חברות הפורקס על המוקד: בקשה לתביעה ייצוגית של 70 מיליון שקל נגד יו.אס.ג'י קפיטל

אחרי החשדות לפונזי בחברת יוטרייד, גם המתחרה USGCapital מואשמת על ידי לקוח שהפסיד עשרות אלפי שקלים: "מנהלת תיקי השקעות ללא רישיון" ■ USGCapital: "אין קשר בין ההליכים שננקטו על ידי הרשות כנגד יוטרייד, ובוודאי אין כל טענת פונזי כלפינו"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג

עורך הדין שחשף את פרשת יוטרייד לפני שנה והגיש תביעה ייצוגית על סך 50 מיליון שקל נגד החברה ונגד המנכ"ל והמייסד, אביב טלמור, בגין ניהול תיקים ללא רישיון, יוצא כעת למאבק חדש מול פעילות האלגו טרייד של חברת USGCapital ובעליה.

עו"ד דן צוק הגיש היום למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשם לקוחו, לאון אפרימוב, בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 70 מיליון שקל (הפסדים של 50 מיליון שקל ללקוחות ועמלות של 20 מיליון שקל) נגד החברות יו.אס.ג'י קפיטל (USGCapital) מאיי הבתולה, בעלת השליטה בה, אטלנטיק ברוקר אינטרנשיונל, וסיני תומר. לטענתו, הנתבעים מנהלי תיקי השקעות ללא רישיון, גובים עמלות ודמי ניהול שלא כדין מלקוחותיהם ובשל כך עליהם להשיב לכל לקוחותיהם שהפסידו מיליוני שקלים את מלוא סכומי השקעתם, העמלות ודמי הניהול שנגבו מהם.

משה שלום, מנכ"ל יו.אס.ג'י קפיטל

עו"ד צוק טוען כי החברות הנתבעות מציעות ללקוחותיהם אפשרות לנהל את חשבונם בשיטת מסחר אוטומטית, שמנטרלת את הגורם האנושי, אינה מושפעת מרגשות, חוסכת זמן ומאפשרת לבצע מספר פעולות בו זמנית. צוק מזכיר את האזהרה שפירסמה בעבר רשות ניירות ערך שקבעה כי "שירותי ניהול התיקים הממחושב מחייבים קבלת רישיון ניהול תיקים מהרשות ועמידה בהוראות החוק, וגורמים המבצעים פעילות זו ללא רישיון פועלים בניגוד לחוק".

לדבריו, החברות נתבעות מנהלות את תיקי ההשקעה ללא רישיון וגובות מחשבונות הלקוחות גם עמלות דמי ניהול המוגדרות כ"החזרי עמלות", גבייה אסורה על פי דין. לטענת התובע, החברה הציגה לו תחזיות אופטימיות ולכן החליט להשקיע בה.  לדבריו, הוא חתם על חוזה אחיד והפקיד בידי החברה 100 אלף שקל אך בין החודשים יולי עד ספטמבר השנה, הפסיד 50.5 אלף שקל באמצעות המסחר האוטומטי אשר בוצע בחשבונו.

לדבריו, גירסה קודמת של הסכם התקשרות בין החברה לבין לקוחותיה היתה מול חברה זרה הרשומה באיי הבתולה ולחיצה על קישור בעמוד המציין את שם החברה הזרה מוביל ישירות לאתר האינטרנט של חברת USGCapital בישראל.

לדברי התובע, החברה מבצעת עסקות בהפרשי שערי מט"ח, עסקות פורקס ועסקות מתגלגלות, כמו גם עסקאות בחוזי CFD ׂ(הפרשי שערי מטבע) לטווחי זמן שונים, עסקות מגודרות, עסקות לטווח קצר ועסקות מטבע חוץ לטווח קצר ובינוני.

לטענת התובע, החברה לא שולחת דו"חות ללקוחותיה, אלא מקשרת אותם לממשק האינטרנט של החברהף שם נראה כי הפעולות שבוצעו בחשבונו היו של רכישה ומכירה של מטבעות בפרקי זמן קצרים ובינוניים ומסחר ממונף בשערי חליפין של מטבעות.

התובע מציג דוגמאות שבהן החברה "עצמה מודה בפירוש שהיא מנהלת את תיקי הלקוחות על פי שיקול דעתה ומתערבת גם באופן ידני במסחר בתיקים השונים". לטענתו, היא מטעה את הלקוחות כאשר היא מסבירה להם כי אין לה צורך ברישיון ניהול תיקי השקעות .

באתר החברה באינטרנט מציגה את עצמה החברה כך: "יו אס ג׳י קפיטל הינה חברה בת מקבוצת ABI-Atlantic Broker International  אשר רשומה בישראל כדין. קבוצת ABI שוקדת בימים אלו על הקמת פלטפורמה טכנולוגית מתקדמת, בתחומים של הפנסיה האישית, תכנון פיננסי וגיוס השקעות הן מול גופים מוסדיים, חברות ציבוריות וגופים פרטיים.

"חברת USGCapital מפעילה זירת מסחר בינלאומית ומציעה ללקוחותיה מגוון רחב של כלים ושירותים בתחום המסחר העצמאי בחוזי הפרשים בשוק ההון. באפשרות לקוחותינו לסחור עצמאית במכשירים פיננסיים רבים ומגוונים ברחבי העולם, לרבות סחורות, מטבעות, מדדים ומניות".

באתר נכתב כי ליאיר זכריה, מנכ"ל קבוצת ABI , יש ידע נרחב של 10 שנים בחשבונאות ושוק ההון עם התמחות בשיווק, מכירות ופיתוח עסקי, ניסיון רב בניהול והקמה של מחלקת חשבונות מסחר, מכללה ללימודי שוק ההון, והוא מנכ"ל שותף בחברה למסחר בבורסות בארה"ב.

משה שלום, מנכ"ל יו.אס.ג'י קפיטל, מתואר באתר האינטרנט כבעל תואר ראשון בכלכלה ובעל ניהול ורישיון ניהול תיקים מרשות ניירות ערך. עוד נכתב כי יש לו ניסיון רב בשוק ההון בהתמחות באנליזה וניהול סיכונים במט"ח דרך המחלקה לניהול סיכונים בבנק לאומי ובשנים האחרונות הוא עסק בזירות המסחר הפועלות בארץ ובעולם.

על עומר קופילוב, סמנכ"ל פיתוח עסקי, נכתב כי הוא בעל ניסיון רב שנים בתחום המסחר וההשקעות בשוק ההון, עם התמקדות במט"ח ומניות. עוד נכתב כי הוא שימש בתפקידים שונים, החל מניהול חדר עסקות ועד הקמה של מערכי מכירות ותפעול לקוחות.

USGCapital: "אנו פועלים בשקיפות"

מ-USGCapital נמסר בתגובה: "USGCapital אינה מנהלת תיקי השקעות. החברה הגישה בקשה לפיקוח מטעם הרשות לניירות ופועלת בהתאם להנחיותיה ובשקיפות מלאה, על פי היתר שיש לה כרגע כדין. לחברה מוניטין יוקרתי ומצוין בשוק זירות המסחר והיא פועלת בשקיפות, הגינות ושירותיות כלפי כל לקוחותיה.

"ככל שאנחנו למדים מהכתבה, מדובר על בקשה לאישור תובענה ייצוגית ולא מדובר בכתב תביעה. נדגיש, כי עד לרגע כתיבת שורות אלה לא התקבלה במשרדי USGCapital הבקשה לאישור התובענה כייצוגית. USGCapital שומרת לעצמה את הזכות להגיב לאחר קבלת הבקשה או התביעה בפני הגורמים המתאימים. חבל מאוד שהלקוח לאון אפרימוב, שככל הנראה מאוכזב מכישלונו בפעולות המסחר שבחר, בוחר להתנהל דווקא מול אמצעי התקשורת ולא לדון עם החברה, טרם נקט בהליכים. על פניו, וממה שעולה מתוכן הכתבה שפורסמה, אין קשר בין ההליכים שננקטו על ידי הרשות כנגד יוטרייד, ובוודאי אין כל טענת פונזי כלפי USGCapital".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker