יצחק תשובה: "קיימות עוד רזרבות נפט וגז רבות שטרם נתגלו באזור" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יצחק תשובה: "קיימות עוד רזרבות נפט וגז רבות שטרם נתגלו באזור"

חודש וחצי לפני הדיון בבג"ץ, שותפויות דלק קידוחים ואבנר החלו בסבב פגישות עם משקיעים ואנליסטים ופירסמו מצגת הכוללת את תוכנית הפיתוח המעודכנות למאגרים, וכן את ההשלכות הצניחה במחיר הנפט - על הפעילות העתידית

13תגובות

חודש וחצי לפני הדיון בבג"ץ בעניין "מתווה הגז", בקבוצת דלק מחממים מנועים לקראת הפיתוח האפשרי של מאגרי תמר ולווייתן. שותפויות דלק קידוחים ואבנר
  החלו בסבב פגישות עם משקיעים ואנליסטים ופירסמו מצגת הכוללת את תוכנית הפיתוח המעודכנות למאגרים, וכן את ההשלכות של השינויים בשוק האנרגיה העולמי - ובראשם הצניחה במחיר הנפט - על הפעילות העתידית.

השותפות בתמר – נובל אנרג'י, קבוצת דלק, ישראמקו ואלון גז - נערכות ליישום "תוכנית ההרחבה" של המאגר ב-2016, בעלות כוללת של 1.5-2 מיליארד דולר, וזאת בנוסף לכ-3 מיליארד דולר שכבר הושקעו בפרויקט. למימון חלקה בפרויקט ההרחבה, כ-465-620 מיליון דולר, דלק מתכוונת לבצע הרחבה של סדרת האג"ח "תמר בונד" או לחילופין, לבצע הנפקה של סדרה חדשה, על בסיס התזרים הצפוי מהסכם היצוא מתמר לחברת יוניון פנוסה הספרדית, וזאת בכפוף לקבלת החלטת השקעה.

כבר במאי 2014 קבוצת דלק הנפיקה אג"ח  ב-2 מיליארד דולר ("תמר בונד"), שיועדו לפיתוח מאגר לווייתן ולמחזור חוב. האג"ח – חמש סדרות בסכום של 400 מיליון דולר כל אחת - דורגו ברמה של AA, הנחשב לגבוה מאוד. האג"ח מציעות תשואות של בין 2.8% לפירעון ב-2016 ל-5.4% לפירעון ב-2025, נושאות ריבית דולרית, וייפרעו בתשלום אחד (בולט) בשנים: 2016, 2018, 2020, 2023 ו-2025. פירעון החוב מבוסס על התקבולים השוטפים של תמר ממכירת גז.

תוכנית ההרחבה של תמר, שמספק מאז מארס 2013 גז למשק ושמכיל כ-311 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז טבעי, כוללת הגדלה של כושר הייצור ל-20.5 BCM בשנה, לעומת כ-12 BCM כיום. התוכנית מתבססת על הנחת צינור שלישי מתמר לאסדות הטיפול; פיתוח מאגר הלוויין תמר SW, הנמצא בסמוך ל"תמר"; הנחת צינור ייצוא למצרים (לעיר דמאייטה, שבה נמצא מתקן הנזלת הגז של יוניון פנוסה); וכן הרחבת יכולת הטיפול בגז באסדת "מרי B", הסמוכה לאסדת תמר.

יצחק תשובה
גדעון לוין

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

"2016 תהיה שנת מפנה חיובית בפיתוח משק האנרגיה הישראלי. כמי שמחויב למדינת ישראל, לחברה הישראלית כולה ולמשקיעים, המחויבות שלנו היא להביא את הגז הטבעי בראש ובראשונה ל-2,000 מפעלים ישראליים שממתינים לפיתוח מאגרי הגז, ליצרני החשמל המקומיים ולמשק הישראלי כולו", אמר יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, במפגש האנליסטים, שנערך בבורסת תל אביב.

"אחרי כל העיכובים שהיו עד היום בפיתוח לווייתן, עכשיו, לאחר שראש ממשלת ישראל חתם על המתווה, ולאחר שהקבינט, הממשלה, וכנסת ישראל – אישרו אותו, אנו יוצאים לדרך ומתחילים בהגשמת החזון של קבוצת דלק. חזון שיהפוך את הקבוצה לשחקן חשוב גם במשק האנרגיה העולמי", הוסיף. זוהי ההתייחסות הראשונה של תשובה מאז אישורו של "מתווה הגז", הנוסח הרגולטורי השנוי במחלוקת שגובש בין המדינה לבין חברות האנרגיה הגדולות, ושהוכשר באמצעות עקיפת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים.

קבוצת דלק מחזיקה בכל מאגרי הגז הגדולים שמול חופי ישראל, בשותפות עם נובל אנרג'י האמריקאית. תשובה הדגיש כי אזור אגם הים התיכון המזרחי הוא "בעל פוטנציאל גדול ואדיר להספקת אנרגיה למקומות רבים בעולם. אני מאמין כי קיימות עוד רזרבות נפט וגז רבות שטרם נתגלו בכל האזור: בישראל, קפריסין, מצריים ובמקומות רבים נוספים. ככל שאלו יתגלו ויפותחו, ויהיו יותר מאגרים, כך יגברו שיתופי הפעולה באזור, בין המדינות והחברות. הדבר יגדיל את הרווחיות שלהן ויהווה גם גשר חשוב ליצירה משותפת ולבניית שלום ביננו לבין שכנינו".

"רצפת מחיר לנפט"

במפגש האנליסטים סקרו מנהלי קבוצת דלק את ההשלכות של הירידה במחיר הנפט על הפיתוח העתידי של המאגרים ועל פעילות החיפושים. במצגת למשקיעים הודגש כי הירידה במחיר הנפט הפכה פרויקטים רבים של הפקת נפט בעולם ללא כלכליים. לפי דלק, התוצאה היא יצירת "רצפה אפקטיבית למחיר הנפט", שלהערכת הקבוצה עשויה להביא לשינוי מגמה במחירי הנוזל השחור.

דלק צירפה למצגת את הערכותיהם של בנקים בעולם, לפיהן מחירי הנפט ישובו בשנים הבאות – 2016-2019 – לרמות גבוהות יותר של 50-70 דולר לחבית. בין היתר מזכירים את התחזיות של הבנקים HSBC, Barclays, UBS, Morgan Stanley, Credit Suisse, Jefferies, Wells Fargo ו-Santander. כמו כן מצורפת תחזיתו של קרטל הנפט העולמי, אופ"ק (OPEC), לפיו מחיר חבית נפט עשוי להגיע לרמה של כ-89 דולר ב-2018 ולכ-100 דולר לחבית ב-2020.

הנפט – שנסחר בסוף השבוע במחיר של 37.9 דולרים לחבית (מסוג ברנט) – משפיע על מחירי הגז, מאחר שחוזי המכר מוצמדים למחירי הנפט; וכן מאחר שמחיר נפט נמוך מפחית את עלויות הדלקים - ומייתר את השימוש בגז הטבעי הזול. בקבוצה צופים עודף היצע של גז בשווקים העולמיים בטווח הקצר, אך עליית מחירים בטווחים הבינוני והארוך.

"השינויים בשוק האנרגיה העולמי והצניחה במחיר הנפט מייצרים הזדמנות השקעה ייחודית וחד פעמית לקבוצת דלק ולשותפויות, בישראל ובעולם. עכשיו הזמן להיערך לשינוי במגמת מחירי הנפט, לפעול לקידום תכניות הפיתוח בישראל ולייצוא הגז ולקידום החזון של הפיכת קבוצת דלק לשחקן אנרגיה בינ"ל תוך ניצול ההזדמנויות לרכישת נכסי נפט בחו"ל", הסביר יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, גדעון תדמור.

בקבוצת דלק הדגישו כי הסביבה הנוכחית מהווה כר נוח לביצוע ההשקעות בתמר ובלווייתן– בעיקר בשל הירידה בעלויות של הציוד, כתוצאה מביטול פרויקטים שונים בעולם. "זה הזמן להשקיע בפיתוח הפרויקטים בישראל; זה הזמן להיערך לייצוא הגז מישראל למתקני ההנזלה במצרים; וזה הזמן לנצל הזדמנויות רכישת נכסי נפט בחו"ל", הדגישו במצגת.

יצוין כי בקבוצת דלק מעוניינים מזה תקופה להעמיק את פעילותם בתחום האנרגיה, באמצעות רכישה של מפעילת קידוחים – ומזה תקופה מחפשת הקבוצה יעד לרכישה. במקביל, בדלק ביצעו השקעות במאות מיליוני דולרים בחברות אנרגיה מובילות בעולם – ששווין צנח בעקבות הנפילה במחיר הנפט (בין היתר, הקבוצה ביצעה השקעות במניות השותפה – נובל אנרג'י, חברת וודסייד האוסטרלית וחברות נוספות).

ומה עם לווייתן?

"פיתוח לווייתן והרחבת תמר על מסלול המראה", הדגישה קבוצת דלק במצגת לאנליסטים. לדברי מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו, "2016 תהיה שנה של עשייה וקידום פיתוח תגליות הגז. במהלך השנה הקרובה נפעל לקדם עמידה בשורה של אבני דרך - מחתימה על חוזי ייצוא אזוריים, קבלת מימון ואופטימיזציה של תכניות הפיתוח, כאשר היעד הוא קבלת החלטת השקעה לפיתוח לווייתן והרחבת פרויקט תמר בהקדם האפשרי".

תכנית העבודה, כפי שהוצגה, כוללת "התקדמות בשלושה מסלולים מקבילים": המסלול הראשון הוא חתימה על הסכמים מסחריים מחייבים בין השותפות במאגרים לצדדים נוספים (בלווייתן – הסכמים עם בריטיש גז, חברת החשמל של ירדן, ולקוחות פרטיים בישראל ובמצרים; בתמר – הסכמים עם יוניון פנוסה, מפעלי ים המלח הירדניים, ולקוחות פרטיים בישראל ובמצרים). עד כה נחתמו רק מזכרי הבנות ראשוניים עם הלקוחות.

המסלול השני מתייחס ל"פן ההנדסי-התכנוני", שכולל את פיתוח לווייתן (שלב א') והרחבת כושר הייצור של תמר, כאמור. תוכנית הפיתוח של לווייתן מתבססת על מתקן ימי צף (FPSO) שימוקם כ-40 ק"מ מהחוף או מעל המאגר. המתקן יספק כ-16  BCMבשנה, כאשר ונבחנת אופציה להגדיל את כושר ההפקה ל-18 BCMבשנה, בהתאם לצרכים של בריטיש גז – הלקוחה העיקרית. עלות הפיתוח הצפויה מסתכמת בכ-6-6.5 מיליארד דולר, אך בקבוצת דלק הדגישו כי "נבחנות דרכים שונות להוזלת העלות לאור ההזדמנות בשווקים".

התוכנית לפיתוח לווייתן נשענת בעיקר על חוזה היצוא לבריטיש גז, שמחזיקה במתקני הנזלה (LNG) במצרים. "מתווה הגז" מאפשר לשר האנרגיה להעניק לחברה זרה רישיון, ללא מכרז, להקמת צינור למטרות ייצוא גז. בפועל, הסעיף יאפשר לבריטיש גז להקים ולהפעיל צינור מלווייתן למתקן ההנזלה במצרים – ובכך הוא סולל את הדרך להסכם מחייב עם בריטיש גז.

המסלול השלישי בתוכנית העבודה נוגע לאפיק המימוני: בלווייתן הוא כולל חתימת הסכמי מימון עם קונסורציום של בנקים בינלאומיים למימון עלויות ההשקעה הראשוניות; ובתמר – השגת מימון להרחבת ההפקה מהמאגר. מהמצגת עולה כי דלק קידוחים ואבנר נמצאות במו"מ על הסכמי מסגרת למימון חלקן בפיתוח פרויקט לוויתן – כ-2 מיליארד דולר; וכמו כן צוין ש"קיים ביקוש ער מצד בנקים זרים ומקומיים להשתתף במימון". בקבוצה הדגישו כי היעד המרכזי הוא קבלת החלטות השקעה על פיתוח לוויתן והרחבת תמר ב-2016.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#