למרות התנגדות לאומי: פישמן מנסה למנות את יוסי ארד כיו"ר כלכלית ירושלים

בנק לאומי מתנגד למינויו של ארד הנחשב למקורב לפישמן וניהל בעבר את טאו שמחקה למחזיקי האג"ח מאות מיליוני שקלים

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שבועיים אחרי שאליעזר  פישמן, ילדיו ענת מניפז ואייל פישמן וכן רונית אבן מנהלת בכירה בקבוצת פישמן נאלצו לפרוש מדירקטוריון ענקית הנדל"ן כלכלית ירושלים בעקבות דרישת בנק לאומי, מסתמן סכסוך חדש בין לאומי לפישמן.

פישמן מתכנן להצביע בעד מינויו של יוסי ארד המכהן כיום כדירקטור בלתי בכלכלית ירושלים מאז 2011 ליו"ר דירקטוריון כלכלית ירושלים - מהלך המתבשל ושלגביו נודע ללאומי באופן סופי בימים האחרונים. בלאומי מתנגדים בתוקף למינויו של ארד לתפקיד שכן מהלך שכזה מתפרש על ידי הבנק בכך שפישמן למעשה ממשיך לשלוט בחברה. לאומי עשוי לפנות לבית משפט ולדרוש לעצור את המהלך.

אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

במקום פישמן (ששימש מאז 1989 כיו"ר כלכלית ירושלים) נבחרו 4 דירקטורים חדשים מטעם לאומי: אברהם ביגר, אריה גנץ, מירי כץ ושמשון הראל. הדירקטורים האלה נבחרו בעקבות הדרישה של מנהלים מיוחדים מטעם לאומי עוה"ד אייל רוזובסקי ורונן מטרי על מניות השליטה בכלכלית המשועבדות ללאומי כנגד חוב אישי של פישמן בהיקף של כ-2.04  מיליארד שקל.

עד תחילת נובמבר האחרון לאומי החזיק בשעבוד על כ-40% ממניות שליטה בכלכלית ירושלים, אך בשל הנפקת מניות בזק שביצעה כלכלית, המנוהלת על ידי דודו זבידה, בהיקף של כ-200 מיליון שקל ובהנחה של כ-16% על מחיר השוק של המניה בבורסה, כיוון שפישמן לא השתתף בהנפקה אחזקותיו דוללו בכ-31%, וכך הוא מחזיק כיום בכ-47% מכלכלית ירושלים- מתוך זה כ-28% משועבדות ללאומי - מניות ששווי שוק שלהן עומד על כ-204 מיליון שקל.

ללאומי אין יכולת להתערב בנעשה בחברה, והבנק הסכים להשאיר את פישמן מבחינה משפטית כבעל שליטה בכלכלית ירושלים עד שיימצא בעל שליטה חדש, וזאת מתוך חשש כי איבוד שליטה מצד פישמן בשלב זה הייתה עלולה להוות עילה להעמדת חובות כלכלית ירושלים לבעלי האג"ח והבנקים (חובות שהיקפם הכולל מוערך ב-3 מיליארד שקל) לפירעון מיידי - מצב שהיה מכניס את כלכלית לסחרור נוסף מעבר לזה שבו היא נמצאת כיום.

דירקטורים נוספים שמכהנים בכלכלית ירושלים הנם:מאיר יעקובסון (דירקטור חיצוני), עמנואל גבאי (דירקטור חיצוני), הלל פלד ויחיאל זיסקינד, כלומר בסך הכל ישנם 9 דירקטורים בכלכלית ירושלים, וביום רביעי תתקיים אסיפת בעלי מניות שבה ייבחרו הדירקטורים בהם ארד שבהמשך עשוי להבחר ליו"ר החברה על חשבון המועמד מטעם לאומי אברהם ביגר בעל ניסיון עשיר בהבראת חברות.

פישמן התחייב ואכן הצביע בעד מינוי 4 דירקטורים מטעם לאומי אך הוא לא התחייב לא להמליץ בעד מינויו של ארד ליו"ר כלכלית ירושלים. במצב שכזה כיוון שלפישמן ישנה עדיין אחזקה של כ-47% בכלכלית ירושלים הדבר צפוי להספיק לו בכדי שמינויו של ארד אכן יועבר שכן נדרש רוב רגיל (לפחות 50%) מבין המששתתפים בהצבעה שאין להם עניין אישי בעסקה. כך שקולם של גופים מוסדיים גדולים כמו פסגות, הפניקס שהנם בעלי עניין (החזקה של לפחות 5%) בכלכלית ירושלים גם אם יצביעו נגד עשוי שלא להספיק.

ארד (52) דמות ותיקה מאוד בשוק ההון ועד לפני כמה שנים הוא שימש כמנכ"ל חברת טאו תשואות, שהיתה בשליטת אילן בן דב ושעסקה בהשקעות ממונפות ובסופו של דבר הגיעה לפירוק כשהיא הותירה אחריה חובות עתק של מאות מיליוני שקלים לבעלי האג"ח. מי שלא ניזוק מחשיפת הענק לטאו בהיקף שהגיע בשיאו למעלה ממיליארד שקל היה בנק לאומי, כשמנכ"לית של לאומי רקפת רוסק עמינח שימשה כראש חטיבה עסקית היא סגרה לפני למעלה מ-6 שנים לטאו את ברז האשראי ואילצה אותה למכור נכסים בכדי לפרוע את החוב ללאומי שנותר כרגע עם חשיפה של עשרות מיליוני שקלים לטאו.

לארד הכרות ארוכת שנים עם אליעזר פישמן עוד מהתקופה כשטאו סייעה לפישמן להחלץ מהמשבר של הפסדים בגין לירה הטורקית שאליו נקלע כשרכשה ממנו כ-20% ממניות חברת הנדל"ן דרבן שבבעלות כלכלית ירושלים ובהמשך פישמן וטאו עשו עסקות משולבות בניירות של חברות מקבוצת פישמן וטאו.

ארד גם שימש בעבר כדירקטור בחברת מנופים פיננסיים בתקופה שבה ג'קי בן זקן היה בעל שליטה בחברה ובקרוב הוא אמור להכנס לכלא אחרי שהורשע בגין מעורבותו בהרצת ניירות ערך של מנופים פיננסיים. לארד היכרות נוספת עם לאומי מהתקופה שבה ב-2009 הוא שימש כיועץ פיננסי של בן דב בעסקת הרכישה ממונפת של חברת התקשורת פרטנר על ידי סקיילקס מידי האצ'יסון ההונג-קונגית - עסקה שלאומי מימן בחלקה לבן דב וזרוע ההשקעות הריאליות של הבנק לאומי פרטנרס רכשה כ-5% מפרטנר.

 בהמשך בן דב איבד את השליטה בפרטנר, סקיילקס הסבה למחזיקי האג"ח שלה תספורת של כמה עשרות אחוזים ולאומי פרטנרס סיכם את ההשקעה בפרטנר עם הפסד של כ-70 מיליון שקל - השקעה ריאלית המאכזבת ביותר של לאומי בשנים האחרונות.

למנות אנשים שמונו על ידו בעבר לדירקטור כמו ארד לתפקיד יו"ר החברה.בלאומי חוששים כי מינוי שכזה לא יאפשר לבצע בדיקות מסודרות של מה שנעשה בכלכלית בשנים עברו- דבר שלפי הערכות היה מבצע ביגר, וכן סבורים כי ארד לא מתאים לעמוד בראש חברה כה גדולה ומורכבת כמו כלכלית.

במהלך השנה האחרונה הדרדרו מאוד היחסים בין לאומי, לפישמן החייב לבנק באופן אישי כ- 2.04 מיליארד שקל- חוב אותו הוא אינו מסוגל לפרוע. לפי מקורבים לצדדים, פישמן מרגיש פגוע מאוד מהיחס של לאומי כלפיו – זאת להבדיל מבנק הפועלים שפישמן חייב גם לו כ-2 מיליארד שקל, אך הפועלים עד כה לא ביצע שום מהלכים פומביים לגביית החוב מלבד הניסיונות (הלא מוצלחים) למכור את חברת הדלקים טן, את אחזקות המיעוט של פישמן בידיעות אחרונות (כ-34%) לידי נוני מוזס וגיבוש הסדר חוב ברשת קמעונאות הום סנטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker