לראשונה: מזרחי-טפחות ינפיק כרטיסי לאומי קארד

בחודש הבא יחל שיתוף פעולה בין בנק מזרחי־טפחות לבין חברת האשראי, השייכת לבנק לאומי וקבוצת עזריאלי ■ ההסכם ייצא לפועל זמן קצר לאחר פרסום המלצות הביניים של ועדת שטרום, שדנה בהפרדת הבעלות בחברות האשראי מהבנקים

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בתום חודשים של היערכות והכנות, ייצא לפועל בתחילת ינואר 2016 שיתוף פעולה ראשון בין בנק מזרחי־טפחות לבין חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, הנמצאת בשליטת בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%).עבור לאומי קארד מדובר בהסכם ראשון מסוגו, שכן עד כה היה כרטיס זה בלעדי ללקוחות קבוצת לאומי. 
שיתוף הפעולה יושק היום באירוע שיתקיים במתחם איירפורט סיטי, בהשתתפות נציגי ההנהלה של הבנק ושל חברת כרטיסי האשראי.

ההודעה על שיתוף הפעולה מתפרסמת זמן קצר לאחר פרסום המלצות הביניים של ועדת שטרום להגברת התחרות באשראי הצרכני. בין היתר, המליצה הוועדה על הפרדת הבעלות של בנק הפועלים בחברת ישראכרט ושל בנק לאומי בחברת לאומי קארד. עוד המליצה הוועדה כי בשלב זה תישאר הבעלות בחברת כאל בידי בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי.

חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארד
חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארדצילום: רפי דלויה

המלצות נוספות של הוועדה נוגעות לכך שהפועלים ולאומי לא יוכלו להנפיק כרטיסי אשראי לחיוב נדחה במשך כארבע שנים. זאת, כדי להעניק "הגנת ינוקא" (הגנה הניתנת ליצרן חדש מפני כוחם של שחקנים דומיננטיים הפועלים זמן רב באותו שוק. מ"ר) לחברות כרטיסי האשראי המופרדות - ולאפשר להן למצוא מקורות להעמדת מסגרות אשראי גדולות ללקוחות שעד כה היו מוענקות להם על ידי הבנקים, שעמם היו חתומים על הסכמים בהיקף של כ-55 מיליארד שקל.

בעוד שמזרחי־טפחות הוא הבנק היחיד מבין חמשת הבנקים הגדולים (לצד דיסקונט, לאומי, הפועלים והבינלאומי) שאינו מחזיק בחברת כרטיסי אשראי משלו ולא יוכל לרכוש לו חברה כזו. אך להבדיל מהפועלים ומלאומי, מזרחי־טפחות יוכל להנפיק את כל סוגי כרטיסי האשראי. בכך יהפוך לבנק היחיד שינפיק מעתה למאות אלפי לקוחותיו כרטיסי אשראי משלוש הקבוצות - ישראכרט, לאומי קארד וכאל.

אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות
אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: תומר אפלבאום

הכנסותיו של מזרחי־טפחות מפעילות כרטיסי אשראי בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הסתכמו בכ-135 מיליון שקל. בעקבות שיתוף הפעולה עם לאומי קארד, צפויות הכנסות הבנק לגדול - וכך גם הכנסותיה של חברת לאומי קארד, שהציגה בינואר־ספטמבר 2015 הכנסות של כ-656 מיליון שקל מעסקות בכרטיסי אשראי.

במקביל, לאומי קארד בוחנת שיתופי פעולה מסוג זה גם עם בנקים אחרים, בינוניים וקטנים.

יש לציין כי בנוסף להטבות שנותנות חברות כרטיסי האשראי ללקוחותיהן, גם מזרחי־טפחות מעניק הטבות ייחודיות למועדון הלקוחות של הבנק במסגרת שיתופי הפעולה שהוא מייצר עם ספקים רבים.

חברת לאומי קארד מנפיקה כרטיסי ויזה ומאסטרקארד בלבד, בעוד שישראכרט מנפיקה כרטיסי ויזה מאסטרקארד ואמריקן אקספרס, ואילו כאל מנפיקה כרטיסי ויזה, מאסטרקארד ודיינרס.

משמעות הדבר היא שההסכם עם לאומי קארד יוכל להגביר את התחרות בין חברות כרטיסי האשראי בכל הנוגע להטבות הנלוות לכרטיסי הוויזה והמאסטרקארד שיוכלו להציע מעתה ללקוחות מזרחי־טפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker