התנועה לאיכות השלטון לסלינגר: לעצור את מכירת הפניקס לפוסון הסינית

במכתב דרשה התנועה ש"לא לאשר את מכירת גרעין השליטה בחברת הפניקס למר גואוו גואנגצ'אנג העומד בראש חברת פוסון, ולחייב את מכירת מניות החברה בדרך של הנפקה לציבור"

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היום (ב') שלחה התנועה לאיכות השלטון מכתב למפקחת על הביטוח דורית סלינגר, ובו היא דורשת מסלינגר שלא תעניק לחברת פוסון ולגואו גואנגצ'אנג, העומד בראשה, היתר שליטה לרכישת הפניקס. במכתב כותבת עו"ד נילי אבן חן מטעם התנועה:" נבקש לא לאשר את מכירת גרעין השליטה בחברת הפניקס למר גואוו גואנגצ'אנג, ולחייב את מכירת מניות החברה בדרך של הנפקה לציבור, תוך מתן שיפוי לקבוצת דלק על "אובדן" פרמיית השליטה".

אבן חן הוסיפה במכתב כי "גרעיני השליטה משרתים את האינטרסים של בעלי השליטה, אשר אינם בהכרח עולים בקנה אחד עם האינטרס הציבורי. לכן, יש לצמצם את האחזקות במוסדות הפיננסיים במשק באמצעות גרעיני שליטה".

גואו גואנגצ'אנג יו"ר פוסון
גואו גואנגצ'אנג יו"ר פוסוןצילום: בלומברג

במכתב הסבירה אבן חן מהו הרקע למעצרו של גואנגצ'אנג; "לפי פרסומים בעיתונות הזרה, מר גואנגצ'אנג נחשד כי העניק טובות הנאה לבכיר בחברה ממשלתית סינית בתמורה להטבות". עם זאת הדגישו בתנועה כי הבעיה המהותית בעיניהם בעסקה היא "עצם מכירת גרעין השליטה לבעל שליטה בודד, באשר הוא, ולא רק העברת השליטה לחברה, זרה או מקומית, ולבעל שליטה הנחשד בפלילים".

"מצבים מסוג מעצרו של יו"ר פוסון מדגישים את גודל האיום על יציבות גוף פיננסי בישראל במתן היתרי אחזקה לבעל שליטה בודד. ככל שהיתר השליטה למר גואנגצ'אנג היה ניתן לפני מעצרו והיעדרותו הייתה מתמשכת, הרי שציבור החוסכים, עובדי הפניקס והמפקחת היו ניצבים בפני שוקת שבורה - זוהי סכנה אינהרנטית למצבים בהם עובר גרעין השליטה לגוף בודד, ובפרט - גורם שאיננו יודעים את טיבו".

סלינגר בכנס פיננסים של דה-מרקר
סלינגרצילום: עופר וקנין
מנכ"ל הפניקס, אייל לפידות
מנכ"ל הפניקס, אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

עוד כותבת אבן חן כי "ניכר, כי קבוצת דלק מעדיפה למכור את גרעין השליטה בחברת הפניקס לגורם בודד בכדי ליהנות מתקבולי 'פרמיית שליטה'- המשולמת על פי רוב מעצם רכישת כלל השליטה בחברה. פרמייה זו לא תשולם ככל שמניות החברה יונפקו לציבור, כפי שנדרש לעמדת התנועה. לכן, מוצע כי המפקחת תשקול לשפות את קבוצת דלק במענק בגובה פרמיית השליטה, ותדרוש כי מניות הקבוצה יונפקו לציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker