קבוצת טיינאן-לי הייפנג פורשת מההתמודדות על רכישת כלל ביטוח

פרישתה של קבוצת טיינאן-לי הייפנג מותירה במרוץ לרכישת כלל ביטוח רק שתי קבוצות - חברת ההשקעות שאנגחאי גונגבאו ביזנס קונסלטינג יחד עם קרן ממשלתית בשם אורבן טרנספורטיישן אינווסטמנט פאנד וחברת ההשקעות מיקרולינק

קבוצת טיינאן-לי הייפנג הודיעה היום (ב') לקבוצת אי.די.בי על החלטתה לפרוש מהתמודדות על רכישת חברת כלל ביטוח. זאת, על רקע פערים בגישה לגבי זהות הגורם שיקבל היתר שליטה בחברת כלל ביטוח. היום בבוקר דיווחה אי.די.בי כי קבוצתו של הראל לוקר חזרה לתמונה לאחר ששינתה את מבנה הקבוצה.

פרישתה של קבוצת טיינאן-לי הייפנג מותירה במרוץ לרכישת כלל ביטוח רק שתי קבוצות. קבוצה אחת כוללת את חברת ההשקעות שאנגחאי גונגבאו ביזנס קונסלטינג (70%), שבשליטת משפחת וונג, יחד עם קרן ממשלתית בשם אורבן טרנספורטיישן אינווסטמנט פאנד (30%). קבוצה זו מיוצגת בישראל בידי הראל לוקר, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו. אם קבוצה זו אכן תרכוש את כלל, לוקר צפוי להתמנות ליו"ר החברה. קבוצה נדרשה בידי סלינגר לשנות ולפשט את המבנה שלה, ובסוף השבוע האחרון היא אכן השלימה את השינויים האלו, ונכון להיום ההצעה של קבוצה זו היא הגבוהה.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח
איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: מוטי קמחי
לי הייפנג
לי הייפנגצילום: אלון רון

ההצעה של הקבוצה היא לרכישת כלל ביטוח (55%) תמורת 2.627 מיליארד שקל. הצעה זו משקפת לכלל ביטוח שווי שוק של 4.78 מיליארד שקל - 74% יותר משווי השוק הנוכחי של כלל - 2.75 מיליארד שקל. לפי ההצעה של קבוצה זו התמורה תישא ריבית שנתית בשיעור של 6% ממועד החתימה על הסכם הרכישה ועד למועד השלמת העסקה. בהנחה שאכן קבוצה זו תיבחר כרוכשת עד להשלמת העסקה בסוף יוני 2016, תיצבר ריבית של 78.8 מיליון שקל עבור חצי שנה - כך שההצעה של קבוצה זו היא למחיר של 2.7 מיליארד שקל, שמשקף לכלל שווי של 4.93 מיליארד שקל.

הקבוצה השנייה היא חברת ההשקעות מיקרולינק. קבוצה זו הציעה לרכוש את כלל ביטוח תמורת 2.48 מיליארד שקל - מחיר המשקף לכלל ביטוח שווי של 4.52 מיליארד שקל. ואולם, הקבוצה ציינה כי ההצעה שלה תותאם מטה באופן יחסי אם ההון העצמי של כלל ביטוח בעת השלמת העסקה יהיה נמוך מהונה העצמי נכון לסוף דצמבר 2015. כלל ביטוח עוד לא פירסמה דו"חות שנתיים ל-2015. ואולם, בהנחה שלא יהיה שינוי מהותי בהונה העצמי, שהסתכם בסוף ספטמבר 2015 ב-4.4 מיליארד שקל, התמורה המגולמת בהצעה של מיקרולינק היא 2.42 מיליארד שקל. את מיקרולינק ליווה עו"ד ריק מן ממשרד גרוס, קליינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

הפרישה של קבוצת טיינאן-לי הייפנג מגיעה על רקע העלמתו של יו"ר פוסון גאו גואנגצאנג שאמורה לרכוש את חברת הביטוח הפניקס. ההיעלמות העמידה את המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בדילמה. האם לאפשר לחברה סינית לשלוט בפנסיות של תושבי ישראל כאשר הרוכש עלול למצוא את עצמו יום אחד נעלם בלי הסברים.

ד"ר הונג בו, יו"ר קבוצת הביטוח טיינאן, אמר כי "אנו מודים לקבוצת אי.די.בי על ניהול הליך רכישה הוגן, תחרותי ומכובד, ומאחלים לקבוצת אי.די.בי ולכלל ביטוח הצלחה בהמשך הדרך. אנו מודים מאוד גם למפקחת על שוק ההון והביטוח ונציגיה, שעמם נפגשנו מספר פעמים כחלק מהדיונים על קבלת היתר שליטה בחברה. בפגישות אלה לא הושגה הסכמה בנושא זהות הגורם שיקבל היתר שליטה בכלל ביטוח. עמדתנו הינה, שחברת הביטוח טיינאן בהיותה מוסד פיננסי מפוקח הינה המועמדת הראויה לקבלת היתר השליטה בכלל . היות שנושא זה מהותי עבורנו, החלטנו בשלב זה שלא להמשיך בהתמודדות. אנו ממשיכים לראות בשוק הישראלי שוק מעניין ובעל פוטנציאל רב ונמשיך לבחון  הזדמנויות לבצע רכישות בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker