הקרב על מע"מ 0% בתחבורה, מים וחשמל מגיע לממשלה

בהצעת החוק שתידון היום בממשלה לא נאמר מה עלותה הכספית, וכיצד יובטח כי מביטול המע"מ ייהנו בעיקר השכבות החלשות ■ דרעי דבק ביוזמה חרף ניסיונות השכנוע מצד ראש הממשלה, משרד האוצר ונגידת בנק ישראל לוותר עליה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הממשלה תדון היום בהצעת חוק של שר הפריפריה אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון להורדת המע"מ על תחבורה ציבורית, חשמל ומים ל-0% (לעומת 17% כיום), כדי להיטיב עם השכבות החלשות באוכלוסייה. הממשלה צפויה לאשר את הצעת החוק.

זהו תיקון לחוק המע"מ מ-1975, בהתאם להחלטת הממשלה מ-5 באוגוסט 2015, להחיל מע"מ 0% החל ב-1 בינואר 2016, אך כרגע נראה כי הסיכוי שהיא תתבצע במועד זה קלוש, שכן אחרי שהצעת החוק תאושר בממשלה היא תצטרך לעבור בכנסת בשלוש קריאות. בהצעת החוק שהוגשה לממשלה לא נאמר מה עלותה הכספית לתקציב המדינה, וגם לא נאמר כיצד יובטח כי מביטול המע"מ על שלושת מוצרי היסוד האלה ייהנו בעיקר השכבות החלשות.

שר האוצר משה כחלון והשר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעיצילום: אלכס קולומויסקי

הצעת החוק היא פרי יוזמה של דרעי ואחת מהבטחות היסוד של ש"ס במסע הבחירות לכנסת, והיא סוכמה גם בהסכם הקואליציוני שעליו חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ודרעי, לפני הקמת הממשלה הנוכחית.

בהצעת החוק שהונחה על שולחן הממשלה נאמר כי למדינת ישראל אינטרס לעודד שימוש בתחבורה הציבורית, וכי כבר כיום היא מסובסדת במיליארדי שקלים בשנה על ידי המדינה. מדובר במוצר בסיסי שנמצא בפיקוח, ובהצעת החוק נאמר כי אין חשש להשלכות רוחב כתוצאה מהורדת המע"מ (בניגוד לדעת האוצר), וכי משקי בית בעשירונים הנמוכים צורכים יותר תחבורה ציבורית. עוד נאמר בהצעת החוק, כי בעבר לא הוטל מע"מ על צריכת מים, וביטול המע"מ יגדיל את ההכנסה הפנויה של משקי הבית בעשירונים הנמוכים באוכלוסייה.

בחודש שעבר ניסו ראש הממשלה, משרד האוצר ונגידת בנק ישראל לשכנע את דרעי לרדת מהיוזמה למע"מ 0% על תחבורה הציבורית, חשמל ומים, בטענה כי שיעורי מע"מ שונים יפגעו ביכולת הגבייה של רשות המסים, אך דרעי לא ויתר. נאמר לדרעי כי עלות מע"מ 0% בתחבורה הציבורית היא 650 מיליון שקל בשנה. ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, הציע לדרעי שתי חלופות בנוגע לתחבורה הציבורית: הנחות של 30%-50% במחירי התחבורה הציבורית צפונה מחדרה ודרומה מגדרה; והוזלת המחירים לנוער ב-50%, עם הבטחה שמחיר נסיעה לנוער לא יעלה על 25 שקל. ההצעה השנייה היתה הנחה שווה בכל הארץ בתחבורה הציבורית בשיעור של 14.5%. דרעי דחה את שתי ההצעות, אך הסכים כי הצעת החוק למע"מ 0% לא תעלה לפני אישור תקציב המדינה ל-2016-2015 בכנסת, כפי שדרש תחילה, אלא לאחר האישור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker