מנכ"ל אפריקה ישראל: אי אפשר לצפות שכל פעם שתהיה בעיה באג"ח - שלבייב יעזור

בכירי החברה הגיעו הבוקר אל מלון קראון פלאזה בת"א, בכדי לנסות ולהפיג את החששות של מחזיקי אג"ח מסדרות כ"ו, כ"ז וכ"ח להם חייבת החברה כ-3.5 מילארד שקל ■ אברהם נובוגרוצקי: "אנחנו דואגים שבקופה תמיד יהיה כסף שנה קדימה"

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

חמש וחצי שנים לאחר שהשלימה את הסדר החוב הענק בהיקף של כ-8 מיליארד שקל מול מחזיקי האג"ח והבנקים, נאלצה חברת אפריקה ישראל להשקעות, שבשליטת לב לבייב, להתייצב הבוקר בשעה 10:00 במלון קראון פלאזה בת"א, בכדי לנסות ולהפיג את החששות של מחזיקי אג"ח מסדרות כ"ו, כ"ז וכ"ח.

החברה חייבת למחזיקי האג"חים בסדרות אלו כ-3.6 מיליארד שקל, והבוקר נאלצה להוכיח כי יש ביכולתה לעמוד במלוא התחייבויותיה ללא צורך בהסדר חוב נוסף, זאת למרות שאיגרות החוב נסחרות במחירים של 60-40 אגורות לאיגרת - מחירים הנמוכים בעשרות אחוזים מערך הפארי (ערך התחייבוייתי מלא אם האג"ח היו נפרעות כיום) – מחירים המשקפים תשואות לפדיון זבל של עד כ-30%.

אסיפת בעלי אג"ח אפריקה ישראל
אסיפת בעלי אג"ח של אפריקה ישראלצילום: אייל טואג

לבייב עצמו שהזרים לתוך אפריקה, במסגרת ההסדר הקודם, כ-765 מיליון שקל ועוד קודם לכן כ-800 מיליון שקל, לא הגיע לאסיפה שאותה הוביל מנכ"ל אפריקה ישראל אברהם נובוגרוצקי (נובו) וסמנכ"ל הכספים מנשה שגיב. באולם נכח גם נדב גרינשפון יד ימינו של לבייב, המשמש כסגן יו"ר אפריקה ישראל ומנכ"ל החברה האם מורנד הפרטית.

במהלך האסיפה ניסה נובו לשדר מסר כי אם יתנו לאפריקה זמן היא תוכל להשביח את נכסיה וכן חזר ואמר כי לחברה יש מספיק כסף לעמוד בהתחייבויותיה לפחות בשנתיים הקרובות.

"אפי פיתוח (המרכזת את פעילות הנדל"ן של אפריקה ברוסיה) הנה חברה מאוד דומיננטית באפריקה והיא חשובה לנו", אמר נובוגרוצקי. יש קניון לנו ענק במוסקווה והוא מאוד מצליח, ויש עוד נכסים טובים הממוקמים במקומות מאוד טובים. זה הנכס שמוביל את החברה והוא ישמש אותה הרבה שנים. יחד עם זאת אנחנו לא יכולים להתעלם מהמצב הכלכלי ברוסיה ומה שקרה שם בשנה האחרונה כשמחיר חבית לנפט ירד מ-100 ל-30 דולר ושער החליפין של הרובל מול הדולר הגיע לכ-70".

לגבי אפריקה תעשיות הוא אמר כי "החברה היתה בכותרות לא מעט, רק על אי-ניקיון כפיים בשני מישורים: משיכות לא חוקיות של מיליוני דולרים בודדים ושינויים בדוחות הכספיים - אלה דברים שלא לא מתאימים לנו ולא צריכים להיות בבית ספרנו. היו לנו גנבים שרוחצים באי ניקיון כפיים. זה לא צריך לקרות. אני ונדב גרינשפון  נמצאים עמוק בתוך החברות הבנות כדי להוציא אותן מהאפלה לאור באופן די מהיר. המנכ"ל של אפריקה תעשיות (אבי מוטולה) פוטר בגלל חריגות בתקציב במפעל בירוחם ולא מדברים אחרים".

"המסר שלי הוא שלא חייבים לגעת ברוסיה בשנים הקרובות", ציין נובוגרוצקי. "יש לנו גם מספיק זמן ונכסים כדי לתת לעסק הזה להתרומם. ברוסיה היתה קטסטרופה, אבל לא יכול להיות מצב שרוסיה לא תשתנה. עוד 5-4 שנים רוסיה תהיה במקום אחר מאשר היום. עד אז אנחנו יכולים לשרת את החוב גם בעזרת הנכסים שיש באמתחתנו במזרח אירופה ובישראל. הריביות על האג"חים לא נמוכות אבל אנחנו משרתים אותם בנאמנות ודואגים שבקופה תמיד יהיה כסף שנה קדימה. אי אפשר לבנות שכל פעם שתהיה בעיה באג"ח או מניה - אז לבייב יעזור ויתקן".

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker