אורמת צפויה להשתתף במכרז להקמת תחנות כוח של 210 מגה-ואט בקניה

המכרז יתבסס על מאגר גיאותרמי בסמוך לתחנת הכוח של אורמת שהספקה הוא 110 מגה-ואט ■ קניה מתכננת להגדיל את ייצור החשמל מאנרגיה גיאותרמית - עד 5,000 מגה־ואט ב-2030

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת אורמת טכנולוגיות, שממוקדת בייזום, הקמה וייצור חשמל מאנרגיה גיאותרמית, צפויה להשתתף בשני מכרזים שתפרסם חברת החשמל של קניה להרחבת מתחם אולקריה. שני המכרזים שיפורסמו בפברואר 2016 יהיו להקמת תחנת הכוח אולקריה 5 בהספק של 140 מגה-ואט ולהקמת אולקריה 6 בהספק של 70 מגה-ואט. המכרזים שיפורסמו מתייחסים לשטח שבבעלות חברת KenGen שמייצרת 1,600 מגה־ואט, כלומר 80% מכושר הייצור הכולל של קניה.

אולקריה היא תחנת הכוח הגיאותרמית הגדולה ביותר שבבעלותה של , שבשליטת קרן פימי ומשפחת ברוניצקי. התחנה כוללת ארבע יחידות שהספקן הכולל הוא 110 מגה־ואט, והן הוקמו בהשקעה כוללת של 338 מיליון דולר.

אורמת טכנולוגיות חתמה בדצמבר 2014 על הסכם מתוקן למכירת חשמל לחברת החשמל של קניה KPLC לתקופה של 20 שנה, כלומר עד סוף 2034. על פי ההסכם, תגדיל אורמת טכנולוגיות, שמנוהלת בידי יצחק אנג'ל, את הספקו של מתחם אולקריה ב-24 מגה־ואט ל-134 מגה־ואט בהשקעה של 100 מיליון דולר. הרחבת הפרויקט, שתיכנס להפעלה מסחרית במחצית השנייה של 2016, תגדיל את הכנסותיה של אורמת טכנולוגיות מהמתחם ב-18 מיליון דולר ל-82 מיליון דולר בשנה. קניה היא השוק החשוב ביותר של אורמת טכנולוגיות למעט ארה"ב. מלבד מתחם אולקריה, שתורם 17% מההספק הכולל של תחנות הכוח שבבעלות אורמת טכנולוגיות, משתתפת החברה במיזם משותף, שחלקה של אורמת טכנולוגיות בו הוא 51%, להקמת תחנת כוח גיאותרמית שהספקה הוא 35 מגה־ואט באזור Menengai הסמוך למתחם אולקריה.

הפעילות המואצת של ממשלת קניה להגברת הניצול של אנרגיה גיאותרמית היא חלק מתוכניתה להגדיל את ייצור חשמל מאנרגיה גיאותרמית ל-5,000 מגה-ואט עד 2030 על בסיס ההערכה שהאנרגיה הגיאותרמית היא מקור האנרגיה הזמין ביותר למדינה.

תחנת כוח של אורמת במתחם אולקריה בקניה
תחנת כוח של אורמת במתחם אולקריה בקניה

גורם נוסף שיתמוך בגידול בהשקעות באנרגיה גיאותרמית הוא יוזמת Power Africa של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שלפיה ארה"ב תתמוך ביוזמות של אנרגיה גיאותרמית בשש מדינות אפריקאיות, כולל קניה, טנזניה ואתיופיה, בסכום כולל של 7 מיליארד דולר. אורמת טכנולוגיות ציינה, עם זאת, בדו"חות הכספיים שלה את ההתנגדות הפוליטית הגוברת למעורבות זרים בשוק האנרגיה המקומי כאחד מגורמי הסיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker