תגובות להעלאת הריבית בארה"ב: "השוק נמצא במצב של win-win"

פסגות: "הכלכלה האמריקאית חזקה מספיק להתמודד עם הרוחות מסין ומאירופה"

ערן אזרן

"הבנק הפדרלי בארה"ב בחר שלא להפתיע את השווקים, בניגוד להחלטה שנתקבלה בחודש ספטמבר השנה - בה נמנע הבנק מהעלאת ריבית למרות הציפיות. במידה שיחזרו הסיכונים, בתרחיש הפסימי צפוי הפד להשעות את מהלך העלאת הריבית, כך שהשוק נמצא במצב של WIN WIN", כך אמר הבוקר דודי רזניק, מנהל דסק מחקר מקרו בלאומי שוקי הון, בתגובה להחלטה על העלאת הריבית בארה"ב.

אמש, לראשונה מאז 2006, הבנק הפדרלי של ארה"ב הודיע על העלאת הריבית בשיעור של 0.25%, לאחר יותר משבע שנים של ריבית אפסית ששימשה עמוד תווך בהתאוששות האיטית של הכלכלה האמריקאית מהמשבר הפיננסי. לאחר ההעלאה, שיעור הריבית כעת הוא בטווח של 0.25%-0.5%.

מועצת הנגידים של הבנק הפדרלי, בראשות יו"ר הבנק ג'נט ילן, אישרה את העלאת הריבית פה אחד עם 10 תומכים וללא מתנגדים. כמו כן העלה הבנק ב-0.25% את ריבית הדיסקאונט - הריבית בה הוא מלווה לבנקים המסחריים - לשיעור של 1%.

ג'נט ילן
ג'נט ילןצילום: רויטרס

בנימוקים להחלטה הפד מסביר כי הכלכלה האמריקאית למעשה עשתה כברת דרך ארוכה מאז המשבר ולמעשה במצב הנוכחי, עיכוב נוסף בהעלאת הריבית עלול להזיק ולהביא לקצב מהיר מדי של העלאות ריבית בעתיד. הפד מציין כי מצב התעסוקה שפיר והאינפלציה צפויה לטפס בהדרגה לעבר יעד הפד (2%).

"ילן הדגישה במסיבת העיתונאים כי המציאות בשטח תכתיב את תוואי העלאות הריבית בעתיד, אם כי כרגע נראה כי מדובר בתוואי מתון יחסית. הפד צופה ריבית של 1.375% בסוף שנת 2016. לאחר ההודעה החוזים בשוק הריביות האמריקאי מגלמים העלאה נוספת בחודשים יוני – יולי", הסביר רזניק.

לדברי רזניק השוק קיבל את הודעת הריבית באופן חיובי, כאשר תשואות האג"ח הממשלתיות נותרות כמעט ללא שינוי ואילו מדדי המניות המובילים רשמו עליות של כ-1%. גם הבוקר נרשמות באסיה עליות.

"במקביל", הוסיף רזניק, "הדולר נחלש מעט מול היורו - עוד ביטוי לכך שהעלאת הריבית למעשה גולמה במלואה. נראה כי שוקי המניות קבלו את ההודעה באופטימיות יחסית, לאור העובדה כי הפד צפוי לנקוט בקו 'יוני' ולהעלות באיטיות הריבית בתרחיש אופטימי".

כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג במשרד האוצר
שר האוצר משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

ביחס לשוק הישראלי, רנזיק הדגיש כי בטווח הקצר בנק ישראל יבחר להתעלם מהעלאת הריבית בארה"ב - והוא צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי על רקע סביבת האינפלציה נמוכה, השקל החזק והצמיחה המתונה יחסית. "בהמשך ולתוך שנת 2016 לאחר עוד העלאה או שתיים של הפד ובהתאם לנסיבות, עשוי בנק ישראל לשקול את מדיניותו שוב. במחצית השנייה של השנה, תיתכן אפשרות להעלאת ריבית גם בארץ. בטווח הקצר נראה כי שוק המניות צפוי לרשום מגמה חיובית על רקע העליות בחול ואילו שוק האג"ח הממשלתי והשקל צפויים להיסחר ביציבות. בטווח הבינוני ארוך נראה כי תשואות האג"ח הממשלתיות צפויות להתחיל בזחילה איטית כלפי מעלה בארה"ב ובהמשך בישראל", הוסיף.

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בבית ההשקעות פסגות, הסביר שהעלאת הריבית נבעה משתי סיבות מרכזיות: "הראשונה היא שהכלכלה האמריקאית מספיק חזקה להתמודד עם הרוחות החזיתיות שמגיעות מבחוץ (סין, אירופה, דולר חזק וכו') והאינפלציה צפויה לחזור לרמות סבירות יותר של 2%-1.5% כבר בקרוב. הסיבה השנייה היא שהפד מנסה להימנע מלאחר את הרכבת, מה שעלול להוביל להעלאות ריבית מהירות מדי ולפגיעה בכלכלה".

לפי גרינפלד, ילן הדגישה שגם לאחר העלאת ריבית של 0.25%, המדיניות המוניטארית נותרה מרחיבה כך שהיא ממשיכה לתמוך בשיפור בשוק העבודה ובעלייה באינפלציה. "במילים אחרות" הסביר גרינפלד, "אם עד עכשיו הם החזיקו את דוושת הגז צמודה לרצפה, בפד מרגישים שהם מתקרבים ליעד ולכן הם אמנם לא לוחצים על הבלמים אבל הם בהחלט מתחילים להאט כדי לא לפספס אות".

במבט קדימה, גריפלד צופה המשך תהליך איטי של העלאת ריבית. לדבריו, "השווקים, בהיותם באופן טבעי סקפטיים, עדיין מתמחרים קצב העלאות ריבית איטי יותר. על אף שהטרק רקורד של הפד חלש מאוד בשנים האחרונות, אנו מעריכים כי על מנת שהריבית לא תועלה צריכה להירשם הרעה משמעותית במצבו של המשק האמריקאי ו/או שהאינפלציה לא תעשה סימנים של חזרה לנורמליות. בכל הנוגע לאפשרות הראשונה, כמובן לא מן הנמנע שלאורך השנה יהיו אפיזודות של נתונים חלשים מהצפוי ולכן ייתכן שהפד "יפספס" את אחת ההעלאות. עם זאת, כדאי לזכור כי בכל הנוגע לאינפלציה, זו צפויה לחזור, כבר בתחילת השנה, לכ-1.5% ושישנם לא מעט סימנים ללחצים לעליה מהירה יותר בשכר מזו שנרשמה עד כה. לכן אנו מעריכים שהפד אכן יעלה את הריבית במהלך השנה הקרובה בין 3 ל-4 פעמים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום