, תמחור שוק המניות הסיני "סביר". חברון חושב שהממשל הסיני פועל כדי לעודד את הצמיחה ומיישם צעדים נבונים, שנועדו להגביר את ההשתתפות של מגזרים נוספים בכלכלה, ולעודד את המשך תהליך העיור. "הסינים פועלים לצמצום האי־שוויון, שמעכב את ההתפתחות הכלכלית. הצריכה צפויה לקבל עידוד ממעבר של אוכלוסייה נוספת לערים. יש, למשל, משפחות שבהן רק הגברים עברו לעיר, כדי לפרנס את המשפחה, כשהנשים והילדים נותרו באזורים הכפריים — בשנים הקרובות נראה את הנשים והילדים מהמשפחות האלה עוברים גם הם לערים".

שוק נוסף שלפי חברון נראה מעניין להשקעה הוא הודו, הרבה בזכות הפעולות שנוקט הממשל שם כדי לפתח את הכלכלה. גם את שוק המניות הקוריאני הוא רואה אטרקטיבי מבחינת תמחור המניות, כמו לפני שנה, אבל המטבע החזק של דרום קוריאה עלול להמשיך לפגוע בהתפתחותו, כפי שהיה בשנה האחרונה.

יניב חברוןצילום: עופר וקנין

למרות הדאגות, הצמיחה בישראל טובה

על המשק הישראלי אומר חברון: "למרות הדאגות הגיאו־פוליטיות, הצמיחה היא טובה, יש גידול בהוצאה הציבורית, והצריכה צפויה לעלות. השאלה הגדולה בקשר למשק הישראלי נוגעת לצמיחת היצוא, לאחר שב–2015 היצוא נפגע בין השאר כתוצאה מהשביתה בכיל".

על המדיניות המוניטרית המקומית, הוא אומר: "אין מצב להעלאת ריבית. הסיבה היחידה להעלות ריבית היא המצב בשוק הדיור — אבל הממשלה כבר מטפלת ישירות בביקוש ובהיצע בשוק הזה, מה גם שבינתיים אין אינפלציה".

בנוגע לביצועי שוק המניות המקומי ב–2016, מעריך חברון: "גם התמחור בתל אביב נראה נמוך, עם מכפיל רווח באזור 13 למדד ת"א 25. הבעיה היא הרגולציה, שמעיקה על מגזרים רבים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker