קבוצת הראל לוקר הפכה לבעלת ההצעה הגבוהה בהתמחרות על כלל

בעקבות ירידה בהון העצמי של כלל ביטוח, הפכו ההצעות של שתיים מ-3 הקבוצות לנמוכות יותר מזו של קבוצת לוקר

מחר צפוי להתכנס דירקטוריון חברת אי.די.בי פיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין, ולדון, בין השאר, כיצד להתקדם עם שלוש ההצעות מגופים סיניים שהתקבלו לרכישת כלל ביטוח (55%).

לפי לוחות הזמנים שהקציבה דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, על אי.די.בי פיתוח לחתום עם אחד משלושת הקונים הפוטנציאליים עד 31 בדצמבר 2015 על הסכם למכירת כלל ביטוח. זאת כדי שהרוכש הפוטנציאלי יוכל לפתוח בהליכי קבלת היתר שליטה ממשרד האוצר, שאותו - בהתאם ללוחות הזמנים הנוכחיים - הוא אמור לקבל בתוך חצי שנה. אם האוצר לא ייתן ארכה להשלמת התהליך, מניות כלל ביטוח יפוזרו בשוק. מהלך כזה עלול להקטין את התמורה עבור אי.די.בי פיתוח, המשוועת למזומנים בכמיליארד שקל. זאת בזמן שאלשטיין לא מעוניין למכור את כלל ביטוח.

מדובר במשימה שמלכתחילה נראתה מאתגרת במיוחד עבור הגופים הסיניים, בשל החשדנות של סלינגר לגבי משקיעים סיניים. החשדנות הזו התגברה לפני כשבוע וחצי בעקבות היעלמותו הפתאומית לכמה ימים של גואו גואנגצ'אנג, היו"ר ובעל השליטה של ענקית ההשקעות הסינית פוסון, שנמצאת בשלבים מתקדמים לקראת קבלת היתר שליטה ממשרד האוצר, לצורך רכישת הפניקס מקבוצת דלק. פוסון נסחרת בבורסת הונג קונג לפי שווי של כ-15 מיליארד דולר.

גואנגצ'אנג נחקר במשטרת שאנגחאי על עסקיו הפרטיים שאינם קשורים לפעילות פוסון, והוא שוחרר ביום שני לאחר כארבעה ימי חקירה. בסוף השבוע החולף דיווחו סוכנויות הידיעות כי למרות החקירה גואנגצ'אנג קיבל אישור לנסוע לניו יורק.

נכון להיום, שלוש קבוצות מתמודדות על רכישת כלל ביטוח. קבוצה אחת כוללת את חברת ההשקעות שאנגחאי גונגבאו ביזנס קונסלטינג (70%), שבשליטת משפחת וונג, יחד עם קרן ממשלתית בשם אורבן טרנספורטיישן אינווסטמנט פאנד (30%). קבוצה זו מיוצגת בישראל בידי הראל לוקר, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו. אם קבוצה זו אכן תרכוש את כלל, לוקר צפוי להתמנות ליו"ר החברה. קבוצה נדרשה בידי סלינגר לשנות ולפשט את המבנה שלה, ובסוף השבוע האחרון היא אכן השלימה את השינויים האלו, ונכון להיום ההצעה של קבוצה זו היא הגבוהה מבין שלוש ההצעות.

ההצעה של הקבוצה היא לרכישת כלל ביטוח (55%) תמורת 2.627 מיליארד שקל. הצעה זו משקפת לכלל ביטוח שווי שוק של 4.78 מיליארד שקל - 74% יותר משווי השוק הנוכחי של כלל - 2.75 מיליארד שקל. לפי ההצעה של קבוצה זו התמורה תישא ריבית שנתית בשיעור של 6% ממועד החתימה על הסכם הרכישה ועד למועד השלמת העסקה. בהנחה שאכן קבוצה זו תיבחר כרוכשת עד להשלמת העסקה בסוף יוני 2016, תיצבר ריבית של 78.8 מיליון שקל עבור חצי שנה - כך שההצעה של קבוצה זו היא למחיר של 2.7 מיליארד שקל, שמשקף לכלל שווי של 4.93 מיליארד שקל.

הראל לוקר
הראל לוקרצילום: עופר וקנין

הקבוצה השנייה היא חברת ההשקעות מיקרולינק. קבוצה זו הציעה לרכוש את כלל ביטוח תמורת 2.48 מיליארד שקל - מחיר המשקף לכלל ביטוח שווי של 4.52 מיליארד שקל. ואולם, הקבוצה ציינה כי ההצעה שלה תותאם מטה באופן יחסי אם ההון העצמי של כלל ביטוח בעת השלמת העסקה יהיה נמוך מהונה העצמי נכון לסוף דצמבר 2015. כלל ביטוח עוד לא פירסמה דו"חות שנתיים ל-2015. ואולם, בהנחה שלא יהיה שינוי מהותי בהונה העצמי, שהסתכם בסוף ספטמבר 2015 ב-4.4 מיליארד שקל, התמורה המגולמת בהצעה של מיקרולינק היא 2.42 מיליארד שקל. את מיקרולינק ליווה עו"ד ריק מן ממשרד גרוס, קליינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

הצעה שלישית היא של קבוצה הכוללת את חברת טיאנן ואת ג'יי.טי קפיטל בראשות לי הייפנג. הצעת הקבוצה היא לתשלום של 2.75 מיליארד שקל עבור 54.92% מכלל ביטוח, מחיר המגלם לכלל שווי של כ-5 מיליארד שקל. עם זאת, ההצעה תותאם כלפי מטה (באופן יחסי) במקרה שההון העצמי של כלל במועד ההשלמה של העסקה יהיה פחות מ-4.51 מיליארד שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker