בנק ישראל: ב-2016 נבחן אפשרויות להשקעת יתרות המט"ח של ישראל במדינות ובכלים חדשים

בתקציב ל-2016 מוצג לראשונה תחום הפעולה החדש "מאגר נתוני אשראי", בהתאם להצעת חוק נתוני אשראי 2015 ■ בתקציב החדש מוקדשים 157.4 מיליון שקל להדפסת כסף, גידול של 206% ביחס לשנה שעברה

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק

"בשנת 2016 ימשיך בנק ישראל לבחון את אפשרויות ההשקעה של יתרות המט"ח במדינות ובכלים חדשים, בהתאם לפרופיל הסיכון שהגדירה הוועדה המוניטארית של הבנק ובהתאם לסביבה המקרו-כלכלית הגלובלית והמקומית". כך נאמר בתוכנית העבודה של הבנק לשנה הבאה שהוצגה היום לראשונה.

יתרות המט"ח של בנק ישראל מתקרבות לסכום שיא של כ-90 מיליארד דולר.

המועצה המנהלית של הבנק אישרה לאחרונה את תכנית העבודה השנתית של הבנק ואת תקציב הבנק ל-2016 והניחה את התקציב על שולחנה של ועדת הכספים של הכנסת כמתחייב מחוק בנק ישראל. תקציב בנק ישראל לשנה הבאה יהיה 1.101 מיליארד שקל, ב-23% יותר (!) מאשר תקציב הבנק ב-2015.

קרנית פלוג
קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

בנק ישראל ביסס את תכנית העבודה והתקציב שלו ל-2016 על יעדי הבנק האסטרטגים שגובשו בשנה שעברה לשנים 2015–2017, בהתחשב בתמורות ובאתגרים הצפויים במשק הישראלי ובכלכלה העולמית בתקופה זו.

היעדים המרכזיים של הבנק לשנים הקרובות הם הפעלת המדיניות המוניטארית וניהול יתרות המט"ח בהתאם לסביבה הכלכלית.

הציפיות להתאוששות של המשק העולמי מחייבות את הבנק להתכונן לרה-נורמליזציה של המדיניות המוניטארית. במסגרת היעד של חיזוק יכולות העמידה של המשק בפני משברים יפעל בנק ישראל בכמה מישורים: גיבוש צעדים להפחתת הסיכון המערכתי במשק (Macro-prudential), פיתוח ויישום כלים להתמודדות עם בנק בקשיים, בחינת מנגנון לביטוח פיקדונות המותאם למערכת הבנקאית הישראלית, וקידום יכולות ההמשכיות העסקית של המערכת הבנקאית ושל מערכות התשלומים והסליקה, לרבות בתחום הקיברנטי.

בנק ישראל יפעל להגברת התחרות בתחומי האשראי הקמעונאי, האשראי לעסקים קטנים ומערכות הסליקה והתשלומים, באמצעות תמיכה בשינויים מבניים וטכנולוגיים, בצעדים צרכניים לטובת הציבור הרחב, בהקמת מסגרת פיקוחית מקלה יחסית לגופים פיננסיים שאינם מגייסים פיקדונות, בהקמת מאגר לשיתוף בנתוני אשראי לאחר השלמת הליך החקיקה, בקידום ההגינות של הבנקים כלפי לקוחותיהם, וקידום החינוך הפיננסי לציבור.

בנק ישראל מציין כי תקציבו ל-2016, 1.101 מיליארד שקל נדרש לביצוע תפקידיו ולהשגת יעדיו.

בתקציב ל-2016 מוצג לראשונה תחום הפעולה החדש "מאגר נתוני אשראי", בהתאם להצעת חוק נתוני אשראי 2015, הנמצאת בשלבי חקיקה מתקדמים. עפ"י הצעת החוק יקבל בנק ישראל את הסמכויות הרגולטוריות בתחום. הבנק החל בהיערכותו להקמת המאגר ולתפעולו.

בתקציב החדש מוקדשים 157.4 מיליון שקל להדפסת כסף, גידול של 206% ביחס לשנה שעברה. הסכום הזה נועד להחלפה ההדרגתית של שטר ה-200 שקל בסדרת שטרות הכסף החדשה, ולהיערכות הבנק להנפקת השטרות החדשים הבאים, של 20 ו-100 שקל. תקציב ההשקעות של הבנק יהיה 133 מיליון שקל, גידול של 50.4 מיליון שקל, 61%+, הנובע בעיקר מהתקדמות פרויקט שיפוץ הבניין הראשי של הבנק בירושלים ותהליך הקמת מרכז הטכנולוגיה והחירום של הבנק. להקמת מאגר נתוני אשראי הוקצבו 20 מיליון שקל. תקציב הגמלאות, הסעיף הגדול ביותר בתקציב הבנק, יהיה 295.5 מיליארד שקל, ב-35.5 מיליארד יותר מהתקציב ב-2015.

תקציב הגמלאות ל-2016 מושפע מתשלום רטרואקטיבי אחרון בגין הסכם הצמדת הגמלאות למדד המחירים לצרכן במקום לשכר הממוצע, שנחתם בינואר 2014. עלות הפעימה האחרונה של ההסכם, שתשולם ב-2016, עומדת על כ-17.7 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker