עמרי זרחוביץ'

אמיר אוחנה, מקום 32 ברשימת הליכוד, צפוי להיכנס לכנסת במקום השר סילבן שלום שהודיע אתמול על פרישתו מהכנסת. אוחנה (39), עורך דין פלילי במקצועו, הוא ראש התא הגאה בליכוד ונבחר לרשימת הליכוד כנציג מחוז תל אביב. מה שרבים לא יודעים זה שבמשך למעלה משנתיים היה אוחנה שחקן בשוק ההנפקות בשוק ההון, והוא השתתף בין השאר בהנפקות שביצעו קבוצת דלק ובנק אגוד בתחילת השנה.

אוחנה הפסיק להשתתף בהנפקות - ככל הנראה בעקבות ניצחון הליכוד בבחירות (30 מנדטים) והעובדה שהוא התקרב לתפקיד הח"כ.

אמיר אוחנה בבית ז'בוטינסקי, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

בהנפקה יש שני שלבים, השלב הראשון המוסדי והשלב השני של הציבור. כדי שהחברה תדע כמה כסף היא תצליח לגייס בביטחון, כל מי שמשתתף בשלב המוסדי נהנה מעמלת התחייבות מוקדמת של 0.2%-0.5%. העמלה ניתנת למי שמתחייב לרכוש ניירות ערך בהנפקה, וכתוצאה מכך הוא רוכש את נייר הערך במחיר נמוך יותר מהמחיר שהוא מונפק לציבור.

המשקיעים הפרטיים נוהגים להחזיק באיגרות החוב זמן קצר, ובדרך כלל הם מחסלים את האחזקות שלהם בתקופה של עד שבועיים. כדי להשתתף בהנפקה לא צריכים המשקיעים הפרטיים להשקיע את מלוא הסכום מההון העצמי שלהם, ובדרך כלל הם לוקחים הלוואה של כ-80% מהסכום, אותה הם מחזירים לאחר מימוש האחזקות.

בפברואר האחרון השתתף אוחנה בהנפקת האג"ח שביצעה קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה. במסגרת ההנפקה השקיע אוחנה 4.5 מיליון שקל באג"ח ל"א. ההנפקה של קבוצת דלק עוררה עניין מכיוון שחלק מהגופים המוסדיים הגדולים החרימו את ההנפקה. זאת, מכיוון שקבוצת דלק לא העניקה ביטחונות לאג"ח ועל רקע הסדר החוב שביצע תשובה לפני כשלוש שנים בדלק נדל"ן. מי שבסופו של דבר איפשר לקבוצת דלק לגייס מיליארד שקל היו משקיעים פרטיים, בהם אוחנה.

אוחנה השתתף בשנה האחרונה גם בהנפקות נוספות, כמו למשל גיוס אג"ח של בנק אגוד שבמסגרתו השקיע אוחנה כמיליון שקל. בגיוס של רכבת ישראל בתחילת מארס השקיע אוחנה 4.2 מיליון שקל. בן הזוג של אוחנה, אלון חדד, משתתף גם הוא בהנפקות.

פרט מעניין: ב-21 בנובמבר, לפני חודש בדיוק, כתב אוחנה בדף הפייסבוק שלו סטטוס בעד מתווה הגז. אוחנה כתב:
"שקרים, סילופים ונסיונות הפחדה.
כך יעשה למי שיעז להביע תמיכה במתווה הגז.
לא יעזור להם.
אינני מושקע באג"ח של תשובה ו/או במניותיו.
אינני מרוויח אגורה מהעברת מתווה הגז.
תיקון: אני מרוויח, אבל כאזרח ישראל - לא כאדם פרטי.
מעולם לא שוחחתי עם יצחק תשובה, ולא זכיתי להכיר אותו באופן אישי. מעולם לא ביקשתי ו/או קיבלתי ממנו אגורה כדי להאמין במה שאני מאמין - כולל בפוסט הקודם.
לפני כשנה רכשתי אג"ח של קבוצת דלק - ומכרתי אותן כעבור כיומיים.
אני אכן רוכש ומוכר אג"חים מדי פעם בשוק ההון ולא מתבייש בזה.
ועכשיו - להפגנה.
שבוע טוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker