סיכום 2015 |

שנת האפס: משקיעים שיסיימו את 2015 עם תשואה חיובית כלשהי - יכולים לחוש מרוצים

רבים ממנועי הצמיחה העולמיים - משוק הסחורות ועד סין - האטו את מהלכם בשנה האחרונה, ובשווקים מתקשים לגייס אופטימיות לקראת השנה החדשה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

אם לא יתרחשו שינויים מרחיקי לכת בימים הקרובים, 2015 תהיה שנה שבה תיקי ההשקעות בישראל יניבו לציבור תשואה אפסית, במקרה הטוב, ושלילית במקרה הפחות טוב. מרבית הניבו השנה תשואות מאכזבות, והדברים בולטים במיוחד בשוקי המניות בישראל ובחו"ל.

אתמול, בעקבות הנפילות בשוקי ארה"ב בסוף השבוע, נרשמו ירידות חדות יחסית גם בשוק המניות הישראלי. מדד תל אביב 100, שאיבד אתמול 1.4% וחזר ל-1,293 נקודות, מצוי ברמה דומה לזאת שבה התחיל את השנה. באמצע אוגוסט נגע תל אביב 100 בשיא של 1,503 נקודות - 16% מעל לרמתו בתחילת ינואר, אך מאז הוא נמצא במגמת נסיגה.

גם מי שהשקיע בבורסות בחו"ל לא רווה הרבה נחת ב-2015. מדד S&P 500 האמריקאי איבד מתחילת השנה 2.2% מערכו במונחים שקליים, ומדד דאו ג'ונס נשחק ב-4%. מדד בורסת נאסד"ק, המשופע במניות טכנולוגיה, אמנם עלה ב-3.7%, אבל זאת תשואה נמוכה, שאינה מפצה על הסיכון הרב והתנודתיות הגבוהה המאפיינים את סוג המניות שנסחרות בבורסה הזאת.

ישראלים שהשקיעו במדד המניות הכלל אירופי יורוסטוקס 50 ראו אותו אמנם מניב תשואה נומינלית של 3.4% מתחילת השנה, אבל הנפילה בשיעור של 11% שרשם היורו מול השקל קיזזה עבורם את מלוא התשואה הזאת - והותירה אותם בפועל עם הפסד שקלי ממוצע של כ-5.5%.

מי שניסה לקבל תשואה בשוקי המניות המתעוררים - אלה שאמורים באופן מסורתי לשמש מנוע הצמיחה העולמי - חווה אכזבה עמוקה עוד יותר. מדדי המניות בסין, ברזיל, טורקיה ורוסיה רשמו במחצית השנה האחרונה נפילות חדות יחסית, וגם המטבעות במדינות המתעוררות נחלשו בעוצמה מול הדולר האמריקאי והשקל הישראלי. מי שהשקיע במדד השווקים המתעוררים של מורגן סטנלי באמצעות תעודות סל ישראליות הפסיד בממוצע כ-16.5% מתחילת השנה.

מניות היתר 
הוכיחו את עצמן

הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בשנים קודמות הצליחו המשקיעים בישראל לראות מעט נחת במרכיב האג"ח בתיקים שלהם. אבל ב-2015 התשואות ברוב חלקי שוק האג"ח נעו סביב 0%. אין מה להתפלא על כך - כאשר ריבית בנק ישראל ניצבת על 0% מאז אוגוסט 2014, וכאשר התשואות באג"ח בדירוגים הגבוהים מתחילות את השנה ברמה שבין 2% ל-0%, הסיכוי שלהן להניב רווחי הון כלשהם נותר נמוך.

מדד תל בונד 60, למשל, הכולל אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה, מצוי כיום רק 0.4% מתחת לרמתו בתחילת 2015. מדד האג"ח הממשלתיות הצמודות לטווח בינוני (2–5 שנים) הניב מתחילת השנה תשואה שלילית של 1.2%, ומדד הצמודות הכללי (הכולל אג"ח ממשלתיות וקונצרניות) עלה מתחילת השנה ב-0.4%.

תשואות חיוביות ניתן היה למצוא השנה בעיקר במדד האג"ח הממשלתיות השקליות, שהניב מתחילת השנה תשואה חיובית של 2.5%. מרבית התשואה במדד הזה שייכת לאג"ח לטווח ארוך, שנהנו במידה רבה מהאינפלציה השלילית בשיעור של 0.9% שנרשמה בישראל ב-12 החודשים האחרונים.

גם שוקי המטבעות והסחורות לא הניבו למשקיעים רווחים. הדולר שמר במהלך השנה האחרונה על כוחו מול השקל הישראלי, והיורו נחלש כאמור מול השקל בכ-11%. מחירי הסחורות, ובראשם הנפט, המשיכו לצלול במורד.

האפיק היחיד כמעט שסיפק תשואה נאה למשקיעים בישראל הוא מגזר מניות השורה השנייה. מדד יתר 50, המשקלל את המניות הבינוניות־קטנות בבורסה של תל אביב, רשם ב-2015 עלייה נאה של כ-21%. ואולם רכיב זה מהווה רק משקל קטן בתיקי ההשקעות של ציבור, והשפעתו על תשואת התיקים מזערית.

עד סוף 2015 נותרו עדיין תשעה ימי מסחר. השבועיים האחרונים של השנה האזרחית מאופיינים בדרך כלל בעליות בשוק המניות. גל העליות של סוף השנה, המכונה בשפת הסוחרים "סנטה קלאוס ראלי", אולי יציל חלק מהתשואות בתיקי ההשקעות של הציבור. אבל בהנחה ששוק המניות לא ישנה את כיוונו באופן מהותי, נראה ש-2015 תשאיר חותם עגום למדי בתיק ההשקעות של הציבור. במלים אחרות: משקיעים שיצליחו לסיים את 2015 עם תשואה חיובית סמלית בתיקיהם - אפילו 1% בלבד - צריכים לחוש מרוצים.

מנועי הצמיחה 
העולמיים נעצרו

התשואה האפסית־שלילית שרושמים שוקי המניות והאג"ח בשנה האחרונה מהווה מעין תמרור אזהרה לקראת הבאות. למרות התשואות האפסיות מהשנה האחרונה, תשואות האג"ח הממשלתיות בישראל, כמו גם בשאר העולם, קרובות לשפל היסטורי. הסיכוי לקבל רווחי הון בשוק האג"ח בשנים הקרובות אינו גבוה.

שוקי המניות ברוב מדינות המערב נסוגו אמנם מהשיאים שבהם נגעו בקיץ, אבל המחירים אינם נמוכים. בחלק מהמגזרים, בעיקר בתחום הטכנולוגיה, מחירי המניות נראים גבוהים, שלא לומר מנופחים. בענפים המסורתיים יותר, המחירים נראים סבירים בהשוואה לעבר, אלא שההשוואה הזאת עלולה להטעות. היכולת של חברות במדינות המערב להראות צמיחה בהכנסות וברווחים בכלכלה שצומחת ב-0%–2% בלבד בשנה נמוכה הרבה יותר מיכולתן לעשות זאת במשקים שצומחים ב-2%–4% בשנה. הצרה היא שצמיחה של פחות מ-2% היא פחות או יותר המצב הנורמלי בשנים האחרונות.

כל עוד הצמיחה באירופה, בארה"ב וביפן אינה מעלה הילוך, קשה לראות את רווחי החברות צומחים - ומספקים לשוקי המניות רוח גבית. מהצד השני, תהליך העלאת הריבית שהתחיל בארה"ב בשבוע שעבר מהווה סוג של רוח נגדית לשווקים.

המגמה השלילית שנרשמת בשוקי המניות מאז חודשי הקיץ עשויה להתברר בעתיד רק כהפוגה זמנית בדרך לשיאים חדשים בבורסות. אבל כדי שזה יקרה צריכות כלכלות העולם להעביר הילוך - ולהראות סימנים ברורים יותר של צמיחה. בינתיים, ככל שעובר הזמן, כאשר מחיר הנפט יורד לשפל של שבע שנים, כשהצמיחה של סין מאטה והולכת, כשכלכלות רוסיה וברזיל שוקעות במיתון וכשמדינות אירופה מתמכרות לריבית האפסית ומתקשות להיפטר מהררי החובות שלהן, התחושה הכללית שמשדרים השווקים לקראת השנה החדשה אינה נראית אופטימית במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker